TYSKLAND: Antivaxxare tar ställning för Putinregimen

2022 03 27

Antivaccinationsrörelsen i Tyskland tar ställning för Putins Ryssland och sprider mängder av desinformation.

Det framgår av en ny granskning i Tyskland som presenteras i tysk media.

Vaccinationslögner ersätts av Putinlögner

Lögnerna och desinformation från pandemin har inte ens upphört förrän desinformation kopplat till Putinregimens brutala och olagliga anfallskrig mot Ukraina sveper fram i Europa – och det är samma element som är skyldiga.

Antivaxxarna utnyttjar Ukraina

En granskning som nu presenteras i SvD klargör att det är antivaxxarna som ligger bakom.

– Nu utnyttjas Rysslands invasion av Ukraina för att passa in i antivaccinationsrörelsens konspirationsteorier, rapporterar SvD i en text som framför att de som skanderat på Tysklands gator om att de lever i en coronadiktatur nu funnit ny näring.

Tar ställning för Putinregimen

En av Tysklands ledande tidningar, Suddeutsche Zeitung, har nyligen analyserat 1,2 miljoner inlägg från grupperingar som tidigare fokuserat på corona och resultatet visar att antivaxxarna nu tar ställning för Putinregimen.

Stödjer Putins Ryssland

– Tyska politiska partier, medier, och de allra flesta tyskar står enade i solidaritet med Ukraina, medan antivaccinationspektrat stöder Putins Ryssland, framför Lotta Lundberg i en text i SvD.

Hävdar att kriget fabricerats av Väst

Antivaxxarna sprider lögner som motverkar Ukrainas kamp.

– De tror att medier förmedlar samma slags falska nyheter och felaktiga bild av kriget som de påstår att de gjorde under pandemin. Att kriget har fabricerats av eliter i väst, för att hålla världen under kontroll, klargör texten i SvD.

Ljuger om USA

Samma retorik som under pandemin gick ut på att staten och myndigheter luras används nu för att sprida den ryska regimens desinformation.

– Inläggen kompletteras med lögner om att amerikanerna utvecklar biologiska vapen i ukrainska laboratorier, och att kriget inte skulle vara något annat än en täckmantel för dessa laboratorier som enligt konspirationsteorierna bland annat skulle framställa virus, likt covid, för att hålla läkemedelsindustrin i rullning, uppger Lotta Lundberg i SvD.

Även i Sverige

Sociala medier drabbades även i Sverige av massor av Putinvänliga kommentarer redan ett par veckor innan det ryska anfallskriget mor Ukraina inleddes. 

Kommentarerna gick ut på att Rysslands övning i Belarus självklart var en övning och inget annat, att Putin står för stabilitet och att det var USA och Väst som hetsade om krig och minsann inte Putin.

Efter att Putinregimen inledde sitt krig reducerades desinformationen några dagar men nu är den åter igång. 

Då det är så uppenbart att Putinregimen är skyldig så har desinformatörerna denna gång en rejäl uppförsbacke och det är förvånande om de ens tror på sig själva.

Läs hela texten i SvD här.

Foto: D Schludi resp N Vorobyev

Text: Redaktionen


17 september 2025

UPPGIFTER: Nya högkostnadsskyddet verkningslöst – ”en bluff”

2025 09 18

Regeringen har infört ett högkostnadsskydd på el. 

Högkostnadsskyddet kommer att införas i november 2025 och gälla under hela kommande året.

Det nya skyddet ska gälla om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde.

– Det gör skillnad vilka som styr. Vi lägger om energipolitiken för att hushåll och företag ska få stabil el, där och när det behövs, till konkurrenskraftiga priser, framhåller Tidlpartierna i Aftonbladet debatt.

”En bluff”

Nu ifrågasätts det nya högkostnadsskyddet.

Elmarknadsanalytiker Bengt Ekenstierna beskriver det som ”en slags bluff”. Detta eftersom spotpriset inte har varit över 1,5 kr/kWh sedan krisåret 2022. Därför blir det nya högkostnadsskyddet verkningslöst, enligt experten.

– Jag kan inte se något scenario fram till utgången av 2026 som gör att vi hamnar över den gränsen. Man låter väljarna tro att det ska påverka deras plånbok positivt, men i själva verket kommer det inte att förändra något, säger Ekenstierna till DN.

Regeringen har inte kommenterat kritiken.

LÄS MER: Hundratals tvingas lämna svenskt storföretag

Stort stödpaket till hushållen

Regeringen har gått fram med flera åtgärder i höstbudgeten för att stärka hushållens ekonomi.

Här är några av regeringens åtgärder: 

- Sänkt moms på livsmedel från 12 till 6 procent. Förslaget om sänkt matmoms föreslås gälla under perioden 1 april 2026 till 31 december 2027. För en barnfamilj beräknas matkassen bli 6 500 kronor billigare per år.

- Sänkt skatt på arbete och pension genom att jobbskatteavdraget och förhöjda grundavdraget stärks. Förslagen föreslås träda i kraft från och med den 1 januari 2026. 

- Sänkt skatt på sjuk- och aktivitetsersättning. Förslaget föreslås träda i kraft från och med den 1 januari 2026. Förslaget innebär 1 800 kronor per år i sänkt skatt för personer som berörs.

- Sänkt elskatt i hela landet med 9,875 öre (inklusive moms). Förslaget föreslås träda i kraft från och med den 1 januari 2026.

- Sänkta avgifter för förskola och fritidshem inom ramen för maxtaxan. Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

- Högkostnadsskydd mot höga elpriser för hushåll under perioden från november 2025 och hela 2026. Högkostnadsskyddet ska gälla om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kr/kWh inom ett elområde. Förslaget föreslås träda i kraft den 1 januari 2026.

LÄS MER: Svenskt företag säljs till USA – för 10 miljarder 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 september 2025

Ryssland kan gå i konkurs – krävs bara en sak

2025 09 18

Den ryska krigsekonomin går på knäna, men än så länge lyckas Kreml finansiera sitt anfallskrig mot Ukraina.

Men en åtgärd från väst kan få den ryska ekonomin att kollapsa.

Det menar professorn i nationalekonomi Martin Sandbu, som är ekonomisk kommentator på Financial Times.

Experten framhåller att ett totalförbud mot köp av rysk olja och gas, i kombination med hårda sanktioner mot alla importörer, kan driva Ryssland mot konkurs.

– Om oljeintäkterna stryps kommer det att tippa staten mot konkurs, precis som det gjorde med Sovjetunionen i slutet av 1980-talet, säger Sandbu till Börsen.

”Nu är det dags”

Nationalekonomen uppmanar västvärlden att agera. Han menar att Europa är redo för den kraftfulla åtgärden.

– Nu är det dags. Priserna är låga och Centraleuropa kan försörjas från Italien.

Vidare betonar Sandbu att importen av metaller och gödningsmedel från Ryssland måste upphöra.

– EU måste också slå mycket hårdare mot maskinexport till den ryska vapenindustrin, säger han till tidningen.

Ekonomiskt krig eller krig på marken

Enligt Martin Sandbu står västvärlden inför ett ödesval. Antingen skärper man sanktionerna ordentligt eller väntar ett krig mot Ryssland.

– Västvärlden måste inse att alternativet till att utkämpa ett ekonomiskt krig mot Ryssland i slutändan är att utkämpa ett riktigt krig, om Ukraina inte längre kan hålla Ryssland borta. 

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

USA ställer krav

USA:s president Donald Trump har meddelat att han är beredd att införa ”massiva sanktioner” mot Ryssland om samtliga Natoländer inför lika hårda sanktioner och stoppar importen av rysk olja.

– Jag är redo att införa massiva sanktioner mot Ryssland när alla Natoländer är överens om att göra samma sak, och när alla Natomedlemmar SLUTAR KÖPA OLJA FRÅN RYSSLAND, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social. 

LÄS MER: UPPGIFTER: Rysk toppgeneral försvunnen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen