UKRAINA: En rad ryska befälhavare har dödats, fått sparken eller försvunnit

2022 08 07

De ryska generalerna och befälhavarna i kriget mot Ukraina lever mycket farligt.

Det konstaterar Storbritanniens försvarsdepartement i en ny uppdatering över hur det går för den ryska krigsledningen i regimens brutala anfallskrig mot Ukraina.

Ville avrätta Zelensky

– De svaga insatserna för Rysslands armé i samband med invasionen av Ukraina har varit mycket kostsam för Rysslands militärledning, uppger det brittiska försvarsdepartementet.

Vladimir Putin hade hoppats på att kunna slå ut Ukrainas huvudstad Kyiv inom bara två – tre dagar och planen var då enligt amerikanska underrättelsekällor att gripa och avrätta president Volodymyr Zelensky och Ukrainas politiska ledning.

Genom att krossa Ukrainas statsledning räknade ryssarna med att sprida panik och skräck för att snabbt tvinga landet på knä och införliva det in den ryska diktaturen.

Putin missnöjd och frustrerad

Men de snabba segerplanerna gick om intet då Ukrainas Väpnade Styrkor uppvisade mycket större motståndskraft och styrka än Moskva hade räknat med.

Den för ryssarna negativa utvecklingen har fått Putin att ta ut en hel del av sitt missnöje och frustration på sina generaler och befälhavare som har lett kriget på fältet mot Ukraina.

– Sannolikt har minst sex ryska befälhavare fått sparken sedan krigets start i februari 2022, rapporterar Storbritanniens försvarsdepartement.

Avpolletterade och sparkade

Generalöverste Aleksandr Zhuralev som har lett Rysslands Västra Militärdistrikt sedan 2018 tros nyligen ha blivit avpolletterad.

– Han var frånvarande vid Ryska Flottans Dag i St Petersburg den sista juli och har troligen ersatts med generallöjtnant Vladimir Kochetkov, bedömer brittiska underrättelsetjänsten.

Generallöjtnant Aleksandr Chayko fick sparken som befälhavare över Ryssland Östra Militärdistrikt i maj.

Även mannen som utsågs till högsta chef över ryska arméns anfallskrig och operationer i Ukraina har avskedats – general Vladimirovich Dvornikov.

Minst 10 har dödats

Det har inte heller gått strålande för befälhavaren för Rysslands Södra Styrkor, general Sergei Surovkin. Även han har försvunnit från sin post och ersatts av general Gennady Valeryevich Zhidko.

Sammantaget har en mängd höga generaler och befälhavare i den ryska armén antingen fått sparken eller försvunnit i samband med kriget mot Ukraina.

Trots att deras karriärer krossats har de ändå haft större tur än minst 10 andra ryska generaler i Ukraina som samtliga har dödats av Ukrainas Väpnade Styrkor.

Bakgrunden är att diktatorns frustration över arméns svaga insatser lett till att generalerna pressats att själva gå i täten för sin styrkor. I stället för att spara på generalerna och låta dem finna nya strategier så har de helt enkelt tvingats fram i positioner där de har skjutits ihjäl av fienden.

Försvårar för Putin

Att ständigt byta ut krigsledningen i den ryska armén har emellertid inte haft positiv påverkan på Putinregimens möjligheter att besegra Ukraina. Tvärtom har Putins beslut att ta ut sin ilska på sin egen krigsledning försvårat läget ytterligare för den ryska armén.

– Det har sannolikt bidragit till svårigheter för ryssarnas operationer och taktik, uppger brittiska försvarsdepartementet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11 sep 2026

Fiasko för Tidöparti – sista mätningen innan valet

2026 09 11

Fredagseftermiddagens fjärde opinionsmätning har trillat in.

Nästan samtidigt släppte Demoskop, Ipsos och Novus sina respektive opinionsundersökningar under fredag eftermiddag. Samtliga visar att gapet mellan blocken minskar, även om storleken skiljer sig åt mellan mätningarna. Som minst är skillnaden i Ipsos mätning – blott 0,3 procentenheter till oppositionens fördel.

Nu släpper SVT/Verian sina siffror.

Och undersökningen är en kalldusch för Moderaterna. Loket i Tidösamarbetet parkerar på 15,8 procent – det sämsta stödet sedan Bo Lundgren avgick som partiledare för M i april 2003.

– De gick in i valrörelsen med låga siffror och har hård konkurrens om väljarna från de övriga Tidöpartierna. Partiet har dessutom haft svårt att locka väljare från oppositionen även om vi ser vissa mindre flöden från S, säger Per Söderpalm från Verian till SVT.

Sista innan valet

Mätningen är Verians sista innan valdagen på söndag. Då kan Liberalerna glädja sig åt 5,5 procent, en siffra som skulle ge partiet marginal ned till riksdagsspärren om den håller i sig. 

Men det är på bekostnad av Moderaterna, menar Per Söderpalm.

– Den stora merparten av väljarna kommer dock från Moderaterna. Liberalernas uppgång är i den meningen en form av kannibalism inom Tidöblocket. 

Bäddat för rysare

I SVT/Verians undersökning är avståndet mellan blocken 5,6 procentenheter. Det är en minskning jämfört med 8,2 procentenheter för en vecka sedan.

Flera experter menar att det kommer bli en enorm rysare på söndag.

– Undersökningen visar fortsatt att Tidöpartierna inte samlar egen majoritet och att oppositionen behåller ett litet försprång. Skillnaden är dock inom felmarginalen. Så det pekar på en extremt dramatisk valdag, framhåller Novus opnionsanalytiker Torbjörn Sjöström.

Johan Martinsson, opinionschef på Demsokop, håller med.

– Det mesta tyder på ett regeringsskifte. Men det är klart det är en rysare, säger han till Aftonbladet.

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning på fredagen. Underlaget samlades in mellan 4-10 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,7          -0,4
🔴Socialdemokraterna     27,6         -1,6
🟢Miljöpartiet                          8,0          +/-0,0
🟢Centerpartiet                      8,2          +0,8
🔵Liberalerna                           5,5          +2,5
🔵Moderaterna                     15,8         -0,6
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,1        -0,8
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 51,5         -1,2
🔵🔵 M+KD+SD+L             45,9         +1,3


Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen