UD svarar på kravet om att flyga IS-terrorister till Sverige

2022 11 06

Under söndagen kommer beskedet om att den kurdiska organisationen PYD ställer krav på Sverige. Nu svarar Utrikesdepartementet på kravet.

Kravet handlar om att Sverige ska ta hem de misstänkta IS-terrorister som är svenska medborgare.

Detta efter att statsminister Ulf Kristersson (M) meddelat att regeringen tar avstånd från de kurdiska organisationerna YPG och PYD, uppger SVT.

Varför ska vi ta hand om Sveriges terrorister när man tar avstånd från en organisation som kämpar mot terrorismen och betalar dyrt, säger Shiyar Ali, PYD:s representant i Sverige.

“Hjälper Erdogan till makten”

Shiyar Ali kritiserar utrikesminister Tobias Billström (M) efter hans uttalande under lördagen.

I en intervju kallade Billström PYD och YPG för “tvivelaktiga organisationer”.

Det här är allvarligt. Vi ser riktigt allvarligt på det här. Sverige är en bricka i ett spel där landet aktivt hjälper Erdogan till makten i diktaturen Turkiet, säger Shiyar Ali, enligt Aftonbladet.

Kan inte ge konkret svar

Ett tiotal svenska IS-terrorister ska sitta i PYD-drivna läger.

Organisationen hävdar att ett formellt krav om att Sverige ska ta över ansvaret för svenskarna kommer lämnas till UD nästa vecka.

Sveriges utrikesdepartement har ännu inte gett besked om hur man ställer sig till kravet.

Vi har noterat det och våra tjänstemän tittar på det nu, säger utrikesminister Tobias Billströms pressavdelning.

Anklagar regeringen

I ett pressmeddelande anklagar PYD Sverige för att gå Turkiets presidents ärenden, rapporterar Aftonbladet.

Ett sådant påstående kan inte tolkas på annat vis än att den svenska regeringen har vikt sig för Erdoğans påtryckningar på ett sätt som inga andra regeringar i andra länder har gjort, skriver organisationen.

Den svenska regeringen har satt en politisk riktning mot att vara tillmötesgående med Turkiet för att förhandla om Nato-frågan.

Finland beklagar

Finländska politiker beklagar regeringens kurs och menar att det svenska förhållningssättet till YPG och PYD är “märkligt”, uppger Svenska Yle.

 Det ser ut som om Erdoğan får sin vilja igenom. Det ser ut som om Sverige ger efter för utpressning. Det ser ut som om det skulle vara okej att Turkiet har haft sådana här krav på Sverige och Finland, säger politikern Eva Biaudet.

Foto: L.M Clancy

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen


7 sep 2026

Anmälningar rasslar in mot Biltema

2026 09 07

En våg av anmälningar har kommit in till Biltema.

En stor mängd kunder har anmält Biltema till Allmänna reklamationsnämnden.

Detta efter problem med kedjans egna märke.

Anmälningar väller in

Det riktas nu kritik mot Biltemas elcyklar av märket Yosemite.

Enligt en genomgång av Carup har det kommit in otaliga anmälningar till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, sedan januari förra året.

Problemen som beskrivs handlar bland annat om återkommande tekniska fel, problem med växlar och kedjor samt elektronik och batterier som inte fungerar som de ska.

Kunder har upplevt återkommande problem trots att cyklarna har försökt repareras.

Minst en kund har efter flera månaders väntan fått besked från ARN, fått rätt och rekommenderat Biltema att häva köpet och betala tillbaka pengarna.

LÄS MER: ”Jag vill ha det tillbaka” – Trump dundrar mot Europa

Budgetcyklar från kedjan

Yosemite är Biltemas eget märke av elcyklar och modellerna riktar sig till kunder som vill ha en billigare elcykel.

– Yosemite by Biltema är ett unikt varumärke med högkvalitativa produkter inom sport och fritid, för dig som vill komma närmare naturen. Yosemite-serien håller hög kvalitet samtidigt som den är lite snällare mot plånboken, skriver kedjan om produkten.

Priserna varierar beroende på modell och utrustning, från omkring 8 500 kronor upp till runt 21 000 kronor.

Kunder vänder sig till ARN

I flera av de anmälningar som kommit in uppges kunder ha vänt sig till nämnden efter att problemen kvarstått eller efter att de inte varit nöjda med Biltemas hantering av reklamationen.

ARN prövar tvister mellan konsumenter och företag och kan lämna en rekommendation om hur tvisten bör lösas.

I första hand kan kunden kräva att felet åtgärdas, exempelvis genom reparation eller i vissa fall omleverans.

– Det kan också bli aktuellt att häva köpet. Att häva köpet innebär att företaget tar tillbaka varan och du får pengarna tillbaka, meddelar Konsumentverket.

Biltema har enligt Carup fått möjlighet att kommentera uppgifterna, men har inte svarat.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Biltema

Text: Redaktionen