TV4 tar avstånd – efter uttalande i direktsändning

2024 06 20

Under uppsnacket inför matchen mellan Serbien och Slovenien i fotbolls-EM var skådespelaren Dragomir Mrsic inbjuden till TV4:s studio.

I sändningen uttalade sig Mrsic om kriget på Balkan och hur det påverkat Kroatien respektive Serbiens fotbollsutveckling.

– Skillnaden är att vi, eller Serbien, blev mer drabbade av kriget. Vi blev bombade av Nato i 80 dagar plus. Det blev mycket trauma, framhöll skådespelaren och tillade:

– Sedan är Serbien lite mer envisa och ”my way or the high way. Kroatien fick mer finansiering. Det är en stark nation ekonomiskt och har haft världen lite mer bakom sig, trots hur historien sätt ut. Jag vill inte gå in för mycket på det, men Kroatien var allierad med nazisterna och allt det där. Serbien har blivit mer utpekade som bovarna. Det har satt sina spår och ärren tar tid att läka.

Tar avstånd

Efter reklampausen tvingades TV4:s programledare Per Lernström ta avstånd från skådespelarens uttalande.  

– Vi ska bemöta det som sades tidigare i den här sändningen. Dragomir Mrsic pratade om det forna Jugoslavien och de nationer som är inblandade där. Det var en åsikt som uttalades där och den står Dragomir för själv, sade Lernström enligt Expressen.

Vidare berättade programledaren att tittare hört av sig till TV4 efter skådespelarens uttalande.

– De har andra åsikter och det kan vi förstå. Den åsikten får Dragomir stå för. Vi vill bara vara tydliga med det.

”Absolut inget illa menat”

Dragomir Mrsic är ångerfull efter sin medverkan i studion.

I en kommentar till Expressen försäkrar skådespelaren att han ”inte hade någon politisk agenda”.

– Det blev en olycklig formulering av mig i 15 sekunder där jag snabbt skulle förklara varför det tagit tid att bygga upp fotbollsnationen Serbien. Om jag förolämpade någon så ber jag självklart om ursäkt för det, det var absolut inte min mening.

Foto: 

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump fick särskilt löfte av Putin – väntar fortfarande

2025 05 27

Donald Trump har fått ett särskilt löfte av Putin, men det har fortfarande inte uppfyllts, och Trump uppges bli allt mer frustrerad.

Förra veckan talade USA:s president Donald Trump i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Putin gav då Trump ett särskilt löfte, rapporterar CNN.

Men Trump väntar fortfarande på att löftet ska uppfyllas, och i takt med att frustrationen ökar, överväger presidenten nya sanktioner mot Ryssland.

Trump överväger nya åtgärder

I samtalet mellan Trump och Putin, lovade Putin att Ryssland skulle skriva ett ”fredsmemorandum” där de ryska kraven för vapenvila i Ukraina skulle presenteras.

Detta memorandum skulle skickas både till Ukraina och till USA.

Men efter en vecka väntar Trump fortfarande och har inte fått något dokument av Ryssland, uppger en källa till kanalen.

– Nu överväger Trump att gå vidare med nya sanktioner mot Moskva under de kommande dagarna, i ett tillstånd där han ventilerar sin ilska över konfliktens tillstånd, uppger personer med kännedom om saken för kanalen.

Ryssland anklagas ännu en gång för att medvetet förhala fredsprocessen, för att vinna tid. Men det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova hävdar att Ryssland fortfarande arbetar med dokumentet.

– Ryssland fortsätter utvecklingen av utkastet till memorandum gällande det framtida fredsavtalet med definitionen av ett antal ståndpunkter, såsom: principer för lösning, tidsramar för eventuellt ingående av fredsavtal och potentiellt vapenvila under en viss tid i händelse av att motsvarande avtal nås, kommenterar Zakharova på tisdagen.

”Leker med elden”

Donald Trump har den senaste tiden gett uttryck till en växande frustration över Putins ovilja till fred.

På tisdagen dundrar Trump återigen mot Putin i ett inlägg på Truth Social.

– Vad Vladimir Putin inte inser är att om det inte vore för mig skulle många dåliga saker redan ha hänt Ryssland, och jag menar riktigt dåliga. Han leker med elden! kommenterar Trump.

Många vill nu se en hårdare amerikansk linje mot Putin. Donald Trump har också gett beskedet att han inte utesluter nya sanktioner mot Ryssland.

Utrikesminister Marco Rubio har dock sagt att Trump tvekar när det gäller nya sanktioner, eftersom presidenten är rädd att Ryssland då ska dra sig ur alla samtal och förhandlingar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sade på måndagen att Putin ”helt enkelt spelar spel med diplomatin och diplomater”, enligt kanalen.

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Tyskland rasar mot allierad – ”Vår kamp får inte missbrukas”

2025 05 27

Tyskland rasar mot en allierad och antyder att landet känner sig utnyttjat i en väldigt känslig fråga.

Tyskland är Västeuropas största land och därför en tung aktör i geopolitiska sammanhang.

Nu höjer den tyska regeringen tonläget mot en allierad som man länge har känt ett extra ansvar för – av historiska skäl.

Tysklands regering antyder till och med att deras engagemang ”missbrukas”.

”Får inte missbrukas”

Tyskland har länge haft en policy kallad Staatsräson, enligt vilken man har ett extra ansvar för staten Israel. Detta med anledning av det historiska ansvaret för Förintelsen.

Men nu riktar Tysklands utrikesminister hårda ord mot Israel – och antyder att Tysklands engagemang missbrukas.

– Vår engagerade kamp mot antisemitism och vårt fulla stöd för staten Israels rätt att existera och dess säkerhet, får inte missbrukas för konflikten och den krigföring som för närvarande utkämpas i Gazaremsan, säger Tysklands utrikesminister Johann Wadephul, enligt Reuters.

– Vi är nu vid en punkt där vi måste tänka mycket noggrant över vilka ytterligare steg vi ska ta, säger den tyske utrikesministern.

”Inte längre någon logik”

Johann Wadephul understryker också att Tyskland inte kommer att exportera vapen som används till att bryta mot humanitär rätt.

Tyskland har, vid sidan av USA, visat ett starkt stöd för USA efter Hamas terrorattack den 7 oktober 2023, och har länge stått fast vid stödet även efter att allt fler kritiska röster höjts mot Israel.

Men nu kommer alltså tydliga signaler om att Tyskland är på väg att ändra sin inställning.

Omsvängningen kommer samtidigt som flera andra länder, däribland Storbritannien, Frankrike och Kanada, har signalerat att man vill få stopp på kriget i Gaza.

Det är inte bara den tyska utrikesministern som har förändrat sitt tonläge.

Även förbundskanslern Friedrich Merz riktar hård kritik mot Israel.

– Israelernas massiva militära attacker i Gazaremsan visar inte längre någon logik för mig – hur de tjänar målet att konfrontera terror, säger Merz, enligt nyhetsbyrån.

Foto: Steffen Prößdorf, Wikimedia

Text: Redaktionen