UKRAINA: Ryssland har deporterat över en miljon människor

2022 05 10

Enligt Ukraina har över en miljon ukrainare med tvång förts från hemlandet till Ryssland.

Det hävdar Ukrainas människorättskommissionär Ljudmyla Denisova.

Hon uppger att 1,2 miljoner ukrainare har deporteras till Ryssland, inklusive 200 000 barn, rapporterar AFP.

De ukrainska uppgifterna tyder på att Ryssland i ett allt hastigare tempo förflyttar invånare österut.

Siffran har stigit

I mitten av förra veckan hävdade Ukrainas president Volodymyr Zelensky att drygt en halv miljon ukrainare har deporterats till Ryssland sedan invasionen inleddes den 24 februari.

– De tvingades dit. Deras dokument och kommunikationsmöjligheter har konfiskerats. De skickas till regioner långt borta i det främmande landet för att assimileras där, sa han i ett anförande till det isländska parlamentet.

Det nya beskedet från Ljudmyla Denisova skulle innebära att antalet deporterade ukrainare uppges vara betydligt fler än vad som tidigare har hävdats.

Uppgifterna har inte verifierats, men USA har bekräftat att man har uppfattat tecken på att ukrainare med tvång förs från hemlandet till Ryssland.

Kan inte nämna en exakt siffra

När det amerikanska försvarshögkvarteret Pentagons talesperson John Kirby under måndagen kommenterade de ukrainska uppgifterna ville han inte prata om siffror.

– Jag kan inte prata om hur många läger det är eller hur de ser ut. Men vi har indikationer på att ukrainare förs till Ryssland mot sin vilja, sa Kirby enligt AFP.

Anklagar diktatorn

Enligt Kyiv uppges Ryssland placera majoriteten av ukrainarna som förts över gränsen i ekonomiskt utsatta regioner.

John Kirby kommenterade även det påståendet.

– Det är en indikation på att Putin helt enkelt inte kommer att acceptera eller respektera ukrainsk suveränitet, sa han enligt nyhetsbyrån.

Foto: President of Ukraine Office resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 december 2025

Stor ändring väntar alla med Samsung-telefon

2025 12 05

En stor förändring är på gång för alla Samsung-användare.

Detaljerna om Samsungs kommande uppdatering One UI 8.5 har läckt ut.

Enligt uppgifter kommer uppdateringen att innehålla en rad nya funktioner, rapporterar Android Police.

Läcka i förtid

Uppdateringen One UI 8.5 skulle egentligen presenteras officiellt nästa år, men tack vare en läcka har detaljerna om vilka nyheter som väntar Samsung-användare avslöjats.

Enligt tekniksajten Android Police innehåller uppdateringen en lång rad förbättringar som gör mobilen smartare, snabbare och mer användarvänlig.

– Det här är det största steget för Bixby på flera år. Assistenten blir mycket bättre på att förstå naturligt språk och kan svara snabbare och mer precist, säger en källa som följt utvecklingen, till sajten.

Bland annat ska Bixby kunna hantera mer avancerade konversationer, styra smarta hemmet med egna ord och ge svar hämtade direkt från internet via samarbetet med AI-tjänsten Perplexity.

LÄS MER: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Fler funktioner

Förutom en smartare Bixby får användarna en rad nya funktioner som förenklar vardagen.

Användare kan nu nå filer från mobil, surfplatta och dator direkt i appen Mina filer, spela in bara den del av skärmen man vill, och anpassa snabbinställningarna precis som man vill.

Batteriet får också ett lyft med ett nytt energisparläge som kan räcka längre utan laddning, och batteriinformationen blir tydligare.

Dessutom kan användare nu skicka röstmeddelanden via Auracast, ansluta smartare till TV och andra skärmar, och hantera Bluetooth-hörapparater enklare.

För Galaxy Watch-användare blir det enklare att starta meditationer, dela träningspass på sociala medier och till och med mäta antioxidantnivåer direkt från klockan.

Slutgiltig version

Enligt uppgifter från Android Police startar betaprogrammet redan den 8 december, men som vanligt kommer betan inte finnas tillgänglig i Sverige.

– Betaprogrammet för One UI 8.5 kan starta redan nästa vecka. I första fasen kan betan vara begränsad till Galaxy S25-ägare i USA, Storbritannien, Korea och Tyskland. Senare under månaden kommer det utökas till fler länder, inklusive Indien och Polen, med den andra betafasen, uppger Android Police.

Den slutgiltiga versionen av One UI 8.5 väntas rullas ut i samband med nästa års toppmodeller i januari.

LÄS MER: Ångest i USA – tvingas betala 100 miljarder varje vecka

Foto: Amanz

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt bombplan har förstörts

2025 12 05

Ukrainska styrkor har förstört ett ryskt bombplan.

Under gårdagen gav Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR besked om att de förstört ett ryskt stridsflygplan av typen MiG-29.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer nästa besked från HUR – ett ryskt bombplan av typen Su-24 har träffats av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan förstört

Ukraina inledde en omfattande drönarattack mot flera militära mål på ockuperade Krym.

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare träffade ett ryskt Su-24 taktiskt bombplan som en del av en serie av åtta “precisa attacker” mot militära mål.

Attacken genomfördes med hjälp av långdistansdrönare.

Ett av flera mål

Filmklipp som delats av underrättelsetjänsten bekräftar träffen.

Men bombplanet var bara ett av flera måltavlor som fick besök av drönarna.

Radarsystem, drönare, ett godståg och en lastbil träffades också.

Läs mer: Putin ställer tungt krav på Nato

Samma mål

Samtidigt kommer uppgifter om att Kremls tjänstemän behåller sin tro på Putins ursprungliga mål med kriget i Ukraina.

– Ordföranden för Ryska federationens statsdumans utskott för internationella frågor, Leonid Slutskij, uppgav att Ryssland inte kommer att ändra sina “grundläggande” krav, inklusive förbud mot Nato-medlemskap för Ukraina och Ukrainas demilitarisering, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Inga nya uppgifter

USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff reste som bekant till Moskva för att diskutera den amerikanska fredsplanen med Vladimir Putin.

Det har dock inte kommit några nya uppgifter om hur Putin ställer sig till förslaget.

Kreml har varit återhållsamma med kommentarer gällande USA:s arbete.

Läs mer: UPPGIFTER: Keir Starmer är redo – trotsar Putin

Foto: By Alexander Mishin , CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen