UKRAINA: Biden ifrågasätter Putins påstående

2022 04 21

Den ryska diktatorn Vladimir Putin hävdar att Ryssland numera kontrollerar hamnstaden Mariupol i sydöstra Ukraina.

Men USA:s president Joe Biden är kritisk till de ryska uppgifterna.

Han benämner uppgifterna som ”tvivelaktiga”, rapporterar CNN.

Finns inga bevis

– Det är tveksamt om de kontrollerar Mariupol, säger Biden och tillägger:

– Det finns ännu inga bevis för att staden har fallit.

Biden uppmanar även Putin att tillåta humanitär hjälp till de tusentals soldater och civila som är instängda i stålverket Azovstal.

Så ska en statschef agera

Han uppmanar diktatorn att låta människorna lämna byggnaden. 

– Det är vad varje statschef skulle göra under alla omständigheter, säger Biden. 

Tidigare under dagen har det rapporterats om att Putin skrotat planerna på att storma stålverket. Taktiken verkar numera i stället vara att svälta ut de instängda personerna.

Inte en fluga kan passera obemärkt

– Det finns ingen anledning att klättra in i de här katakomberna och krypa under jorden i de här industribyggnaderna. Blockera industriområdet så att inte ens en fluga kan passera obemärkt, sa han i ett uttalande tidigare under dagen.

Ukrainas styrkor har fortsatt att stå emot ryska attacker mot byggnaden och har ignorerat Kremls uppmaningar om kapitulation, rapporterar CNN.

Nytt militärt stöd

President Biden har under torsdagen i ett tal i Vita huset bekräftat att USA kommer att ge Ukraina ett utökat militärt stöd på 800 miljoner dollar.

Enligt Biden är det nya stödet extra nödvändigt för att stärka Ukrainas östra front, där Ryssland har inlett en ny offensiv.

– Vi är i ett kritiskt läge just nu där vi kommer se nästa fas i kriget, säger Biden.

USA:s totala stöd till Ukraina uppmäts nu till tre miljarder dollar.

Tackar för stödet

Ukrainas president Volodymyr Zelensky tackar sin kollega i väst för det nya stödpaketet.

– Den här hjälpen behövs mer än någonsin. Den räddar livet på våra försvarare av demokrati och frihet och för oss närmare en fred i Ukraina, skriver han på Twitter.

Foto: The White House resp President of Russia

Text: Redaktionen


JUST NU: Fredrik Lindström i stor protest – imorgon lördag

2025 11 14

”På spåret”-stjärnan Fredrik Lindström deltar i en stor protest.

Fredrik Lindström är en folkkär tv-personlighet som bland annat är känd som domare i SVT:s långkörare ”På spåret”.

På lördag kommer Lindström att delta i en stor protest – och hålla tal inför demonstranterna.

Tv-stjärnan demonstrerar – och håller tal

Komikern, språkvetaren och tv-profilen Fredrik Lindström kommer från Eskilstuna.

På lördag besöker han sin gamla hemstad – för att demonstrera, rapporterar Ekuriren.

”På spåret”-profilen kommer att delta i en protestmarsch mot att batterijätten Senior Material har beviljats förnyad dispens för att använda 1 280 ton av det giftiga lösningsmedlet metylenklorid fram till 2027.

Lindström ska också hålla tal i samband med demonstrationen i Eskilstuna på lördag.

I protestmarschen deltar bland annat vårdpersonal i Eskilstuna, rapporterar SR.

Tv-stjärnans deltagande uppskattas av arrangörerna bakom protesten.

– Det betyder jättemycket. För den här demonstrationen, det är en stor sak och det handlar om vår miljö och ett giftutsläpp av stora mängder, säger Sari Myllenemi, barnsjuksköterska och en av initiativtagarna till demonstrationen, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättemånga vill visa missnöje”

Arrangörerna hoppas att den folkkäre Fredrik Lindströms deltagande ska leda till att fler deltar i demonstrationen.

– Det viktigaste är att myndigheterna och politikerna ser oss och hör oss lyssnar på oss. Och vi är jättemånga som vill visa vårt missnöje, säger Sari Myllenemi till radiokanalen.

Det är Kemikalieinspektionen som har beviljat Senior Material förnyad dispens för att använda stora mängder metylenklorid, rapporterar SVT.

Beskedet har väckt stor oro i Eskilstuna.

Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) har ställt en fråga till EU-kommissionen om huruvida beslutet är förenligt med EU-lag.

EU-kommissionen har dock svarat ja på den frågan, enligt kanalen.

– Jag ser det som bevis på att det finns kryphål i lagen som måste täppas till, säger Pär Holmgren till kanalen.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Morgan Norman resp Clement M

Text: Redaktionen


14 november 2025

Öljätte sänker alkoholprocenten

2025 11 14

En populär öljätte förändrar receptet på en storsäljare.

En av Heinekens populära ölsorter får lägre alkoholhalt – ett beslut som väcker blandade reaktioner bland konsumenterna, rapporterar The Standard.

Sänker alkoholhalten

Heineken UK meddelar att man sänker alkoholhalten i den välkända lagern Foster’s, efter att försäljningen fallit och dryckesvanorna förändrats.

Ölsorten är exempelvis en av de mest populära i Storbritannien.

Ölen, som i dag ligger på 3,7 procent, kommer från februari nästa år att justeras ned till 3,4 procent – en nivå som är betydligt lägre än de 4 procent som gällde så sent som i början av 2023.

– Beslutet att justera alkoholhalten i Foster’s speglar vårt åtagande att hjälpa konsumenter göra ansvarsfulla val, uppger Heineken.

Heineken uppger att beslutet fattades efter att man märkt en förändring i kundernas dryckesvanor, där fler nu väljer drycker med lägre alkoholhalt som en del av en hälsosammare livsstil.

LÄS MER: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Samma smak – bara mindre alkohol”

Heineken betonar att sänkningen inte ska påverka smaken.

Bryggeriets master brewers har arbetat länge med receptet för att säkerställa att ölen fortfarande känns igen av sina lojala drickare.

– Receptet har förfinats under många månader. Smaken ska fortsatt vara tydligt Foster’s – krispig, balanserad och uppfriskande, meddelar Heineken.

Förändringen följer också ”omfattande konsumenttester” som enligt bolaget visar att kunderna upplever smaken som oförändrad.

Sänkningen av alkoholhalten handlar inte enbart om kundernas vanor. Även inflationen har påverkat beslutet.

Företaget påpekar att den nya, lägre alkoholstyrkan gör det möjligt att hålla tillverkningskostnaderna nere och erbjuda mer konkurrenskraftiga priser.

Del av en större trend

Foster’s är inte det enda varumärket som förändras.

Även den populära ölen Sol har nyligen sänkt sin alkoholhalt från 4,2 till 3,4 procent.

Heineken säger sig vara fast beslutna att fortsätta utveckla varumärket, och lovar satsningar på nya samarbeten.

– Vi är engagerade i att fortsätta skapa framgång för en av de mest älskade klassiska lagersorterna, säger företaget.

LÄS MER: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: F Alves

Text: Redaktionen