7 jul 26

Tysk underrättelsetjänst: Det här är Putins tre mål med Europa

2024 10 14

Nya uppgifter pekar på att Putin har tre huvudsakliga mål med Europa.

Rysslands brutala anfallskrig i Ukraina fortsätter.

Samtidigt råder stor oro i bland annat Estland, Litauen och andra länder i närheten av Ryssland.

Tysk underrättelsetjänst varnar nu för att Ryssland bedöms kunna ha militär kapacitet att attackera Nato år 2030 - och förklarar samtidigt Vladimir Putins tre huvudsakliga mål med Europa.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Tre mål

Ryska hot mot Nato och Europa såväl som det pågående kriget i Ukraina har lett till att många europeiska länder investerar allt mer i försvarssektorn.

Det förefaller vara en god idé, och den tyska underrättelsechefen Bruno Kahl förklarar nu vad Putin har som sina huvudsakliga mål med Europa:

- Att driva USA ut ur Europa

- Att gå tillbaka till NATO:s gränser som var på 1990-talet

- Att skapa en stark rysk intressesfär

“Helt ny nivå”

Redan nu syns olika former av hybridkrigföring som Ryssland bedriver mot flera europeiska länder.

Det hela har nått en helt ny nivå, menar Bruno Kahl.

– Den hade nått en nivå som aldrig tidigare skådats och utan några som helst skrupler.

Kahls kommentarer var de senaste i en rad alltmer allvarliga varningar från västerländska ledare och försvarstjänstemän om hotet från Ryssland och Europas nuvarande brist på beredskap.

Publicerade rapport

Nato publicerade tidigare i år en rapport som avhandlade just det ryska hybridhotet.

Där tog man bland annat upp att det har blivit en normaliserad strategi att använda mot väst.

– Hybridkrigföring verkar ha blivit en integrerad del av Moskvas politik gentemot väst, skriver Nato i rapporten.

– Med icke-statliga aktörers ökande relevans och effektivitet samt ny teknik som autonoma vapen har hybridkrigföring under den traditionella krigströskeln blivit möjlig.

Inte över en natt

Nato förklarar vidare att det är någonting som Ryssland har arbetat med länge.

– Rysslands hybridkrigföring har varit i full gång under de senaste åren, men den utvecklades inte över en natt. Ryska topptjänstemän började efterlysa en omfattande säkerhetsdoktrin för ungefär ett decennium sedan.

Foto: C. Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen