Två nya filmer gör biosuccé – enormt intresse

2024 11 24

En ny filmduo kommer nu efter “Barbenheimers” succé.

Många kommer nog ihåg den biorusning som “Barbenheimer” orsakade.

Barbie och Oppenheimer är två vitt skilda filmer - men lyckades tillsammans locka mängder av besökare till biograferna.

Nu har två nya filmer släppts som hoppas kunna röna samma framgångar.

Det uppger MovieZine.

“Glicked”

Den nya filmduon går under det sammanslagna namnet “Glicked”.

Det rör sig om Gladiator 2 och Wicked - höstens två största filmer.

Wicked beräknas ha dragit in ungefär 117 miljoner dollar efter premiärhelgen.

Motsvarande siffra för Gladiator 2 är 60 miljoner dollar.

Ställer in andra titlar

Det ser därmed ut att bli en tuff tid för övriga filmer.

Enligt MovieZine så kommer uppgifter från biografer om att man ställer in andra titlar för att ge mer utrymme åt “Glicked”.

– Båda filmerna har tagits emot väl av både kritiker och publik men i  ”Wicked” leder i skrivande stund den amerikanska kampen, skriver MovieZine.

Det är Gladiator 2

Gladiator 2 är uppföljaren till jättesuccén från Ridley Scott.

– År efter att ha bevittnat den ärade hjälten Maximus död, som orsakades av hans morbror, tvingas Lucius att gå in i Colosseum efter att hans hem erövrats av de tyranniska kejsarna som nu styr Rom med järnhand, förklarar Filmstaden.

– Med vrede i hjärtat och imperiets framtid på spel, måste Lucius söka i sitt förflutna för att hitta styrka och heder att återge Rom dess forna glans och ära till dess folk.

Det är Wicked

Wicked är en av de mest älskade musikalerna genom tiderna och får nu nytt liv med Cynthia Erivo, Ariana Grande, Jonathan Bailey, Marissa Bode och Ethan Slater i huvudrollerna.

– Efter två årtionden som en av de mest älskade och långlivade musikalerna på teaterscenen, gör Wicked äntligen sin hett efterlängtade resa till vita duken, i ett spektakulärt, generations-definierande filmisk upplevelse, nu i vinter, fortsätter Filmstaden.

Båda filmerna ser ut att bli några av årets största släpp och filmälskare rusar till biograferna.

Foto: K. Luhaers

Text: Redaktionen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

2025 07 02

Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det krigshärjade landets partners fortsätter att stötta Ukraina.

Det handlar om miljardstöd från bland annat Tyskland och Storbritannien.

Nu kommer besked om att Ukraina ser ut att fördela ytterligare nästan 100 miljarder kronor till försvaret.

Det rapporterar Kyiv Post.

100 miljarder kronor

Den ukrainska regeringen har föreslagit ytterligare 9,7 miljarder dollar i krigsrelaterade utgifter genom ett förslag till budgetändring, som ska röstas igenom i parlamentet i juli.

Det motsvarar drygt 92 miljarder svenska kronor.

Pengarna ska bland annat gå till vapen, militärutbildning och ersättning till veteraner och familjer som förlorat anhöriga.

“Militärskatten”

Kyiv planerar också att omdirigera en tredjedel av intäkterna från ”militär inkomstskatt” som tidigare tilldelats den statliga särskilda kommunikationstjänsten till försvaret.

Medel från intäkter från spel- och lotterilicenser, som tidigare planerats för utbildningsministeriet, hälsovårdsministeriet och ungdoms- och idrottsministeriet, kommer också att omdirigeras till försvaret.

Läs mer: Statlig rysk bank slår larm – nytt problem i ekonomin

Fortsatta attacker

Ukrainska styrkor fortsätter samtidigt att slå till mot försvarsindustriföretag i Rysslands långt bort från frontlinjen.
Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

1 300 kilometer

Källor inom Ukrainas säkerhetstjänst SBU berättade den 1 juli för den ukrainska nyhetsbyrån Suspilne att SBU:s drönare slagit till mot den elektromekaniska fabriken ”Kupol” i Izhevsk i Udmurtien.

– SBU:s källor rapporterade att drönarna färdades 1 300 kilometer till målet och att minst två drönare träffade två fabriksbyggnader och orsakade en brand, rapporterar ISW.

– SBU:s källor rapporterade att fabriken tillverkar luftvärnssystemen Tor och Osa samt Garpiya-drönare med lång räckvidd.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen