UKRAINA: Biden ifrågasätter Putins påstående

2022 04 21

Den ryska diktatorn Vladimir Putin hävdar att Ryssland numera kontrollerar hamnstaden Mariupol i sydöstra Ukraina.

Men USA:s president Joe Biden är kritisk till de ryska uppgifterna.

Han benämner uppgifterna som ”tvivelaktiga”, rapporterar CNN.

Finns inga bevis

– Det är tveksamt om de kontrollerar Mariupol, säger Biden och tillägger:

– Det finns ännu inga bevis för att staden har fallit.

Biden uppmanar även Putin att tillåta humanitär hjälp till de tusentals soldater och civila som är instängda i stålverket Azovstal.

Så ska en statschef agera

Han uppmanar diktatorn att låta människorna lämna byggnaden. 

– Det är vad varje statschef skulle göra under alla omständigheter, säger Biden. 

Tidigare under dagen har det rapporterats om att Putin skrotat planerna på att storma stålverket. Taktiken verkar numera i stället vara att svälta ut de instängda personerna.

Inte en fluga kan passera obemärkt

– Det finns ingen anledning att klättra in i de här katakomberna och krypa under jorden i de här industribyggnaderna. Blockera industriområdet så att inte ens en fluga kan passera obemärkt, sa han i ett uttalande tidigare under dagen.

Ukrainas styrkor har fortsatt att stå emot ryska attacker mot byggnaden och har ignorerat Kremls uppmaningar om kapitulation, rapporterar CNN.

Nytt militärt stöd

President Biden har under torsdagen i ett tal i Vita huset bekräftat att USA kommer att ge Ukraina ett utökat militärt stöd på 800 miljoner dollar.

Enligt Biden är det nya stödet extra nödvändigt för att stärka Ukrainas östra front, där Ryssland har inlett en ny offensiv.

– Vi är i ett kritiskt läge just nu där vi kommer se nästa fas i kriget, säger Biden.

USA:s totala stöd till Ukraina uppmäts nu till tre miljarder dollar.

Tackar för stödet

Ukrainas president Volodymyr Zelensky tackar sin kollega i väst för det nya stödpaketet.

– Den här hjälpen behövs mer än någonsin. Den räddar livet på våra försvarare av demokrati och frihet och för oss närmare en fred i Ukraina, skriver han på Twitter.

Foto: The White House resp President of Russia

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen