UKRAINA: Riskerar tungt bakslag

2022 10 19

Ukraina riskerar ett mycket svårt bakslag då stödet från USA kan minska kraftigt nästa månad. 

Så riskerar nämligen att bli fallet om Republikanerna får makten över kongressen i samband med mellanårsvalet i början av november, rapporterar New York Times.

Varningen kommer från partiets ledare i representanthuset, Kevin McCarthy.

Han menar att USA måste prioritera landets egna ekonomiska problem.

– Jag tror att folk kommer att sitta med en recession, och de kommer inte att skriva en blankocheck till Ukraina, säger den republikanske politikern i en intervju med Punchbowl News.

McCarthy tillägger:

– Ukraina är viktigt, men samtidigt kan det inte vara det enda de (kongressen, red. anm.) gör, och det kan inte vara en blankocheck. 

Över 60 miljarder dollar 

Hittills har kongressen godkänt mer än 60 miljarder dollar till Ukraina enbart under 2022, enligt New York Times. 

Inte sedan Vietnamkriget har USA bidragit med sådana summor i militärt bistånd till något land.

Men det är inte alla partikamrater till Kevin McCarthy som är lika säkra på att stödet till Ukraina nödvändigtvis måste minska. 

– Vi vill försäkra oss om att våra Natopartner tar steget och bär bördan av kostnaden, kommenterade Michael McCaul, den högsta republikanen i utrikesutskottet, till Bloomberg. 

– Jag tror han (McCarthy, red. anm.) enbart säger att vi inte kommer att ge Ukraina en blank check.

Ytterligare bakslag 

Samtidigt som de amerikanska signalerna om ett minskat militärt bistånd kommer även ett bakslag för Ukraina från en annan kärnvapennation.

Det rör sig om Israel, som från och med idag inte kommer att leverera fler vapen till det invaderade landet, rapporterar CNN.

Beskedet kommer blott två dagar efter att Putinregimen deklarerat att israeliskt stöd till ukraina skulle resultera i “kraftigt försämrade” relationer mellan just Ryssland och Israel.

– Det skulle vara ett mycket hänsynslöst steg, framhöll Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, på Telegram.

Ska utveckla luftförsvarssystem

De goda nyheterna för Ukraina är dock att Israel istället kommer att hjälpa Ukraina att utveckla ett luftförsvarssystem.

– Vi har skickat en förfrågan till ukrainarna att dela information om deras behov av luftvärnsvarningar. När vi väl har fått denna information kommer vi att kunna hjälpa till med utvecklingen av ett livräddande civilt varningssystem, säger landets försvarsminister Benny Gantz enligt CNN.

Foto: Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


Rysk bro sprängs i luften

2026 06 23

Ukrainas specialoperationsstyrkor (SSO) har förstört en viktig järnvägsbro på den ryskockuperade Krymhalvön.

Järnvägsbron går över den Norra Krymkanalen – en 40 mil lång vattenkanal som leder vatten från floden Dnepr till Krym.

Nu har den strategiskt viktiga järnvägsbron sprängts i bitar.

– Vi har en brådskande officiell uppdatering: järnvägsbron över Norra Krymkanalen på Krym finns inte längre, framhåller SSO i ett uttalande på Telegram. 

De ukrainska specialstyrkorna hintar om att fler broar kommer att förstöras.

– Den första är borta, lyder uttalandet.  

– Vi fortsätter att förstöra fiendens militära logistik och minska dess offensiva och defensiva potential.

Stort bakslag

Broarna över den Norra Krymkanalen är viktiga för Rysslands krigföring. De fyller en militär och logistisk funktion eftersom de används för att transportera trupper, ammunition och bränsle mellan Krym och andra ryskockuperade områden i Ukraina.

SSO beskriver elimineringen av järnvägsbron som ett betydande bakslag för den ryska militären.

– Det var en strategisk militär och logistisk livsnerv för ockupanterna. Bron ingick i en transportkorridor för förflyttning av gods, resurser och militär utrustning i två viktiga riktningar: från Ryska federationens territorium via Krym samt inom halvön för att upprätthålla den militära infrastrukturen på Krym.

LÄS MER: Putins missilfabrik under attack

Uppgifter: Kan attackera jättebron

De senaste veckorna har Ukraina intensifierat sina attacker mot Krymhalvön och närliggande områden.

Enligt en av Rysslands mest välkända militärbloggare är upptrappningen en del av förberedelserna inför en avgörande och storskalig attack mot den strategiskt viktiga Kjertbron, som förbinder Krym med det ryska fastlandet.

LÄS MER HÄR: UPPGIFTER: Rysk katastrof nära – Ukraina sätter in dödsstöten

Foto: Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO

Text: Redaktionen


23 juni 2026

Kan ta slut redan i helgen – folk rusar till affären

2026 06 23

Europavärmen är på väg att dra in över Sverige.

Över 30 grader väntas till helgen och SMHI har gått ut med en formell varning för höga temperaturer i större delen av Götaland.

Då rusar folk till butikerna efter fläktar.

Hos teknikkedjan Power har försäljningen av luftkonditionering ökat med 250 procent jämfört med motsvarande vecka förra året.

Under helgen fullkomligt exploderade anstormningen.

Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt, säger Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Kan bli som 2018

Rusningen påminner till viss del om den under värmeböljan 2018 när lagren tömdes över hela landet och fläktar såldes för stora summor på andrahandsmarknaden. Det upprepades sommaren 2023 när de då fem år långa försäljningsrekorden passerades.

Och nu kanske vi ser början på vad som potentiellt kan bli ett nytt kommande rekord.

Power menar att hyllorna fylls på löpande, men flaggar för att det kan bli tomt snart. Väntar du för länge kan det vara för sent.

– Mitt råd är att säkra svalkande produkter innan värmen slår till på allvar i helgen, säger Arne Johan Hansen.

ANDRA LÄSER: Vanlig miss på svenska flygplatser – kan kosta 1 600 kronor 

Säljer mest

Det som säljer mest är mindre produkter som bordsfläktar, handfläktar och nackfläktar. Portabel luftkonditionering är dock den produkt som har den största procentuella ökningen om man jämför med föregående år.

Dessutom syns ett tydligt uppsving för is- och slushmaskiner. Kopplingen till det varmare vädret är den enkla förklaringen, menar Power.

Vi säljer lika mycket is- och slushmaskiner som klimatprodukter, och det säger ganska mycket om hur vädret har varit. En slush på altanen eller balkongen, säger Arne Johan Hansen.

LÄS OCKSÅ: Regler för husbilar skärps i Sverige 

Foto: POWER/Noel Edling

Text: Redaktionen