Två diktaturer inleder militärt samarbete

2022 06 12

Socialistdiktaturen Venezuela inleder militärt samarbete med islamistdiktaturen Iran .

Trots att de ligger långt ifrån varandra på den traditionella höger-vänsterskalan så har de ändå funnit tyckte för varandra i enlighet med teorin att höger-vänsterskalan i själva verket är en oval cirkel där de båda extremkanterna möts i diktaturens absurda vingslag.

Ryssland och Turkiet

Venezuelas diktator Nicolas Maduro har flugit till Iran som för övrigt är ett av få länder där Venezuelas ledare fortfarande är välkommen. Diktaturerna Ryssland och Turkiet är två andra länder som välkomnar Maduro.

Förtrycker sin befolkning

Maduro och Irans diktatoriska president Ebrahim Raisi har enats om ett 20-årigt samarbetsavtal som förutom militärt samarbete även inkluderar energi, turism och finanssektorn, rapporterar France 24.

– Detta visar beslutsamheten för utveckling mellan de båda länderna, säger Irans ledare.

Både Venezuela och Iran pressas av amerikanskt initierade sanktioner och till bakgrunden hör att båda länderna förtrycker sina befolkningar och vägrar att genomföra demokratiska val.

Politik och ekonomi

De båda diktaturerna beslutade även att inleda samarbete inom en rad andra områden.

– Politik, kultur, ekonomi och olja, meddelar den iranska diktaturens nyhetsbyrå.

Venezuelas diktator var på glatt humör.

– Vi har viktiga samarbetsprojekt mellan Iran och Venezuela inom energisektorn, petrokemi, olja, gas och raffinaderier, framhöll Maduro som leder landet med världens största kända oljetillgångar, enligt France 24.

Direktflyg inleds

För att uppmuntra turism mellan länder ska direktflyg starta mellan de båda huvudstäderna Caracas och Teheran den 18 juli.

Något de båda ländernas ledare dock ”glömt” berätta för pressen var alla anledningar att inte resa till respektive land.

Skyhög brottslighet

Brottsligheten i Venezuela är skyhög och landet har en av de högsta mordfrekvenserna i världen. Väpnade rån, kidnappningar och våldsbrott är vanligt förekommande i landet rapporterar brittiska UD som varnar sin egen befolkning inför eventuella resor till socialistdiktaturen.

Iran är om möjligt ännu värre – i alla fall när det gäller mänskliga rättigheter och behandlingen av kvinnor och oliktänkande.

Turkiet och Algeriet

Landets ledning utryckte dock samhörighet med Venezuela med anledning av USA-sanktionerna.

– Venezuela har hanterat svåra år men folkets, ledningens och landets presidents beslutsamhet har varit att motstå sanktionerna, sa islamistdiktaturens religiösa diktator.

– Det visar att motstånd fungerar och tvingar fienden tillbaka, sa diktatorn utan att presentera något hållbart underlag.

Förutom Iran besöker Maduro under sin resa även Turkiet och Algeriet.

Foto: Nicolas Maduro Government

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 03

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29nov2025

Varning utfärdad till svenska hushåll – på trettondagsafton

2026 01 03

Femte januari anses vara den farligaste dagen för svenska hushåll.

I alla fall när det kommer till bränder i svenska hem.

Trots att julen är över inträffar flest bränder på trettondagsafton, enligt ny statistik från säkerhetsföretaget Verisure.

Januari – brandtopp

Varje dag sker i genomsnitt 16 bränder i svenska hem, enligt MSB.

Men när Verisure sammanställt statistik över husbränder under de senaste tio åren framgår att femte januari, trettondagsafton, sticker ut som den dag då flest bränder inträffar.

– Man kan säga att januari är något av en doldis. Många vet med sig att vara lite extra försiktiga i december, kring advent och julhelgen när det är extra mycket ljus, och tänker kanske att faran är över efter jul. Men med storhelgerna över och när vi återgår till vardagslunken kommer nya risker, säger Clas Starwing, trygghetsexpert på Verisure Sverige.

LÄS MER: Svagt år för marknaden – men en biltyp slår rekord

Röktimmarna – störst risk

De flesta bränder inträffar under så kallade röktimmar, sent på eftermiddagen och tidig kväll.

Då lagar människor mat, eldar i kaminer och tänder ljus. Därför är det viktigt att vara extra vaksam under dessa timmar.

Starwing rekommenderar också brandövningar i hemmet, för att alla ska veta hur de ska agera vid en brand:

– På arbetsplatser har vi gedigna utrymningsplaner, men hemma glömmer vi ofta det. Genomför en brandövning med familjen minst en gång om året, och bestäm en återsamlingsplats utanför hemmet, säger han.

Speciellt viktigt är det för familjer med små barn, som kan bli rädda och gömma sig när brandvarnaren piper.

Så minskar du riskerna

  • Se till att ha en uppkopplad brandvarnare.
  • Lämna aldrig spisen när den är på och håll saker som kan fatta eld på avstånd.
  • Placera levande ljus långt från gardiner eller annat brännbart och blås alltid ut ljusen när du lämnar rummet.
  • Samla aska från öppna spisen eller kaminen i ett metallkärl med lock.

LÄS MER: Svenskt byggbolag säkrar stort USA-avtal

Foto: J Wellington

Text: Redaktionen