Tysk rusning till Sverige – nu varnas svenska folket
2026 07 30
Sverige har blivit ett mycket populärt resmål för tyska turister.
Över en miljon tyska turister besöker Sverige årligen. Förra sommaren stod de för 2,6 miljoner gästnätter, enligt Tillväxtverket.
Sommaren 2026 har inte varit något undantag – tyska turister har fortsatt att resa till Sverige i stora antal.
Det växande intresset för Sverige är positivt för turistnäringen.
Men anstormningen från Tyskland har också skapat ett allvarligt problem.
Både Tullverket och polisen vittnar om en tydlig ökning i brottslighet kopplad till tyska resenärer vid svenska gränsövergångar.
Här är förklaringen
De brott som har ökat markant bland tyska turister är ringa narkotikabrott och drograttfylla.
Ökningen kopplas till att Tyskland sedan 2024 har legaliserat cannabis, uppger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
– Med tanke på hur stor turismen från Tyskland till Sverige är under sommaren är det extra viktigt med skärpta kontroller vid gränsen, säger han och varnar för att drogpåverkade förare på de svenska vägarna kan få allvarliga konsekvenser.
– Drograttfylla är ett brott som utsätter andra för stor fara och måste beivras.
ANDRA LÄSER: Putin kan ge efter – USA bekräftar
Uppmanar polisen
Enligt polisen har antalet anmälningar om ett livsfarligt brott i trafiken ökat markant under sommarmånaderna.
Det handlar om grov vårdslöshet i trafik. Förra året ökade antalet anmälningar för brottet med 45 procent under juni, juli och augusti jämfört med de tre efterföljande månaderna, uppger Brottsförebyggande rådet.
– Det är ett trafikbrott där en person sätter sitt eget och andras liv på spel. Det handlar ofta om höga hastigheter och hänsynslös körning där fordonet riskerar att utsätta medtrafikanter för dödligt våld, säger Jacob Sidenvall.
– En del brottslighet upptäcks bäst på vägarna. Därför är det viktigt att polisen är ute, men det handlar också om att hålla trafiken säker.
LÄS OCKSÅ: USA ändrar sig – ger miljarder till vaccin globalt
Foto: NoName_13
Text: Redaktionen


