TYSKLAND: Agerar för att minska asylströmmen

2023 09 27

Antalet asylsökande till Tyskland har ökat med 78 procent under 2023.

Den kraftiga ökningen har fortsatt under augusti och nu agerar Regeringen Scholz för att hejda utvecklingen.

Pressas i opinionsmätningar

– Om vi inte lyckas bättre med att skydda de externa gränserna så är EU:s öppna gränser hotade.

Det säger Tysklands socialdemokratiska inrikesminister Nancy Faeser till Reuters.

Tysklands S-MP-Liberal-regering är under press i opinionsmätningarna och regeringen inför nu nya åtgärder för att minska asylinvandringen.

Smugglare flyr undan

Tyskland kommer att införa gränskontroller mot två av sina grannländer denna vecka:

- Polen

- Tjeckien

Tyska regeringen upprörs över tillströmningen av illegala migranter över Medelhavet varav många sedan söker sig vidare till just Tyskland.

– Vi vill motverka undflyende manövrar av smugglare.

– Genom flexibla och mobila kontroller som byter plats, säger inrikesministern.

Polen och Tjeckien

Åtgärderna ska ske i samverkan med Polen och Tjeckien framhåller den tyska regeringen.

Migrantströmmen från Ungern in i Slovakien har ökat påtagligt och det finns misstanke om att det finns partipolitiska orsaker bakom den plötsliga ökningen.

Slovakien har val på lördag och den ryssvänliga och högerextrema kandidaten Roberto Fico kan gynnas av ökat fokus på migrantfrågan, enligt bedömare.

En av de främsta tillströmningarna sker via båtar över Medelhavet som når Italien.

Delstatsval i Tyskland

Flera delstatsval väntar i Tyskland med start i Hessen och Bayern den 8 oktober och högerextrema Alternativ för Tyskland väntas nå betydande framgångar.

Utöver den ordinarie migrantströmmen har Tyskland även tagit emot omkring 1 miljoner flyktingar från Ukraina.

– Bayerns konservativa ledare Markus Soeder föreslår ett maxtak på asylsökande på 200 000 årligen.

Det uppger Reuters.

Tysklands S-ledda regering har dock avvisat förslaget.

Sydeuropas gränser

Polens regering vill se stramare hantering av migrationen kring Medelhavet.

– Det är nödvändigt att stärka Europas södra gränser.

– Uppgiften att sluta gränserna i Sydeuropa måste lösas.

Det säger polska regeringens talesperson Pirot Muller.

Foto: N. Braun

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in

2025 09 13

Lördagen ser ut att bli en regnig dag.

SMHI meddelar att lördagen kommer att bli en regnig dag.

I synnerhet i de norra och västra delarna av landet kommer det att regna.

Även åska kan förekomma, meddelar vädermyndigheten på lördagsmorgonen.

Regn och åska

I dag lördag väntas skurar i de västra och norra delarna av landet. 

Störst mängder ser ut att falla i Bohuslän och Halland. Åska kan även förekomma.

– I allmänt växlande molnighet, tidvis med tätare molnighet i främst västra Svealand och Norrlands kust- och inland, förklarar SMHI.

– Framåt kvällen drar ett mer sammanhängande band med regn och skurar även in över södra Götaland.

Det är oklart exakt hur mycket regn det blir.

Även i morgon

Även på söndagen väntas det regna.

Under natten mot söndag fortsätter regnbandet i Götaland norrut och splittras upp.

– Under dagen åter regn i västra Götaland, mest intensivt i Bohuslän, fortsätter vädermyndigheten.

– På eftermiddagen närmar sig ett lågtryck Östersjön från söder, vilket kan ge rikligt med regn och kraftiga skurar på Gotland och till kvällen även i Södermanland och Uppland. I övrigt generellt mycket moln.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Nästa vecka

Lågtrycket fortsätter sin bana norrut och främst längs södra och norra

Norrlands kustland kan rikliga mängder förekomma i samband med det i början av nästa vecka.

Ytterligare ett lågtryck på Nordsjön drar in regn över Götaland från väster.

Vinden vrider åt sydväst och tilltar till friska till hårda vindbyar.

Senare i veckan

Lågtrycket från väster förs in över landet med regn och skurar. Nästa fredag drar kallare luft in över norra Norrland. 

Ytterligare ett omfattande och djupt lågtryck närmar sig från nordväst.

– Framåt helgen kan rikliga regnmängder väntas i delar av södra Sverige, uppger SMHI.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


“Kontakta oss direkt då” – Swedbank uppmanar kunder

2025 09 13

Bedrägerierna i Sverige är ett fortsatt mycket stort problem.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Stora summor går förlorade till olika typer av avancerade bedrägerier där bedragarna ofta utger sig komma från kända företag eller myndigheter.

Swedbank arbetar för att försöka förhindra dessa bedrägerier – men då finns det en del viktiga saker som kunder behöver veta om.

Höga nivåer

Bedrägerier via betaltjänster minskade något det andra halvåret 2024 men ligger fortsatt kvar på höga nivåer. 

Samtidigt ökade bedrägerier där bedragare manipulerar konsumenten till att utföra en transaktion.

– Det är fortsatt väldigt stora belopp som bedragarna lyckas lura konsumenter på. Dessutom är det oroande att manipulationerna ökar, säger Mithra Sundberg, avdelningschef för Betaltillsyn på FI.

Swedbank uppmanar

Bedrägerier via sms och mejl, på nätet, telefon och sociala medier är tyvärr vanliga, understryker Swedbank.

– Var försiktig då bedragare ibland använder dataprogram som får det att se ut som att de ringer från banken, välkända företag eller myndigheter, så kallad spoofing, framhåller storbanken.

– Och tänk på att bedragare ofta vill få saker att verka brådskande, så att du blir stressad.

Läs mer: Bransch gör comeback – kan bli jobb i mängder

Viktigt tips

Det totala beloppet från bedrägerier där personer manipuleras till en transaktion uppgick till 554 miljoner kronor för andra halvåret 2024, en ökning från 511 miljoner kronor under första halvan av året.

– Kontakta oss direkt om du misstänker att du är utsatt för bedrägeri. Glöm inte att även göra en polisanmälan, uppmanar Swedbank.

“Dela inte”

Ett av de främsta tipsen som Swedbank har till sina kunder är att vara varsam med Bank-ID.

Det handlar om att aldrig använda e-legitimation, som BankID, eller säkerhetsdosa på uppmaning av någon som oväntat kontaktar dig.

– Och låt ingen annan använda dem. Tänk även på att dina lösenord och koder är just dina. Dela dem inte med någon och förvara dem noggrant.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen