Två passagerarplan sekunder från att krocka – se dramatiska videon här

2024 06 11

Två flygplan var enbart några sekunder från en fullständig katastrof.

Den dramatiska händelsen har orsakat stor uppståndelse över hela världen.

Länk till video finns längst ned i texten.

Handlade om tre sekunder

Det var på den stora indiska flygplatsen Mumbai Airport, som besöks av över 50 miljoner resenärer varje år, som det skrämmande ögonblicket ägde rum förra veckan.

Chockerande bilder visar hur ett flygplan från Air India lyfter från marken – precis efter det att IndiGo-plan landat på samma landningsbana. 

Hade det förstnämnda planet dröjt minsta lilla med sin start hade det landande planet kört rakt in i flyget framför – i mycket hög hastighet.

Katastrofen undveks med minsta möjliga marginal. Uppgifter från Flightradar 24 visar nämligen att det blott var tre sekunder som skilde planen åt.

Flygledaren avstängd

Enligt internationella medier har nu flygledaren som var i tjänst stängts av samtidigt som händelsen utreds.

Både Air India och IndiGo hävdar att man följt instruktionerna som flygledningen givit dem.

Det sistnämnda flygbolaget menar att piloterna hade fått grönt ljus för landningstillstånd.

– På IndiGo är passagerarnas säkerhet av största vikt för oss, och vi har rapporterat enligt protokoll, framhåller bolaget i ett uttalande enligt Channel News Asia.

Politikern: "Extremt oroande"

Efter händelsen, som utspelade sig 8 juni, har filmer börjat spridas på sociala medier och bland nyhetskanaler i världen.

En av dem som delat klippet är den indiska parlamentarikern Milind Deora. Han kallar incidenten för "extremt oroande".

– Flygbanan är redan överbelastad och hanterar över 1 000 flygningar dagligen, vilket gör den utsatt för risker, framhåller politikern, med över 1,6 miljoner följare på X.

Han uppmanar även den indiska luftfartsmyndigheten att utreda ärendet snabbt och stänga av berörda tjänstemän.

– För att förhindra sådana farliga incidenter i framtiden.

Se videon här

Se videon på de två flygplanen som undviker varandra med nöd och näppe genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Omkring 45 flygplan landar och avgår varje timme på den aktuella landningsbanan på Mumbai Airport.

Flygledaren kan godkänna upp till två avgångar och två ankomster inom intervaller på tre minuter. 

Tiden kan minskas om bedömningen görs att exempelvis väderförhållanden tillåter det.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


JUST NU: Fredrik Lindström i stor protest – imorgon lördag

2025 11 14

”På spåret”-stjärnan Fredrik Lindström deltar i en stor protest.

Fredrik Lindström är en folkkär tv-personlighet som bland annat är känd som domare i SVT:s långkörare ”På spåret”.

På lördag kommer Lindström att delta i en stor protest – och hålla tal inför demonstranterna.

Tv-stjärnan demonstrerar – och håller tal

Komikern, språkvetaren och tv-profilen Fredrik Lindström kommer från Eskilstuna.

På lördag besöker han sin gamla hemstad – för att demonstrera, rapporterar Ekuriren.

”På spåret”-profilen kommer att delta i en protestmarsch mot att batterijätten Senior Material har beviljats förnyad dispens för att använda 1 280 ton av det giftiga lösningsmedlet metylenklorid fram till 2027.

Lindström ska också hålla tal i samband med demonstrationen i Eskilstuna på lördag.

I protestmarschen deltar bland annat vårdpersonal i Eskilstuna, rapporterar SR.

Tv-stjärnans deltagande uppskattas av arrangörerna bakom protesten.

– Det betyder jättemycket. För den här demonstrationen, det är en stor sak och det handlar om vår miljö och ett giftutsläpp av stora mängder, säger Sari Myllenemi, barnsjuksköterska och en av initiativtagarna till demonstrationen, till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Jättemånga vill visa missnöje”

Arrangörerna hoppas att den folkkäre Fredrik Lindströms deltagande ska leda till att fler deltar i demonstrationen.

– Det viktigaste är att myndigheterna och politikerna ser oss och hör oss lyssnar på oss. Och vi är jättemånga som vill visa vårt missnöje, säger Sari Myllenemi till radiokanalen.

Det är Kemikalieinspektionen som har beviljat Senior Material förnyad dispens för att använda stora mängder metylenklorid, rapporterar SVT.

Beskedet har väckt stor oro i Eskilstuna.

Europaparlamentarikern Pär Holmgren (MP) har ställt en fråga till EU-kommissionen om huruvida beslutet är förenligt med EU-lag.

EU-kommissionen har dock svarat ja på den frågan, enligt kanalen.

– Jag ser det som bevis på att det finns kryphål i lagen som måste täppas till, säger Pär Holmgren till kanalen.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Morgan Norman resp Clement M

Text: Redaktionen


14 november 2025

Öljätte sänker alkoholprocenten

2025 11 14

En populär öljätte förändrar receptet på en storsäljare.

En av Heinekens populära ölsorter får lägre alkoholhalt – ett beslut som väcker blandade reaktioner bland konsumenterna, rapporterar The Standard.

Sänker alkoholhalten

Heineken UK meddelar att man sänker alkoholhalten i den välkända lagern Foster’s, efter att försäljningen fallit och dryckesvanorna förändrats.

Ölsorten är exempelvis en av de mest populära i Storbritannien.

Ölen, som i dag ligger på 3,7 procent, kommer från februari nästa år att justeras ned till 3,4 procent – en nivå som är betydligt lägre än de 4 procent som gällde så sent som i början av 2023.

– Beslutet att justera alkoholhalten i Foster’s speglar vårt åtagande att hjälpa konsumenter göra ansvarsfulla val, uppger Heineken.

Heineken uppger att beslutet fattades efter att man märkt en förändring i kundernas dryckesvanor, där fler nu väljer drycker med lägre alkoholhalt som en del av en hälsosammare livsstil.

LÄS MER: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

”Samma smak – bara mindre alkohol”

Heineken betonar att sänkningen inte ska påverka smaken.

Bryggeriets master brewers har arbetat länge med receptet för att säkerställa att ölen fortfarande känns igen av sina lojala drickare.

– Receptet har förfinats under många månader. Smaken ska fortsatt vara tydligt Foster’s – krispig, balanserad och uppfriskande, meddelar Heineken.

Förändringen följer också ”omfattande konsumenttester” som enligt bolaget visar att kunderna upplever smaken som oförändrad.

Sänkningen av alkoholhalten handlar inte enbart om kundernas vanor. Även inflationen har påverkat beslutet.

Företaget påpekar att den nya, lägre alkoholstyrkan gör det möjligt att hålla tillverkningskostnaderna nere och erbjuda mer konkurrenskraftiga priser.

Del av en större trend

Foster’s är inte det enda varumärket som förändras.

Även den populära ölen Sol har nyligen sänkt sin alkoholhalt från 4,2 till 3,4 procent.

Heineken säger sig vara fast beslutna att fortsätta utveckla varumärket, och lovar satsningar på nya samarbeten.

– Vi är engagerade i att fortsätta skapa framgång för en av de mest älskade klassiska lagersorterna, säger företaget.

LÄS MER: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten

Foto: F Alves

Text: Redaktionen