Två nya länder godkänner Sveriges Natoansökan – Bara tre kvarstår

2022 09 17

Flera kommunistpartier i Sydeuropa vill stoppa Sverige från att gå med i Nato.

Det stod klart vid omröstningar i två nya länder som röstat om Sveriges Natoansökan. När Portugals parlament röstade i går så röstade hela 219 ledamöter ja samtidigt som 11 röstade nej i omröstningen i parlamentet i huvudstaden Lissabon.

Endast 11 kommunister och vänstersocialister röstade nej vilket innebär att Portugal godkänner Sveriges ansökan till Nato.

Partierna som röstade ja

Den överväldigande segern till ja-sidan innebär att Portugal är det senaste i raden av länder som sagt ja till att ratificera Sveriges ansökan till världens mäktigaste försvarsorganisation.

De partier som röstade ja till Sveriges ansökan var följande:

Socialdemokraterna PS (120 mandat)

Liberalkonservativa PSD (72)

Nationalkonservativa Chega (12)

Liberalerna LI (8)

Miljöpartiet (1)

Djurpartiet (1)

Madeira Först (3)

Azorernas liberalkonservativa (2)

Partierna som röstade nej

De två partier  i Portugal som röstade nej till att släppa in Sverige i Nato var följande:

Kommunistpartiet CDU (6 mandat)

Vänstersocialisterna Left Bloc (5)

Det blev med andra ord en stor seger till ja-sidan och samtidigt godkände Portugal även Finlands Natoansökan.

– Genom att godkänna att Finland och Sverige går med i Nato så förstärker [Portugals] parlament sin ambition att skapa fred i Europa och den gemensamma säkerheten i euro-atlantiska området, säger Marco Perestrello från Socialdemokraterna.

– Även mänskliga rättigheter och demokrati stärks, säger han.

Bland argumenten för nejsidan på iberiska halvön, där Portugal och Spanien ligger, återfinns en vilja att begränsa USA:s inflytande, enligt Euractiv.

Även Spanien röstade ja

Omröstningen i Portugal skedde på fredagseftermiddagen och dagen innan, på torsdagen, röstade även Spanien ja till svenskt medlemskap i Nato.

290 av ledamöterna i Spaniens 350 platser stora parlament röstade ja till Sveriges ansökan.

Såväl Socialdemokraterna som det ledande högerpartiet Partido Popular röstade ja. På ja-sidan återfanns följande partier:

Socialdemokraterna (129) mandat)

Konservativa Partido Popular (89)

Nationalkonservativa Vox (52)

Liberala Ciudadanos/Citizens (10)

Baskiska Nationalisterna (6)

Katalanska liberala partiet (4)

Kommunister sade nej

47 ledamöter avstod från att rösta och endast 11 röstade nej.

Landets fjärde största parti, vänstersocialistiska Podemos avstod att rösta och de har en längre tid varit skeptiska till att Sverige och Finland ska få släppas in i Nato.

Kommunistpartiet Förenade Vänstern IU röstade nej. Partiet ingår i valsamverkan med Podemos och har för första gången en plats i regeringskonstellationen.

– Det är en historisk omröstning därför att vi stärker Nato som en allians för fria och frivilliga demokratier som förenas för att försvara freden, säger Sergio Gutierrez, ledamot för de styrande Socialdemokraterna, uppger Reuters.

Bara tre länder kvar

Av Natos 30 medlemsländer återstår nu bara tre länder som fortfarande inte har sagt ja till att Sverige och Finland ska få gå med i Nato.

Det är först och främst Turkiet med sin alltmer diktatoriska ledare Erdoğan som gång på gång försökt hindra och bromsa Sveriges och Finlands Natoansökan.

Dessutom handlar det om Ungern och dess kontroversiella premiärminister Viktor Orban som under många år varit EU:s främsta vän med Rysslands diktator.

Även Slovakien har kvar att ratificera Sveriges och Finlands Natoansökningar.

Alla 30 länder måste säga ja för att de båda Natoansökningarna ska godkännas.

Sverige och Finlands svängde om och ansökte om Natomedlemskap efter att Rysslands diktator Vladimir Putin inledde ett brutalt och olagligt anfallskrig mot Ukraina torsdagen den 24 februari i år.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Brist på ICA – svensk favorit kan ta slut i sommar

2025 06 10

Grillsäsongen är här.

Men när sommaren äntligen har anlänt kan det bli svårt att få tag på en av årstidens mest populära livsmedel.

Det råder nämligen fortsatt brist på nötkött. Den som vill grilla kan därför kanske komma att behöva välja andra alternativ eller importerade motsvarigheter.

Mattias Bergström, Ica-handlare i Ekshärad, beklagar situationen.

Han beskriver den som utmanande, rapporterar SR.

– Det kan bli fattigt i hyllorna, vi har inte någon möjlighet att öka på våra ordrar. Och nu när behovet är så stort har vi svårt att fylla hyllorna, säger Ica-handlaren till radion.

Hänt flera gånger i år

Det är inte första gången liknande rapporter hörs i Sverige.

Såväl i januari som under våren har det från och till gapat tomt i köttdisken. Och det är framför allt nötkött som det råder brist på.

I vintras var anledningen att det slaktas mindre under den perioden. Tuffa år för lantbrukarna med en långsam nyrekrytering när många går i pension beskrevs också som ett skäl.

Vi har haft en naturlig avgång vad gäller äldre lantbrukare, men har kanske inte sett samma investeringsvilja bland de yngre som vi hade behövt eftersom vi varit i en lågkonjunktur med höga kostnader och ett osäkert läge, sade Isabel Moretti vd på branschorganisationen Svenskt Kött, till tidningen Jordbruksaktuellt i januari.

LÄS MER: Ica-butik slår larm – “det blir bara värre och värre”

Slakten minskat tio procent

Det tycks vara liknande anledningar som är orsaken till bristen idag. 

Slakten har gått ned tio procent under våren, enligt SR. Och dessutom är efterfrågan stor. 

I sommar kommer därför kunder behöva konstatera att andelen importerat kött i kyldiskarna istället växer som följd.

Omkring 10-20 procent av sortimentet kommer att vara importerat, enligt Mattias Bergström.

– Det känns tråkigt såklart. Vi vill ju absolut värna om det svenska, men vi vill att våra kunder ska bli nöjda och då behöver vi nötfärs, säger Ica-handlaren.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs – drevs i fem generationer

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fruktar kaos – på sin födelsedag

2025 06 10

President Donald Trump fruktar kaos på sin egen födelsedag.

Donald Trumps hantering av protesterna i Los Angeles har väckt stort uppseende.

Presidenten har bland annat skickat 700 marinsoldater och 2 000 från Nationalgardet till storstaden efter våldsamma protester mot den amerikanska migrationspolitiken.

Nu fruktar Trump mera kaos – inför en för honom viktig dag.

”Hatar vårt land”

På lördag den 14 juni är det Donald Trumps födelsedag, men framför allt ska det hållas en stor militärparad i Washington DC den dagen.

Detta med anledning av att armén fyller 250 år.

Nu skickar Donald Trump en varning till människor som eventuellt hade tänkt att störa paraden med protester, rapporterar Newsweek.

– De människor som vill protestera kommer att mötas av kraftigt motstånd, säger Trump, enligt tidningen.

Samtidigt säger han att han inte känner till några specifika planer på protester i samband med eventet.

Men presidenten tycks ändå frukta att militärparaden ska hamna i skymundan på grund av eventuella protester.

Trump riktar också en förolämpning mot dem som eventuellt vill protestera den dagen.

– De är människor som hatar vårt land, säger han, enligt tidningen.

”Du vill inte missa det”

I samband med militärparaden kommer bland annat gammal och ny militär utrustning att visas upp, och arméns jubileum ska firas.

Fyrverkerier och musikunderhållning står också på schemat.

– Du vill inte missa det. Missa bara inte det här. Det kommer att bli bra, har Trump tidigare sagt om den planerade militärparaden och eventet i Washington DC, som alltså sammanfaller med hans egen födelsedag.

På tisdagen har Trump också försvarat beslutet att skicka soldater till Los Angeles, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

– Om jag inte skulle skickat trupper till Los Angeles så skulle denna en gång så vackra och fantastiska stad brinna ner till grunden, hävdar Trump i ett inlägg på Truth Social.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen