16 september 2026

Två bilhandlare går i konkurs

2024 10 12

Kaoset på bilmarknaden fortsätter.

Nu går ytterligare två svenska bilhandlare i konkurs.

Det rör sig om två bolag som totalt omsatte 250 miljoner kronor som nu går omkull.

Bilförsäljning i Haninge AB och Bilförsäljning i Knivsta AB är det som kastar in handduken.

Det rapporterar Carup.

Fortsatt tufft läge

Situationen är alltjämt tuff för svenska bilföretag och det råder enorma utmaningar i branschen.

Det konstaterar Henrik Jacobsson, vd på Creditsafe.

Han menar att stigande konkurser är ett resultat av den ekonomiska osäkerheten, och att det drabbar såväl små som stora bolag.

“Hösten blir tuff”

Jacobsson förutspår dessutom en tuff höst.

– Samtidigt ökar arbetslösheten, många företag tvingas varsla personal och investeringar inom svenskt näringsliv ligger på historiskt låga nivåer. Hösten kommer tyvärr bli tuff för många företagare, men vi hoppas lågkonjunkturen snart ska lätta, säger han till Carup.

Konkursförvaltaren har inlett arbetet med att se över vad man ska göra med tillgångarna och skulderna tillhörande de två konkursade bilhandlarna.

Har påbörjats

En vändning av konjunkturen är det förstås inte bara bilbranschen som väntar på.

Riksbanken har redan genomfört flera räntesänkningar, och fler är på väg.

– Risken för att inflationen ska bli alltför hög har successivt minskat. Samtidigt ser återhämtningen ut att gå något trögare än väntat, framhåller Riksbanken.

– Att konjunkturen stärks är viktigt i sig, men också en förutsättning för att inflationen ska kunna stabiliseras nära målet. Styrräntan bedöms därför kunna sänkas i en snabbare takt än vad Riksbanken tidigare kommunicerat.

Lär bli flera

Riksbanken understryker att om inflations- och konjunkturutsikterna står sig kan styrräntan sänkas även vid de två återstående penningpolitiska mötena i november och december i år.

Det finns i nuläget ingenting som pekar på att inflationen skulle bli ett påtagligt problem igen.

Därmed är flera ytterligare räntesänkningar att vänta framöver.

Detta förutsatt att det inte blir några oväntade problem.

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 12

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


11 oktober 2026

Många gör samma miss med diskmaskinen – “Lätt att glömma”

2026 10 11

Vissa saker är bra att komma ihåg när det kommer till diskmaskinen.

Att överhuvudtaget ha en diskmaskin är för många väldigt skönt - speciellt för alla som tycker det är jobbigt att diska för hand. 

Men det är många som gör liknande missar, vilket leder till slöseri på vatten och el eller maskiner som inte kör som de ska.

Kör inte maskinen halvfull

En sak som många gör fel är att de kör diskmaskinen halvfull. Det är inte att rekommendera, enligt Electrolux.

Vitvarujätten uppmanar till att fylla maskinen.

– Det kan leda till högre kostnader för el och vatten, samtidigt som det påverkar miljön negativt och förkortar livslängden på din diskmaskin. 

Rengör ibland

Ett annat misstag som är vanligt är att glömma bort är att rengöra själva maskinen.

Electrolux konstaterar att diskmaskinen i viss utsträckning rengör sig själv, men att det ibland behövs en hjälpande hand.

– Även om diskmaskinen rengör sig själv till viss del behöver du ändå rengöra den då och då. Smuts och avlagringar kan byggas upp efter många diskcykler, vilket kan försämra diskresultatet. 

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

“Lätt att glömma”

Även sajten Leva och bo lyfter fram missen med att städa maskinen. De konstaterar att det är “självklar logik, men lätt att glömma”.

Det gäller att kolla silen vid avloppet med jämna mellanrum och ta bort matrester som kan ha fastnat i gallret eller i filtret.

De uppmanar till att rengöra hela diskmaskinen omkring en gång i månaden.

Så ska tallrikarna stå

Hur tallrikarna ska placeras kan tolkas olika. Electrolux tipsar om att vinkla dem inåt.

– Något du bör komma ihåg när det gäller hur en diskmaskin fungerar är att vattnet sprutas från maskinens mitt och utåt, menas det.

– Därför är det en bra idé att placera de mest smutsiga delarna av disken, exempelvis tallrikarnas ovansidor, så att de träffas direkt av vattenstrålarna. 

Läs mer: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen