UKRAINA: Flera kvinnor våldtagna och misshandlade av ryska soldater

2022 03 27

Ryska soldater har brutit sig in i ukrainska bostäder och våldtagit och misshandlat kvinnor.

Europarådet för mänskliga rättigheter får nu rapporter om att den ryska armén begår grova övergrepp mot familjer i Ukraina i samband med Putinregimens anfallskrig mot landet.

Mycket grova våldtäkter

Det handlar om många kvinnor som kommer att behöva särskilt stöd efter de grova våldtäkterna enligt uppgifter till Europarådet.

Sex- och våldsbrotten har inte bara drabbat de östra delarna av landet som fallit i ryska händer utan även områden nära huvudstaden Kyiv.

Chockar myndigheten

– Det finns ett fall som blivit omtalat nyligen eftersom det registrerats och hanterats av åklagarmyndigheten, säger Maria Mezentseva som leder Ukrainas permanenta delegation vid Europarådet, uppger The Guardian.

Fallet har chockat myndigheten.

Våldtagen flera gånger

Ryska soldater bröt sig in i en familjs bostad och sköt maken till döds. Därefter gav de sig på hustrun.

– Hans fru – och jag är ledsen över att behöva berätta det här – blev våldtagen flera gånger framför det minderåriga barnet, säger Maria Mezentseva, rapporterar Business Insider.

– Det är mycket skrämmande. Och det finns många fler offer, säger hon.

Drabbar ukrainska familjer

Hon framhåller att det är väldigt viktigt att omvärlden får veta vad som händer och vad flera ukrainska familjer och kvinnor drabbas av när ryssarna dra fram och mördar och våldtar bland vanliga ukrainska familjer.

– Vi får inte vara tysta om denna skräck som drabbar kvinnor i samband med invasionen, framhäver hon.

Viktigt att dokumentera

Europarådet anser att det är viktigt att dokumentera och hantera alla våldtäktsfall för att öka möjligheten att skipa rättvisa i efterhand.

– Rättvisan måste segra, säger Maria Mezentseva.

Har efterlysts

Hustrun som våldtogs flera gånger av de ryska soldaterna i sitt hem utanför Kyiv överlevde och anmälde händelsen till ukrainsk polis.

Ärendet hanteras nu av åklagare och de ryska soldaterna är efterlysta med förhoppning om att gripa dem och ställa dem inför rätta i domstol.

En mängd våldtäkter

Även Ukrainas regering engagerar sig i frågan.

– Soldater våldtar kvinnor i de ockuperade städerna. Vi har tyvärr en mängd fall när ryska soldater våldtar kvinnor i ukrainska städer, säger Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba till Reuters.

Jämför med Röda Armén 1945

Ukrainas regering söker nu stöd från andra länder, inklusive Storbritannien, för att få hjälp med erfaren personal som kan ge drabbade ukrainska kvinnor stöd och vård.

Ukrainska parlamentsledamöter jämför nu den ryska arméns våldtäkter med sovjetiska Röda Arméns intåg i Tyskland 1945.

Två miljoner kvinnor våldtogs

– Historiker uppger att två miljoner tyska kvinnor våldtogs, rapporterar The Guardian.

Då kunde tiotalet ryssar våldta en enda kvinna samtidigt under obeskrivligt hemska former, uppger The Guardian.

Foto: A Krivitskiy
Text: Redaktionen


1 november 2025

JUST NU: Ryssland anklagar USA för ”överdrivet våld”

2025 11 01

Ryssland hävdar att USA använder ”överdrivet våld”.

Stora delar av den demokratiska världen har fördömt Rysslands invasion av Ukraina som ett brott mot internationell rätt.

Men nu anklagar Ryssland själva USA för att använda ”överdrivet våld” – och bryta mot folkrätten.

Anklagar USA för ”överdrivet våld”

Det ryska utrikesdepartementet går på lördagen ut och fördömer USA:s aktioner i Karibiska havet, där båtar som påstås ha koppling till narkotikahandel har attackerats.

Ryssland bekräftar också sitt stöd till Venezuela, som USA enligt uppgifter planerar att attackera.

– Vi fördömer bestämt användningen av överdrivet militärt våld för att genomföra aktioner mot droger, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zakharova, rapporterar Reuters.

Hon menar att USA:s agerande strider mot folkrätten.

– Sådana åtgärder strider mot både USA:s inhemska lagstiftning ... och folkrättens normer, säger Maria Zakharova, enligt nyhetsbyrån.

Kommentaren är extra märkbar eftersom stora delar av världssamfundet anser att Ryssland själva går emot folkrätten med sitt anfallskrig mot Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Bekräftar stöd till Venezuela

De senaste dagarna har det kommit uppgifter om att en amerikansk attack inne i Venezuela är nära förestående – källor har uppgett att en attack kan komma inom några få dagar.

Ryssland uttalar nu sitt stöd för Venezuelas president Nicolás Maduro, som av USA anklagas för att leda en drogkartell.

– Vi bekräftar vårt starka stöd för det venezuelanska ledarskapet i försvaret av sin nationella suveränitet, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson, enligt nyhetsbyrån.

Partnerskap med Maduro

Den ryske diktatorn Vladimir Putin undertecknade ett strategiskt partnerskapsavtal med Nicolás Maduro i maj i år.

Maduro menar att USA har som mål att få bort honom från makten, och att kampen mot narkotikahandeln bara är en ursäkt för att nå det målet.

USA har genomfört attacker mot minst 14 båtar i Karibien och östra Stilla havet. 61 människor har dödats i attackerna, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland - flygplatser stängs efter massattack

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


Världsband går till häpnadsväckande angrepp

2025 11 01

Liam Gahhagher i världsbandet Oasis rasar.

Oasis är ett av världens mest populära pop- och rockband, och befinner sig nu på världsturné efter 16 års uppehåll från liveframträdanden.

Men en händelse vid bandets konsert i Melbourne, Australien har väckt raseri hos sångaren Liam Gallagher – som nu går till bisarrt angrepp.

Går till grovt angrepp

I samband med den första av tre spelningar i Melbourne, inför mer än 50 000 åskådare, skedde en incident som får Gallagher att rasa.

Någon tände en bengalisk eld och slängde upp den mitt i publikhavet medan bandet spelade den klassiska låten ”Champagne Supernova”.

Nu går Liam Gallagher till häpnadsväckande angrepp mot den ansvariga, som inte har identifierats.

I ett inlägg på X använder Gallagher ett mycket grovt språk mot den skyldiga.

– Till den massiva fitta som slängde upp den där bengalen igår kväll på spelningen i Melbourne, du är en allvarligt störd individ och du kommer att få igen, skriver Liam Gallagher i inlägget.

LÄS OCKSÅ: USA tar kontroversiellt beslut - "hot mot demokratin"

Trodde det var en del av showen

Ingen ska ha skadats i samband med att bengalen tändes och slängdes upp, och ingen kunde gripas för incidenten, rapporterar ABC News.

Vissa fans trodde att bengalen var en del av showen.

Efter att låten var slut kommenterade Gallagher dock händelsen med orden ”naughty, naughty, naughty”.

Spelningen var den första av tre i Melbourne för Oasis, som är ett av världens mest kända band med bröderna Liam och Noel Gallagher i spetsen.

Bröderna har ofta och länge varit osams, men har nu alltså gett sig ut på en världsturné med bandet.

Dödsfall på konsert i somras

I somras skedde en betydligt allvarligare händelse i samband med Oasis konsert på Wembley Stadium i början av augusti.

En man föll ner från en av de övre läktarna och miste livet, rapporterade The Sun.

Bandet kommenterade det tragiska dödsfallet och sade att de var ”chockade och ledsna” över de inträffade. De framförde också sina ”innerliga kondoleanser till familj och vänner” till den drabbade, rapporterade BBC.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar - "En mardröm"

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen