3 augusti 2026

Två nya filmer gör biosuccé – enormt intresse

2024 11 24

En ny filmduo kommer nu efter “Barbenheimers” succé.

Många kommer nog ihåg den biorusning som “Barbenheimer” orsakade.

Barbie och Oppenheimer är två vitt skilda filmer - men lyckades tillsammans locka mängder av besökare till biograferna.

Nu har två nya filmer släppts som hoppas kunna röna samma framgångar.

Det uppger MovieZine.

“Glicked”

Den nya filmduon går under det sammanslagna namnet “Glicked”.

Det rör sig om Gladiator 2 och Wicked - höstens två största filmer.

Wicked beräknas ha dragit in ungefär 117 miljoner dollar efter premiärhelgen.

Motsvarande siffra för Gladiator 2 är 60 miljoner dollar.

Ställer in andra titlar

Det ser därmed ut att bli en tuff tid för övriga filmer.

Enligt MovieZine så kommer uppgifter från biografer om att man ställer in andra titlar för att ge mer utrymme åt “Glicked”.

– Båda filmerna har tagits emot väl av både kritiker och publik men i  ”Wicked” leder i skrivande stund den amerikanska kampen, skriver MovieZine.

Det är Gladiator 2

Gladiator 2 är uppföljaren till jättesuccén från Ridley Scott.

– År efter att ha bevittnat den ärade hjälten Maximus död, som orsakades av hans morbror, tvingas Lucius att gå in i Colosseum efter att hans hem erövrats av de tyranniska kejsarna som nu styr Rom med järnhand, förklarar Filmstaden.

– Med vrede i hjärtat och imperiets framtid på spel, måste Lucius söka i sitt förflutna för att hitta styrka och heder att återge Rom dess forna glans och ära till dess folk.

Det är Wicked

Wicked är en av de mest älskade musikalerna genom tiderna och får nu nytt liv med Cynthia Erivo, Ariana Grande, Jonathan Bailey, Marissa Bode och Ethan Slater i huvudrollerna.

– Efter två årtionden som en av de mest älskade och långlivade musikalerna på teaterscenen, gör Wicked äntligen sin hett efterlängtade resa till vita duken, i ett spektakulärt, generations-definierande filmisk upplevelse, nu i vinter, fortsätter Filmstaden.

Båda filmerna ser ut att bli några av årets största släpp och filmälskare rusar till biograferna.

Foto: K. Luhaers

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen