UKRAINA: Ryssland planerar enorm falsk flagg-operation

2022 02 25

En stor smutskastningskampanj. Det är diktaturens nästa drag i kriget mot Ukraina. Samtidigt väntas en svår natt i huvudstaden Kyiv.

Det uppger den ukrainske utrikesministern Dmytro Kuleba på Twitter.

Samtidigt har presidenten Volodymyr Zelensky släppt en ny video där han står med premiärministern och landets främsta politiska ledare och klargör att man finns kvar i landet för att slåss mot fienden. Det bedöms vara ett svar på falska rykten om att presidenten lämnat skutan.

Vill avhumanisera Ukraina

– Enligt vår underrättelsetjänst planerar Ryssland en massiv operation under falsk flagg för att ”avhumanisera” ukrainare och anklaga Ukraina för påstådda inhumana handlingar. Lita inte på dessa falska nyheter. Ukraina försvarar sitt land i ett rättvist och defensivt krig. Till skillnad från Ryssland som riktar in sig på dagis och civila, skriver utrikesministern på Twitter.

Nynazister och narkomaner

Rysslands diktator har upprepat kallat Ukrainas ledning och sympatisörer för nynazister och narkomaner.  Det pågår en systematisk kampanj från Putinregimen och rysk statsmedia som går ut på avhumanisera och grovt smutskasta Ukrainas politiker och i stora delar även landets invånare.

Britter varnar för hårda angrepp

Storbritanniens regering uppger nu i kväll att ryska trupper förbereder sig på att anfalla Kyiv från tre olika håll. Ukrainas president Volodymyr Zelensky varnar för att det blir en svår och stormig natt i huvudstaden som hyser 2,8 miljoner invånare.

Bombat förskola

Kulebas avslutning i sitt inlägg syftar på ett tidigare inlägg från utrikesministern där han skrev att Ryssland utfört en attack som riktats mot en förskola i Ukraina.

Vill byta ut regeringen

Uppgifterna om att Ryssland planerar att utföra en operation i syfte att smutskasta Ukraina kommer i samband med att Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg utfärdat en varning för att den ryska ledningens mål är att byta ut styret i Kiyv. Det uppgav Stoltenberg, Norges tidigare statsminister, under en pressträff på fredagskvällen.

Utökar militär närvaro

Nato stärker sin militära närvaro ytterligare i sina allierade länder i östra Europa.

– Vi sätter in Natos insatsstyrka för första gången i ett kollektivt försvarssammanhang. Vi talar om tusentals trupper. Vi talar om luft- och sjöfartskapacitet, sade Jens Stoltenberg till den samlade mediekåren under presskonferensen och tillade:

– Vi gör det för att förhindra eventuella missförstånd om att vi inte är beredda att skydda våra allierade.

Stoltenberg framhävde även att Europa lägger stort fokus på att stärka sitt cyberförsvar.

Zelenskyj i samtal med Biden

Ukrainas president skriver på Twitter att han precis har avslutat ett samtal med amerikanske presidenten Joe Biden. Ledarna ska ha diskuterat sanktioner och USA:s försvarsstöd till Ukraina.

– Jag är tacksam för USA:s stora support till Ukraina, skriver Zelenskyj på Twitter.

Storbritannien följer EU

Storbritannien kommer i likhet med EU att införa sanktioner som fryser ryske presidenten Vladimir Putins och utrikesministerns Sergei Lavrovs tillgångar, rapporterar BBC. Den brittiske premiärministern Boris Johnson ska även vara positivt inställd till att utesluta Ryssland från betalnätverket Swift, något som EU-länderna inte är överens om.

BoJo uppmanar EU:s ledare

– Premiärministern uppmanade ledarna att vidta omedelbara åtgärder mot Swift för att tillfoga president Putin och hans regim maximal smärta, framhäver den brittiska regeringen i ett pressmeddelande, enligt BBC.

Foto: S. Arms Arkivbild, Dmytro Kuleba FB

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

UPPGIFTER: Alla krigsfartyg lämnar – kaos i ryska flottan

2026 08 24

Rysslands diktator Vladimir Putin har tvingats omdirigera ryska krigsfartyg.

Vid flera tillfällen har Natostyrkor bordat och beslagtagit fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

Det har fått Putin att agera.

För första gången på över ett decennium har Ryssland tömt Medelhavet på sina krigsfartyg för att istället skicka dem till att bevaka tankfartygen i skuggflottan, uppger The Telegraph.

Inte på hela sommaren har ett ryskt krigsfartyg setts till i regionen.

– Det har inte funnits någonting där sedan juni. Det är första gången på mer än tio år. Det här är ganska betydelsefullt. De är inte en global flotta om de inte är utplacerade över hela världen, säger en Natotjänsteman till den brittiska tidningen.

"Kaos" i flottan

Enligt västerländska tjänstemän råder “kaos” i den ryska överbelastade flottan. Det har tvingat Putin att dra sig tillbaka från regionen, efter att ha upprättat en permanent insatsstyrka i Medelhavet 2013.

– Ryssland känner sig uppenbarligen hotat, säger den tjänsteman från Nato som The Telegraph talat med.

– De kände sig hotade av ett litet segelfartyg i Engelska kanalen, som de avlossade ett varningsskott mot. Det säger det mesta om den ryska flottans sätt att tänka just nu.

Under press

Uppgifterna beskrivs i brittisk media som ett tecken på hur Kreml är under ökad press. Putin har nyligen påstått att Natoländer som stoppar ryskkopplade fartyg genom är ett brott mot internationell sjörätt.

– Det är ingenting annat än sjöröveri och rån. Om detta görs kommer vi att tvingas svara med samma sak, har diktatorn sagt enligt Daily Express.

Den ryska skuggflottan seglar bland annat i Östersjön och transporterar stora mängder olja som används för att finansiera Rysslands krig mot Ukraina. Tiotusentals ton råolja fraktas av undermåliga och rostiga fartyg med brister i navigationssystemen. 

Upplagt för haveri, enligt flera experter.

– I värsta fall pratar vi om hundratals mil av stränder som är nedsmetade av olja, har Jonas Henriksson, oljeskadeexperet, tidigare sagt till SVT.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Sverige utklassar Europa – inget land är bättre

2026 08 24

Sverige krossar övriga medlemsländer i EU.

Ren utklassning.

Så beskrivs de svenska siffrorna i förhållande till EU-länderna när det gäller att sänka utsläpp från nya bilar. 

Av alla länder i hela unionen är det nämligen Sverige som fått ned koldioxidutsläppen från nyregistrerade bilar snabbast de senaste åren, rapporterar Vi Bilägare.

Jämfört med år 2000 har de svenska snittutsläppen rasat med hela 70 procent, från 200 gram koldioxid per kilometer till 59 gram per kilometer.

Planat ut efter matkskiftet

Den största minskningen skedde mellan 2019 och 2022. Därefter har minskningen planat ut. Enligt Vi Bilägare skulle det kunna bero på att regeringen ersatt den tidigare elbilsbonusen med en premie som inte kan utnyttjas av lika många hushåll.

– Minskningstakten har dämpats sedan 2022, bland annat till följd av att klimatbonusen avskaffades och elbilsförsäljningen bromsade in. Utsläppen har ändå fortsatt att minska, bland annat genom en ökad andel laddhybrider, säger branschorganisationen Mobility Swedens vd Jessica Alenius till bilmagasinet.

De enda länderna som kan utmana Sverige i statistiken är Danmark, Finland och Nederländerna som minskat sina utsläpp från nyregistrerade bilar med över 60 procent.

I Tyskland har man enbart lyckats få ned utsläppen med 36 procent och i Spanien och Italien är siffrorna så låga som 26 respektive 23 procent.

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Ny premie

Regeringens senaste elbilspremie öppnade i mars tidigare i år. Premien kritiserades när den infördes för att enbart omfatta vissa inomstgrupper i utvalda kommuner.

Bara drygt en fjärdedel av Sveriges 10,6 miljoner invånare bor i de kommuner som omfattas, och ännu färre uppfyller inkomstkravet, sade Carl-Erik Stjärnvall, hållbarhetsansarig på Riksförbundet M Sverige.

Hushåll som är berättigade stödet kan få upp till 46 800 kronor under en treårsperiod för att köpa en leasa en ny eller begagnad elbil.

 Jag är väldigt glad att den nya elbilspremien startar nu. Jag hoppas att många hushåll, inte minst barnfamiljer, ska kunna ta chansen att skaffa en elbil med hjälp av det här stödet, sade Johan Britz (L) i våras då han vikarierade som klimat- och miljöminister.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen