UKRAINA: Riskerar tungt bakslag

2022 10 19

Ukraina riskerar ett mycket svårt bakslag då stödet från USA kan minska kraftigt nästa månad. 

Så riskerar nämligen att bli fallet om Republikanerna får makten över kongressen i samband med mellanårsvalet i början av november, rapporterar New York Times.

Varningen kommer från partiets ledare i representanthuset, Kevin McCarthy.

Han menar att USA måste prioritera landets egna ekonomiska problem.

– Jag tror att folk kommer att sitta med en recession, och de kommer inte att skriva en blankocheck till Ukraina, säger den republikanske politikern i en intervju med Punchbowl News.

McCarthy tillägger:

– Ukraina är viktigt, men samtidigt kan det inte vara det enda de (kongressen, red. anm.) gör, och det kan inte vara en blankocheck. 

Över 60 miljarder dollar 

Hittills har kongressen godkänt mer än 60 miljarder dollar till Ukraina enbart under 2022, enligt New York Times. 

Inte sedan Vietnamkriget har USA bidragit med sådana summor i militärt bistånd till något land.

Men det är inte alla partikamrater till Kevin McCarthy som är lika säkra på att stödet till Ukraina nödvändigtvis måste minska. 

– Vi vill försäkra oss om att våra Natopartner tar steget och bär bördan av kostnaden, kommenterade Michael McCaul, den högsta republikanen i utrikesutskottet, till Bloomberg. 

– Jag tror han (McCarthy, red. anm.) enbart säger att vi inte kommer att ge Ukraina en blank check.

Ytterligare bakslag 

Samtidigt som de amerikanska signalerna om ett minskat militärt bistånd kommer även ett bakslag för Ukraina från en annan kärnvapennation.

Det rör sig om Israel, som från och med idag inte kommer att leverera fler vapen till det invaderade landet, rapporterar CNN.

Beskedet kommer blott två dagar efter att Putinregimen deklarerat att israeliskt stöd till ukraina skulle resultera i “kraftigt försämrade” relationer mellan just Ryssland och Israel.

– Det skulle vara ett mycket hänsynslöst steg, framhöll Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, på Telegram.

Ska utveckla luftförsvarssystem

De goda nyheterna för Ukraina är dock att Israel istället kommer att hjälpa Ukraina att utveckla ett luftförsvarssystem.

– Vi har skickat en förfrågan till ukrainarna att dela information om deras behov av luftvärnsvarningar. När vi väl har fått denna information kommer vi att kunna hjälpa till med utvecklingen av ett livräddande civilt varningssystem, säger landets försvarsminister Benny Gantz enligt CNN.

Foto: Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen