TYSKLAND: Antivaxxare tar ställning för Putinregimen

2022 03 27

Antivaccinationsrörelsen i Tyskland tar ställning för Putins Ryssland och sprider mängder av desinformation.

Det framgår av en ny granskning i Tyskland som presenteras i tysk media.

Vaccinationslögner ersätts av Putinlögner

Lögnerna och desinformation från pandemin har inte ens upphört förrän desinformation kopplat till Putinregimens brutala och olagliga anfallskrig mot Ukraina sveper fram i Europa – och det är samma element som är skyldiga.

Antivaxxarna utnyttjar Ukraina

En granskning som nu presenteras i SvD klargör att det är antivaxxarna som ligger bakom.

– Nu utnyttjas Rysslands invasion av Ukraina för att passa in i antivaccinationsrörelsens konspirationsteorier, rapporterar SvD i en text som framför att de som skanderat på Tysklands gator om att de lever i en coronadiktatur nu funnit ny näring.

Tar ställning för Putinregimen

En av Tysklands ledande tidningar, Suddeutsche Zeitung, har nyligen analyserat 1,2 miljoner inlägg från grupperingar som tidigare fokuserat på corona och resultatet visar att antivaxxarna nu tar ställning för Putinregimen.

Stödjer Putins Ryssland

– Tyska politiska partier, medier, och de allra flesta tyskar står enade i solidaritet med Ukraina, medan antivaccinationspektrat stöder Putins Ryssland, framför Lotta Lundberg i en text i SvD.

Hävdar att kriget fabricerats av Väst

Antivaxxarna sprider lögner som motverkar Ukrainas kamp.

– De tror att medier förmedlar samma slags falska nyheter och felaktiga bild av kriget som de påstår att de gjorde under pandemin. Att kriget har fabricerats av eliter i väst, för att hålla världen under kontroll, klargör texten i SvD.

Ljuger om USA

Samma retorik som under pandemin gick ut på att staten och myndigheter luras används nu för att sprida den ryska regimens desinformation.

– Inläggen kompletteras med lögner om att amerikanerna utvecklar biologiska vapen i ukrainska laboratorier, och att kriget inte skulle vara något annat än en täckmantel för dessa laboratorier som enligt konspirationsteorierna bland annat skulle framställa virus, likt covid, för att hålla läkemedelsindustrin i rullning, uppger Lotta Lundberg i SvD.

Även i Sverige

Sociala medier drabbades även i Sverige av massor av Putinvänliga kommentarer redan ett par veckor innan det ryska anfallskriget mor Ukraina inleddes. 

Kommentarerna gick ut på att Rysslands övning i Belarus självklart var en övning och inget annat, att Putin står för stabilitet och att det var USA och Väst som hetsade om krig och minsann inte Putin.

Efter att Putinregimen inledde sitt krig reducerades desinformationen några dagar men nu är den åter igång. 

Då det är så uppenbart att Putinregimen är skyldig så har desinformatörerna denna gång en rejäl uppförsbacke och det är förvånande om de ens tror på sig själva.

Läs hela texten i SvD här.

Foto: D Schludi resp N Vorobyev

Text: Redaktionen


Akut vädjan från finansministern: USA kan gå i konkurs

2025 05 13

USA kan stå inför ett katastrofscenario redan i sommar.

Den amerikanska regeringen riskerar att hamna i ett läge där räkningarna inte kan betalas.

Scenariot kan bli verklighet inom ett par månader, varnar USA:s finansminister Scott Bessent.

– Det finns en rimlig sannolikhet att den federala regeringens pengar och extraordinära åtgärder kommer att vara förbrukade i augusti, framhåller ministern i ett meddelande till Mike Johnson, talman i representanthuset, enligt CBS News.

Börjar bli bråttom: "Skulle orsaka kaos"

Finansministern hänvisar till att USA är på väg att nå landet skuldtak innan sommaren är slut. Slutsatsen dras efter att ha granskat skatteuppgifterna för april månad.

Om inte kongressen gör någonting åt skuldtaket kommer USA att stå inför en så kallad betalningsinställelse, det vill säga att skulderna inte kan betalas och konkurs väntar.

Och det börjar bli bråttom – eftersom kongressen har uppehåll under sommaren.

– Därför uppmanar jag respektfullt kongressen att höja eller tillfälligt upphäva skuldgränsen senast i mitten av juli, före det planerade uppehållet, för att skydda USA:s fulla förtroende och kreditvärdighet, tillägger Scott Bessent.

Om kongressen misslyckas med ovanstående skulle det “orsaka kaos i vårt finansiella system”, varnar finansministern.

– Och försämra USA:s säkerhet och globala ledarskapsposition.

Han understryker även att det kan få “allvarliga konsekvenser för finansmarknaderna, företagen och den federala regeringen” om man väntar till sista minuten.

Tankesmedjan: "Kris oundvikligt"

För närvarande ligger USA:s statsskuld på cirka 36 biljoner dollar. Det är den högsta nivån sedan andra världskriget, enligt den ansedda tankesmedjan Brookings Institution.

Analytiker varnar dock för att vår nations växande skuld oundvikligen kommer att leda till en kris, framhölls i en kommentar tidigare i år.

Att höja skuldtaket ger inte USA grönt ljus för nya utgifter, men gör det däremot möjligt att betala vad man redan är skyldig.

USA stod för en liknande situation 2023 i samband med ett långdraget kongressbråk som också gällde landets skuldtak.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 12

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen