UKRAINA: Stor risk för ny flyktingvåg

2022 11 09

Östeuropeiska länder förbereder sig inför en ny flyktingvåg från Ukraina under vintern.

Flyktingmottagningar har återigen öppnat och matförråden fylls på i väntan på att antalet ukrainare som flyr västerut ska öka, rapporterar Reuters.

Anledningen till den förväntade ökningen är Rysslands nya strategi i sitt anfallskrig mot Ukraina.

I takt med att motgångarna har radat upp sig på marken har ockupanterna börjat rikta in sig på Ukrainas elnät och energiförsörjning. Kritisk infrastruktur har skadats i drönarattacker och robotangrepp.

Den brutala strategin har främst drabbat civilbefolkningen i Ukraina. En betydande del av landets befolkning har upplevt återkommande strömavbrott och brist på vatten de senaste veckorna.

Miljontals på flykt

Drygt 6,9 miljoner ukrainare beräknas ha tvingats lämna sina hem sedan Ryssland inledde sin invasion den 24 februari. De lever numera under mycket tuffa förhållanden i olika delar av Ukraina.

Den slovakiska regeringen förutser att hundratusentals från denna grupp kommer försöka korsa gränsen och ta sig till Slovakien under vintern, uppger Reuters. 

– En ökning av antalet som flyr märks redan och siffran förväntas öka, säger Roman Dohovic, biståndssamordnare för staden Kosice i östra Slovakien, till Reuters.

Cirka 4,5 miljoner ukrainare har lämnat landet efter Rysslands invasion, enligt FN:s flyktingorgan UNHCR. En majoritet av dessa är bosatta i länder som gränsar till Ukraina – Polen, Slovakien, Ungern och Rumänien.

Nya förberedelser

Polen är i särklass det land som har tagit emot flest flyktingar från Ukraina.

De senaste månaderna har dock flyktingströmmen avstannat. Men eftersom striderna försätter och temperaturerna sjunker så räknar Polen med en kraftig ökning. 

I landets östra stad Przemysl pågår förberedelserna för fullt.

– Vi måste förbereda oss för vintern. Vi har länge förutsett att det kan bli svårt, och vi måste vara redo för en ny flyktingvåg, säger Witold Wolczyk till Reuters. Han är anställd vid en myndighet i staden.

”Stora påfrestningar”

Tjeckien är ett annat land som har tagit emot ett stort antal flyktingar.

Landets inrikesminister Vit Rakusan befarar att en ny flyktingvåg kan bli svårhanterlig.

– Alla scenarier som innefattar över en halv miljon flyktingar innebär stora påfrestningar på sjukvården och skolan, men det kommer särskilt slå mot vår kapacitet att tillhandhålla anständigt boende till de som flyr till vårt land. Det kommer inte fungera att upprätta improviserade tält under vintern, säger ministern enligt Reuters.

Källa: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen