Två grova Putinlögner om kriget sprids i Sverige

2022 06 11

Putinvänliga rykten sprids intensivt i sociala medier i Sverige.

Avlönade personer som är anställda av den ryska diktaturen jobbar heltid med att sprida felaktiga rykten och Sverige är ett av de länder Putinregimen riktar in sig på.

Krossa Ukraina

Huvudsyftena med de falska ryktena är att stärka Rysslands diktator och att splittra Europas demokratier.

Under Rysslands pågående krig mot Ukraina har de falska ryktena också blivit en stor del av krigsföringen med målet att krossa Ukraina som land och folk.

Sprids i Sverige

Innan kriget bröt ut spreds omfattande rykten om att det var Väst som hetsade mot Ryssland och att det inte fanns en chans att Ryssland skulle angripa Ukraina. Och nu har inte minst två nya Putinvänliga rykten tagit fart och sprids ihärdigt i sociala medier i Sverige.

Rykte nummer 1

Det första av de två ryktena går ut på att det är ”Väst som är skyldiga till att alla dödsoffer i Ukraina och till att kriget inte tar slut på grund av att Väst pumpar in vapen i Ukraina”.

Ryktet är så dumt att klockorna stannar.

Det är Ryssland som urskillningslöst bombar sjukhus, skolor, shoppingcentra, bostadshus, tågstationer och vårdcentraler runt om i Ukraina och särskilt i östra delen av landet.

Om det inte vore för Väst hade Ukraina sannolikt varit mycket nära att förvandlas till en rysk lydstat och för många årtionden riskerat att förvandlas till en diktatur och grym polisstat.

Rykte nummer 2

Det andra ryktet handlar om att ”Sverige och alla andra länder som sänder vapen till Ukraina kommer att drabbas av ryska bomber och därför är det fel av Sverige och Väst att hjälpa Ukraina”.

Den ryska staten med de två notoriska lögnarna diktatorn Putin och utrikesminister Lavrov i spetsen har ljugit från början till slut.

Att skrämma såväl omvärlden som sitt eget folk genom att vräka ur sig lögner är en omtalad rysk strategi som är så välkänd att den till och med har fått ett eget namn – maskirovka.

Nyttiga idioter

Till sin hjälp får de avlönade ryska personerna som sprider lögner i sociala medier – och som bland annat har sin arbetsplats i Sankt Petersburg – en rad svenska, så kallade ”nyttiga idioter”.

Dessa är omedvetna medlöpare som hjälper den ryska diktaturen att sprida de grova krigslögnerna genom att kommentera och dela lögnerna på till exempel Facebook, Instagram och Twitter.

Dessa personer stödjer omedvetet Putins krig och motarbetar Ukrainas kamp för frihet och självständighet.

En del av de som sprider ryktena gör det uppenbarligen även medvetet.

Orban ett möjligt undantag

Länderna i Europa är rörande överens – möjligen med undantag av Ungerns Putinvänliga ledare Viktor Orban – att Ryssland utgör ett mycket allvarligt hot mot Europa.

Den ryska diktatorn vill utöka regimens territorium med krig och brutalt våld och om han inte stoppas i Ukraina är det ingen som vet vilket land som står på tur härnäst.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen