Två diktaturer inleder militärt samarbete

2022 06 12

Socialistdiktaturen Venezuela inleder militärt samarbete med islamistdiktaturen Iran .

Trots att de ligger långt ifrån varandra på den traditionella höger-vänsterskalan så har de ändå funnit tyckte för varandra i enlighet med teorin att höger-vänsterskalan i själva verket är en oval cirkel där de båda extremkanterna möts i diktaturens absurda vingslag.

Ryssland och Turkiet

Venezuelas diktator Nicolas Maduro har flugit till Iran som för övrigt är ett av få länder där Venezuelas ledare fortfarande är välkommen. Diktaturerna Ryssland och Turkiet är två andra länder som välkomnar Maduro.

Förtrycker sin befolkning

Maduro och Irans diktatoriska president Ebrahim Raisi har enats om ett 20-årigt samarbetsavtal som förutom militärt samarbete även inkluderar energi, turism och finanssektorn, rapporterar France 24.

– Detta visar beslutsamheten för utveckling mellan de båda länderna, säger Irans ledare.

Både Venezuela och Iran pressas av amerikanskt initierade sanktioner och till bakgrunden hör att båda länderna förtrycker sina befolkningar och vägrar att genomföra demokratiska val.

Politik och ekonomi

De båda diktaturerna beslutade även att inleda samarbete inom en rad andra områden.

– Politik, kultur, ekonomi och olja, meddelar den iranska diktaturens nyhetsbyrå.

Venezuelas diktator var på glatt humör.

– Vi har viktiga samarbetsprojekt mellan Iran och Venezuela inom energisektorn, petrokemi, olja, gas och raffinaderier, framhöll Maduro som leder landet med världens största kända oljetillgångar, enligt France 24.

Direktflyg inleds

För att uppmuntra turism mellan länder ska direktflyg starta mellan de båda huvudstäderna Caracas och Teheran den 18 juli.

Något de båda ländernas ledare dock ”glömt” berätta för pressen var alla anledningar att inte resa till respektive land.

Skyhög brottslighet

Brottsligheten i Venezuela är skyhög och landet har en av de högsta mordfrekvenserna i världen. Väpnade rån, kidnappningar och våldsbrott är vanligt förekommande i landet rapporterar brittiska UD som varnar sin egen befolkning inför eventuella resor till socialistdiktaturen.

Iran är om möjligt ännu värre – i alla fall när det gäller mänskliga rättigheter och behandlingen av kvinnor och oliktänkande.

Turkiet och Algeriet

Landets ledning utryckte dock samhörighet med Venezuela med anledning av USA-sanktionerna.

– Venezuela har hanterat svåra år men folkets, ledningens och landets presidents beslutsamhet har varit att motstå sanktionerna, sa islamistdiktaturens religiösa diktator.

– Det visar att motstånd fungerar och tvingar fienden tillbaka, sa diktatorn utan att presentera något hållbart underlag.

Förutom Iran besöker Maduro under sin resa även Turkiet och Algeriet.

Foto: Nicolas Maduro Government

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen