UKRAINA: Ryssland torterar civila i koncentrationsläger

2022 05 06

Ukraina hävdar att ukrainska medborgare har torterats i ryska koncentrationsläger.

Charkivs regionala åklagarmyndighet har inlett en utredning om händelserna, rapporterar Sky News.

Koncentrationsläger i staden

Myndigheten hävdar att ett av de ryska lägren som pekats ut ligger i  staden Voltjansk.

Voltjank är en mindre stad som ligger nordöst om Charkiv, nära den ryska gränsen. Staden har drygt 18 000 invånare.

Staden intogs av ryska styrkor i början av invasionen.

Fysiskt och psykiskt våld

– Fredliga invånare torteras och utsätts för både psykiskt och fysiskt våld, hävdar en ukrainsk åklagare.

Det påstådda lägret ska enligt myndigheten ha upprättats i en fabrik i staden. Oleh Syniehubov, chef för Charkivs regionala administration, säger att ryska trupper har plundrat fabrikens lokaler på innehåll och fört det till Ryssland, rapporterar Sky News.

Vidare hävdar han att fabriken numera har omvandlats till ett koncentrationsläger.  

Tvingas samarbeta

– Ryssarna har upprättat ett koncentrationsläger där människor utsätts för tortyr. De tvingas att samarbeta och ansluta sig till de ryska styrkorna, säger Syniehubov.

Avancerar i öster

Samtidigt fortsätter Ryssland att ta ny mark i östra Ukraina, rapporterar Storbritanniens försvarsdepartement.

Staden Kremina i Luhansk i  har intagits av ryska styrkor, enligt brittiska underrättelsetjänstuppgifter.

Hårda strider

Hårda strider uppges även pågå utanför staden Izium, söder om Charkiv. Ryska trupper försöker avancera mot städerna Kramatorsk och Slovjansk.

I Ukrainas sjätte största stad Zaporizjzja förbereder sig ukrainska styrkor inför ett förväntat ryskt angrepp, erfar departementet. De skriver att de ryska trupperna planerar att omringa försvararna av staden.

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen