Tysklands vinnare varnar Europa: “Trodde aldrig jag skulle säga detta”

2025 02 24

Kristdemokratiska CDU vinner valet i Tyskland.

Det innebär ett maktskifte och med all sannolikhet en ny förbundskansler i landet: Friedrich Merz.

Valresultatet hyllades igår kväll av USA:s president Donald Trump. 

– Det är en bra dag för Tyskland, framhöll republikanen.

Trots hyllningen slår Merz tillbaka mot Trump.

Stenhårt.

– Jag trodde aldrig jag skulle behöva säga något sådant här i tv, säger Mertz till den tyska kanalen ARD.

Han fortsätter med att varna hela Europa för att USA slutat bry sig om kontinenten.

– Efter de senaste uttalanden från Donald Trump förra veckan står det klart att amerikanerna, i alla fall i den nuvarande amerikanska regeringen, praktiskt taget inte bryr sig alls om Europas öde.

"Skamlig" inblandning

Fredrich Merz riktar även stenhård kritik mot techmiljardären Elon Musk, som numera arbetar med att kapa utgifter i amerikanska myndigheter.

Enligt CDU-ledaren har Musk “lagt sig i” Tysklands val genom sitt stöd för högerkantspartiet AFD.

– Enbart AFD kan rädda Tyskland, har miljardären bland annat uttryckt.

Merz anser att Musks inblandning är “skamlig”.

– Valpåverkan från Washington var inte mindre dramatisk eller oförskämd än den vi sett från Moskva. Vi är under enorm press från två läger, säger den utpekade valvinnaren.

"Europas viktigaste man"

Enligt tyska medier är det sannolikt att landet kommer att få en tvåpartikoalition mellan CDU och det socialdemokratiska partiet SPD.

Och Friedrich Merz beskrivs nu som “den viktigaste mannen i Europa”.

– Han har fyra år på sig att försvara den liberal demokratin mot dess fiender. Merz, av alla människor. Och vad händer om han misslyckas? skriver exempelvis Christoph Hickman på stortidningen Der Spiegel.

LÄS MER: Elon Musk kan lägga sig i svensk politik – Åkesson: “Det välkomnar jag”

Foto: Steffen Prößdorf resp Official White House Photo by Molly Rile

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen