Tydlig förändring bland snusare – historiskt trendbrott

2024 11 09

En tydlig förändring har noterats bland svenskar som använder snus, och förändringen är så stor att vi kommer att nå en brytpunkt år 2025.

Snus är fortsatt mycket populärt i Sverige, enligt flera undersökningar.

Tidigare i år visade en rapport att andelen svenskar som snusar är större än vad som någonsin har uppmätts tidigare.

Men vem som snusar – och hur – är på väg att förändras radikalt, rapporterar SVT.

Stort trendbrott

Kvinnorna är på väg att gå om männen när det gäller snusande, enligt kanalen.

Trendbrottet har noterats i Stockholms län och framför allt bland unga.

I slutet av 2025 kommer fler kvinnor än män i åldersgruppen 15-30 år att snusa, om utvecklingen fortsätter som idag. Siffrorna avser Stockholm, men trenden att snus blir allt mer populärt bland tjejer och kvinnor syns över hela landet.

Det vita snuset anses ha bidragit till att snus blir allt mer populärt och trendigt bland unga och inte minst bland tjejer, enligt kanalen.

Kraftig ökning

Den här utvecklingen har bland annat noterats av Folktandvården i Stockholm, rapporterar Tobaksfakta.

Enligt deras undersökning har snusandet bland 15-30-åringar stigit från 8 procent år 2018 till 17 procent år 2023. Även bland personer över 30 år har det skett en viss ökning.

Och ökningen förklaras framför allt med att kvinnor snusar i allt högre utsträckning.

– Den kraftiga ökningen bekymrar oss för ingen vet vad den innebär. Vi vet idag att snusande utgör en riskfaktor för gravida kvinnor, eftersom nikotin är negativt för fostret, sade Lars Fredriksson, övertandläkare och forskare på Folktandvården Stockholm, i samband med att undersökningen publicerades.

Regeringen har också sänkt skatten på snus, vilket många anser har bidragit till ett ökat snusande, enligt SVT.

Högsta siffran någonsin

En annan undersökning från 2023, som kommer från Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, visar att 21 procent av de tillfrågade mellan 17-84 år använt snus den senaste månaden vid tillfället för enkäten.

Det är högre än vad som någonsin uppmätts, enligt kanalen.

Foto: Swedish Match

Text: Redaktionen


16nov2025

”2 500 mindre i plånboken” – arbetande svenskar uppmanas hålla koll på detta

2025 11 16

Länsförsäkringar går ut och uppmanar arbetande svenskar att se över sin ekonomiska situation.

Med start den 1 oktober i år har a-kassan fått nya regler.

En av förändringarna är att ersättningen trappas ner snabbare än tidigare.

Länsförsäkringar går nu ut och varnar att detta kommer slå hårt mot svenska arbetstagare, särskilt de som inte har så hög inkomst.

–  Ersättningen blir klart lägre för alla som tjänar under 31 500 kronor och är arbetslösa en längre tid. Det kan dessvärre bli förödande för hushållsekonomin, säger Länsförsäkringars privatekonom Stefan Westerberg, i ett uttalande.

”2 500 kronor mindre i plånboken”

Enligt försäkringsbolagets beräkningar kommer alltså de nya reglerna innebära ett hårt slag mot många människors privatekonomi.

– En person med en månadslön på 25 000 kronor får 2 500 kronor mindre i plånboken efter bara 100 dagar i arbetslöshet, och efter 200 dagar uppgår tappet till 1 250 kronor i månaden jämfört med de gamla reglerna, uppger bolaget.

Idag är omkring 500 000 personer arbetslösa i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Baseras på inkomst

Till skillnad från tidigare så baseras nu regler och ersättning på inkomst snarare än arbetad tid.

Under de senaste tolv månaderna krävs att man har haft en inkomst på minst 120 000 kronor, med minst 11 000 kronor i fyra av månaderna.

– Det innebär att du behöver planera din ekonomi mer aktivt och se till att du har koll på din inkomstnivå, särskilt i den mån du arbetar deltid, har timanställning, sjukperioder eller föräldraledighet, säger Stefan Westerberg.

Ökat behov av planering och andra skydd

För att kompensera för risken att drabbas av de lägre inkomsterna från a-kassa rekommenderar Länsförsäkringar att man agerar på förhand.

–  De nya reglerna innebär att många med lägre inkomster får betydligt sämre skydd vid längre arbetslöshet. Det ökar behovet av en buffert och andra kompletterande skydd, säger Stefan Westerberg. 

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Emil Kalibradov

Text: Redaktionen


16 november 2025

Partisaner slår till – bakom ryska frontlinjer

2025 11 16

Partisaner har slagit till mot ett område ockuperat av Ryssland.

Ukraina fortsätter att stå emot det ryska krigsmaskineriet med olika metoder.

Man genomför ofta attacker djupt inne i Ryssland – men också på ukrainska områden som är ockuperade av Putins styrkor.

Nu har pro-ukrainska partisaner slagit till i den ockuperade Zaporizhzhia-regionen.

Slår till bakom fiendens linjer

Partisangruppen Atesj har utfört attacker och sabotage i närheten av Novobohdanivka i Melitopol-distriktet, som tillhör den ockuperade Zaporizhzhia-regionen.

Partisanerna, som alltså agerar bakom fiendens linjer, har lyckats stoppa ryska militärtåg genom omfattande sabotage.

Atesj uppger att de har lyckats sabotera en ”nyckelsektion” av järnvägen i det aktuella området, rapporterar Kyiv Post.

Det har gjort det möjligt för ukrainska styrkor att slå till mot stillastående tåg, enligt tidningen, som hänvisar till Atesj egna uppgifter.

– Eftersom sabotageplatsen bara ligger 50 kilometer från frontlinjen blev de blockerade tågen ett perfekt mål, säger Atesj i en kommentar, enligt tidningen.

– Ukrainas försvarsstyrkor (DFU) kunde snabbt leverera precisa missil- och artilleriattacker mot dem, tillägger partisangruppen.

Atesj är en underjordisk motståndsrörelse grundad av krimtatarer, som agerar bland annat genom att infiltrera den ryska armén och slå till bakom fiendens linjer.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

”Varje meter är vårt ansvarsområde”

Partisangruppen uppger att sabotaget och attackerna har lett till stora svårigheter för de ryska styrkorna.

Skador på järnvägen har gjort det svårare för ryssarna att skicka leveranser till ryska styrkor i Cherson och delar av Zaporizjzja.

Detta har medfört att de ryska styrkorna har drabbats av brist på ammunition och bränsle, vilket bland annat innebär att de har saktats ner, uppger partisangruppen.

– Atesj bevisar: vi kontrollerar fiendens transportartärer, hävdar partisangruppen, enligt tidningen.

– Varje meter järnväg är vårt ansvarsområde, tillägger Atesj.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen