UD svarar på kravet om att flyga IS-terrorister till Sverige

2022 11 06

Under söndagen kommer beskedet om att den kurdiska organisationen PYD ställer krav på Sverige. Nu svarar Utrikesdepartementet på kravet.

Kravet handlar om att Sverige ska ta hem de misstänkta IS-terrorister som är svenska medborgare.

Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat att regeringen tar avstånd från de kurdiska organisationerna YPG och PYD, uppger SVT.

Varför ska vi ta hand om Sveriges terrorister när man tar avstånd från en organisation som kämpar mot terrorismen och betalar dyrt, säger Shiyar Ali, PYD:s representant i Sverige.

“Hjälper Erdogan till makten”

Shiyar Ali kritiserar utrikesminister Tobias Billström (M) efter hans uttalande under lördagen.

I en intervju kallade Billström PYD och YPG för “tvivelaktiga organisationer”.

Det här är allvarligt. Vi ser riktigt allvarligt på det här. Sverige är en bricka i ett spel där landet aktivt hjälper Erdogan till makten i diktaturen Turkiet, säger Shiyar Ali, enligt Aftonbladet.

Kan inte ge konkret svar

Ett tiotal svenska IS-terrorister ska sitta i PYD-drivna läger.

Organisationen hävdar att ett formellt krav om att Sverige ska ta över ansvaret för svenskarna kommer lämnas till UD nästa vecka.

Sveriges utrikesdepartement har ännu inte gett besked om hur man ställer sig till kravet.

Vi har noterat det och våra tjänstemän tittar på det nu, säger utrikesminister Tobias Billströms pressavdelning.

Anklagar regeringen

I ett pressmeddelande anklagar PYD Sverige för att gå Turkiets presidents ärenden, rapporterar Aftonbladet.

Ett sådant påstående kan inte tolkas på annat vis än att den svenska regeringen har vikt sig för Erdoğans påtryckningar på ett sätt som inga andra regeringar i andra länder har gjort, skriver organisationen.

Den svenska regeringen har satt en politisk riktning mot att vara tillmötesgående med Turkiet för att förhandla om Nato-frågan.

Finland beklagar

Finländska politiker beklagar regeringens kurs och menar att det svenska förhållningssättet till YPG och PYD är “märkligt”, uppger Svenska Yle.

 Det ser ut som om Erdoğan får sin vilja igenom. Det ser ut som om Sverige ger efter för utpressning. Det ser ut som om det skulle vara okej att Turkiet har haft sådana här krav på Sverige och Finland, säger politikern Eva Biaudet.

Foto: L.M Clancy

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk har säkrat storvinst – vinnaren söks

2025 11 09

En vinnare till miljoner söks nu av Svenska spel.

Det var under gårdagen som en svensk vann på Svenska spels Drömvinsten.

Vinsten blev så stor som 26 miljoner kronor.

Men vinnaren svarar inte i telefon när Svenska spel ringer – och 26 miljoner kronor har därmed inte betalats ut ännu, rapporterar Aftonbladet.

Svarar inte

Vinnaren har inte gjort sig tillkänna efter 26 miljoner kronors-vinsten.

Detta trots Svenska spels arbete.

– Jag ringde hela kvällen i går och i dag, men personen svarar inte. Nu kom jag inte ens fram – så frågan är om personen blockat mitt nummer, säger kommunikationsspecialisten Sofie Hodén till tidningen.

“Gäller ju många miljoner”

Hodén fortsätter.

– Undra om personen själv vet om att den vunnit? Det är ju många miljoner det gäller.

Läs mer: En halv miljon arbetslösa – men stor brist i oväntad yrkesgrupp

Inget grattis ännu

Lördagens Lottodragning resulterade i hela fem miljonvinster med totalt fyra rader med sju rätt på Lotto 1 och en miljonvinst i Lotto Andra Chansen. 

En av raderna på Lotto 1 fick också två rätt i följd på Joker vilket resulterade i Drömvinsten, och en vinst på totalt 26 miljoner kronor.

– När vinnaren av Drömvinsten är gratulerad kommer ett bankmöte att bokas in. Där erbjuds den nyblivna mångmiljonären ekonomisk och juridisk rådgivning, framhöll Svenska spel igår.

Men vinnaren har ännu inte gratulerats för vinsten.

Så går det till

Efter en förändring i Joker är det nu enligt Svenska spel enklare att vinna Drömvinsten. 

Det räcker med två rätt i följd var som helst på Jokerraden, medan de tidigare behövde ligga i början eller slutet. 

Förändringen bidrog till att en av de två Drömvinsterna föll ut under onsdagens dragning – och "ligger bakom det historiska resultatet med tre Drömvinstvinnare på bara en vecka".

Så här går det till enligt Svenska spel:

- För att ha chans att vinna Drömvinsten måste du spela på Lotto med Joker.

- För att vinna Drömvinsten behöver du pricka in sju rätt på antingen Lotto 1 eller Lotto 2, samt ha två rätt i följd på Joker.

- Drömvinsten är alltid 25 miljoner kronor, exklusive den vinst som tillkommer vid sju rätt på Lotto 1 eller Lotto 2.

Läs mer: Storbanker hotar – kunderna får betala

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Arbetsförmedlingen varnar alla jobbsökande

2025 11 09

Arbetsförmedlingen går ut med en varning om bedrägerier.

Myndigheten har precis som många andra myndigheter, företag och organisationer drabbats.

Bedragare kapar Arbetsförmedlingens namn i syfte att försöka lura till sig pengar från folk.

De understryker att “utskicken varierar stort” – och varnar alla jobbsökande.

Arbetsförmedlingen varnar

Tyvärr är det vanligt att bedragare skickar ut bluffmeddelanden och ibland utger sig bedragarna att vara från Arbetsförmedlingen, låter det från myndigheten.

– Utskicken varierar stort och kan komma som mejl, sms eller chatt. Var försiktig med vad du klickar på.

Gör så här

Arbetsförmedlingen har upprättat en rad tips de vill att folk ska följa:

- Kolla på avsändaren av mejlet eller meddelandet, bedragare försöker ofta efterlikna seriösa företag och organisationer.

- Lämna inte ifrån dig känsliga personuppgifter på e-post, sms eller i telefon.

- Lämna inte ifrån dig inloggnings- eller kontouppgifter.

- Klicka inte på länkar, öppna bilagor eller skanna QR-koder som du inte är helt säker på att du kan lita på.

Läs mer: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Kontakta polisen

Den som har lämnat ifrån sig uppgifter och därmed blivit utsatt för bedrägeri uppmanas att kontakta polisen för att anmäla brottet. 

Man bör också kontakta sin bank snarast för att spärra sitt bankkonto.

Tar inte kontakt

Myndigheten understryker att de aldrig tar direktkontakt på sociala medier.

De ber heller aldrig om konto- eller inloggningsuppgifter.

Den som får bedrägliga mejl eller sms uppmanas att följa Arbetsförmedlingens rekommendation.

– Rekommendationen är att du direkt raderar mejlet eller meddelandet, menas det.

– Vi ber dig aldrig att anmäla dig till ett event, nyhetsbrev eller liknande, på andra ställen än på arbetsformedlingen.se.

Läs mer: ”Minskat med hela 40 procent” – stort bakslag för kriminella

Foto: Arbetsförmedlingen

Text: Redaktionen