UKRAINA: Riskerar tungt bakslag

2022 10 19

Ukraina riskerar ett mycket svårt bakslag då stödet från USA kan minska kraftigt nästa månad. 

Så riskerar nämligen att bli fallet om Republikanerna får makten över kongressen i samband med mellanårsvalet i början av november, rapporterar New York Times.

Varningen kommer från partiets ledare i representanthuset, Kevin McCarthy.

Han menar att USA måste prioritera landets egna ekonomiska problem.

– Jag tror att folk kommer att sitta med en recession, och de kommer inte att skriva en blankocheck till Ukraina, säger den republikanske politikern i en intervju med Punchbowl News.

McCarthy tillägger:

– Ukraina är viktigt, men samtidigt kan det inte vara det enda de (kongressen, red. anm.) gör, och det kan inte vara en blankocheck. 

Över 60 miljarder dollar 

Hittills har kongressen godkänt mer än 60 miljarder dollar till Ukraina enbart under 2022, enligt New York Times. 

Inte sedan Vietnamkriget har USA bidragit med sådana summor i militärt bistånd till något land.

Men det är inte alla partikamrater till Kevin McCarthy som är lika säkra på att stödet till Ukraina nödvändigtvis måste minska. 

– Vi vill försäkra oss om att våra Natopartner tar steget och bär bördan av kostnaden, kommenterade Michael McCaul, den högsta republikanen i utrikesutskottet, till Bloomberg. 

– Jag tror han (McCarthy, red. anm.) enbart säger att vi inte kommer att ge Ukraina en blank check.

Ytterligare bakslag 

Samtidigt som de amerikanska signalerna om ett minskat militärt bistånd kommer även ett bakslag för Ukraina från en annan kärnvapennation.

Det rör sig om Israel, som från och med idag inte kommer att leverera fler vapen till det invaderade landet, rapporterar CNN.

Beskedet kommer blott två dagar efter att Putinregimen deklarerat att israeliskt stöd till ukraina skulle resultera i “kraftigt försämrade” relationer mellan just Ryssland och Israel.

– Det skulle vara ett mycket hänsynslöst steg, framhöll Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, på Telegram.

Ska utveckla luftförsvarssystem

De goda nyheterna för Ukraina är dock att Israel istället kommer att hjälpa Ukraina att utveckla ett luftförsvarssystem.

– Vi har skickat en förfrågan till ukrainarna att dela information om deras behov av luftvärnsvarningar. När vi väl har fått denna information kommer vi att kunna hjälpa till med utvecklingen av ett livräddande civilt varningssystem, säger landets försvarsminister Benny Gantz enligt CNN.

Foto: Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 10

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryter personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen