Tysklands kansler: “Det jag säger kan verka chockerande”
2025 09 30
Spänningarna mellan Nato och Ryssland ökar.
Vid upprepade tillfällen de senaste veckorna har ryska stridsflyg i högre utsträckning börjat kränka Natoländers luftrum. Exempelvis uppehöll sig ett ryskt plan nyligen i estniskt luftrum i hela tolv minuter och i ungefär samma veva öppnade Polen eld mot drönare som flugit in över landet.
Det har fått flera länder inom alliansen att överväga att skjuta ned ryska plan som tar sig in i otillåtet luftrum framöver.
Tyskland är inte ett av dem utan har istället varnat för storkrig vid ett sådant scenario.
Däremot är landets förbundskansler, Friedrich Merz, övertygad om att Ryssland även ligger bakom de eskalerande drönarrapporterna i bland annat Danmark och norra Tyskland.
– Det uppenbara antagandet är att de kommer från Ryssland, säger Merz enligt Die Welt.
“Kan verka chockerande”
Den tyska ledaren ger även ett kraftfullt besked om relationen mellan Europa och Vladimir Putins Ryssland.
– Det jag säger kan verka något chockerande vid första anblick. Vi är inte i krig, men vi är inte heller längre i fred, säger Merz.
Uttalandet är en upprepning av hur landets försvarsminister Boris Pistorius uttryckte sig nyligen. Även Sveriges statsminister Ulf Kristersson stod tidigare i år för ett likartat utspel som fick stor uppmärksamhet.
– Sverige är inte i krig. Men det råder inte heller fred. Riktig fred kräver frihet och att det inte pågår allvarliga konflikter länder emellan. Men vi och våra grannar utsätts för hybridattacker, som inte utförs med robotar och soldater, utan med datorer, pengar, desinformation och risk för sabotage, sade Kristersson i januari 2025 i ett tal vid Folk och Försvars rikskonferens.
LÄS OCKSÅ: Jätteattack – stor prestigeförlust för Ryssland
Nya drönarrapporter
Under måndagskvällen fortsatte drönarrapporter att ramla in i Norden. Den här gången skedde observationen vid en norsk olje- och gasplattform i Sleipnerfältet i Nordsjön, enligt VG.
Ryssland har konsekvent förnekat att man skulle ligga bakom drönarna. Kreml förnekar även rapporterna om att stridsflyg kränkt Natos luftrum.
LÄS MER: ”Slå till djupt” – USA ger grönt ljus till Ukraina
Fotot: No 10 resp President of Russia Office
Text: Redaktionen