Tysk partiledare uttalar sig om Förintelsen – väcker starka reaktioner

2025 02 03

Ett uttalande från Alice Weidel, partiledare för det högerextrema Alternative für Deutschland (AFD), har fått stor uppmärksamhet i Tyskland.

Weidel har skapat kontroverser efter en intervju med det tyska public service-bolaget ARD.

I tv-framträdandet hävdar AFD-ledaren att Förintelsen används som ett slagträ mot hennes parti.

– Jag tycker att det är ganska oroande när Förintelsen blir ett politiskt verktyg, säger Weidel.

I intervjun konfronterades också Weidel med att ”himla med ögonen” när programledaren ställde frågor om minnet av Förintelsen.

Den högerextrema politikern svarade med att kalla frågorna för ”irriterande”.

Förintelsen är ett känsligt ämne för AFD. Partiet har kritiserats för att förminska den tyska nazisteran.

AFD:s tidigare partiledare Alexander Gauland har bland annat kallat naziståren för "en fläck fågelbajs på tusen år av framgångsrik tysk historia". 

Ett uttalande som politiska motståndare har tolkat som ett förminskande av Förintelsens miljontals offer. 

Förnekar ögongesten 

Efter intervjun har Alice Weidel tvingats till någon form av krishantering.

Hon förnekar att hon himlat med ögonen, men vidhåller sin uppfattning om att Förintelsen används som ett politiskt slagträ mot AFD.

– Tysk politik bör inte drivas av historisk skuld utan av förtroende och ansvar för framtiden, säger Wiedel enligt Politico.

Stöttas av Elon Musk

Techmiljardären Elon Musk har utryckt sitt stöd för AFD.

Musk har upprepade gånger förnekat att partiet är högerextremt och uppmanat tyska väljare att lägga sin röst på AFD i nyvalet den 23 februari.

Enligt de senaste opinionsmätningarna ser AFD ut att bli näst största parti med över 20 procent av rösterna.

Det högerextrema partiet är känt för sin invandringskritiska politik. AFD har också uppmärksammat för sin vänliga inställning till Ryssland.

Partiet anser att Nato bär skulden till kriget och vill tvinga Ukraina till förhandlingsbordet. Samtidigt vill man stoppa samtliga tyska vapenleveranser till Ukraina. 

Foto: Colin C Murphy resp Olaf Kosinsky

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen