Två passagerarplan sekunder från att krocka – se dramatiska videon här

2024 06 11

Två flygplan var enbart några sekunder från en fullständig katastrof.

Den dramatiska händelsen har orsakat stor uppståndelse över hela världen.

Länk till video finns längst ned i texten.

Handlade om tre sekunder

Det var på den stora indiska flygplatsen Mumbai Airport, som besöks av över 50 miljoner resenärer varje år, som det skrämmande ögonblicket ägde rum förra veckan.

Chockerande bilder visar hur ett flygplan från Air India lyfter från marken – precis efter det att IndiGo-plan landat på samma landningsbana. 

Hade det förstnämnda planet dröjt minsta lilla med sin start hade det landande planet kört rakt in i flyget framför – i mycket hög hastighet.

Katastrofen undveks med minsta möjliga marginal. Uppgifter från Flightradar 24 visar nämligen att det blott var tre sekunder som skilde planen åt.

Flygledaren avstängd

Enligt internationella medier har nu flygledaren som var i tjänst stängts av samtidigt som händelsen utreds.

Både Air India och IndiGo hävdar att man följt instruktionerna som flygledningen givit dem.

Det sistnämnda flygbolaget menar att piloterna hade fått grönt ljus för landningstillstånd.

– På IndiGo är passagerarnas säkerhet av största vikt för oss, och vi har rapporterat enligt protokoll, framhåller bolaget i ett uttalande enligt Channel News Asia.

Politikern: "Extremt oroande"

Efter händelsen, som utspelade sig 8 juni, har filmer börjat spridas på sociala medier och bland nyhetskanaler i världen.

En av dem som delat klippet är den indiska parlamentarikern Milind Deora. Han kallar incidenten för "extremt oroande".

– Flygbanan är redan överbelastad och hanterar över 1 000 flygningar dagligen, vilket gör den utsatt för risker, framhåller politikern, med över 1,6 miljoner följare på X.

Han uppmanar även den indiska luftfartsmyndigheten att utreda ärendet snabbt och stänga av berörda tjänstemän.

– För att förhindra sådana farliga incidenter i framtiden.

Se videon här

Se videon på de två flygplanen som undviker varandra med nöd och näppe genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Omkring 45 flygplan landar och avgår varje timme på den aktuella landningsbanan på Mumbai Airport.

Flygledaren kan godkänna upp till två avgångar och två ankomster inom intervaller på tre minuter. 

Tiden kan minskas om bedömningen görs att exempelvis väderförhållanden tillåter det.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

100 millimeter regn – varning i flera län

2026 08 15

Flera län drabbas av upp till 100 millimeter regn.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn under lördagskvällen och söndagen.

Vissa områden kommer att drabbas extra hårt.

Stora mängder regn

En gul varning har utfärdats för skyfallsliknande regn i delar av såväl Svealand som Norrland.

SMHI har tidigare uppgett att det blir upp till 60 millimeter regn.

Men nu meddelar man att det i delar av Västernorrland kommer att regna ännu mer än så.

– Den här 24-timmarsperioden ser det ut att lokalt röra sig om uppåt 100 millimeter på sina håll, så det är ju mycket regn som väntar, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson till SR.

– Området där de största mängderna ser ut att hamna är från de inre delarna av Medelpad och sedan upp över Ångermanland, tillägger han.

Det är dock betydligt fler områden som kommer att drabbas av skyfallsliknande regn, och eventuellt även av åska.

Den gula varningen omfattar sju län: Dalarna, Gävleborg, Jämtland, Värmland, Västernorrland, Västmanland och Örebro.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

SMHI uppmanar

I nordligaste Svealand och södra Norrland gäller varningen från kl. 18 på lördagskvällen till kl. 05 på söndagsmorgonen.

I västra Svealand gäller den från kl. 22 på lördagskvällen till kl. 09 på söndagsmorgonen.

Skurarna kan bli kraftiga, och det kan alltså komma stora mängder regn på kort tid.

SMHI uppmanar människor att vidta nödvändiga åtgärder mot exempelvis översvämningar.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Människor uppmanas också att rensa hängrännor och dagvattenbrunnar så att vattnet kan rinna obehindrat.

Värmen kulminerar på lördagen

När det gäller vädret i övrigt så väntas värmen kulminera i södra Sverige på lördagen, med temperaturer upp emot 30 grader på sina håll.

På söndagen blir det svalare väder på många håll.

I början av nästa vecka väntas vädret bli ostadigt, enligt SMHI.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

 Foto: A Bingöl

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen