TV-STJÄRNAN: Trump kommer vinna Nobels fredspris

2025 01 18

Den framgångsrika programledaren Piers Morgan förutspår stora saker för Donald Trump.

På måndag installeras Donald Trump som USA:s 47:e president.

Trump efterträder Joe Biden efter att ha besegrat Kamala Harris i höstens välbevakade USA-val.

Bland de viktigaste sakerna han kommer behöva ta tag i är oroligheterna i Mellanöstern och det pågående kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Förutspår framgångar

Den populära brittiska programledaren Piers Morgan spår stora framgångar för den tillträdande presidenten.

Han tror att Trump kommer kunna få slut på krigen i Ukraina och Gaza under sin tid som president.

Detta i en intervju med The Telegraph.

– Min förutsägelse, för vad det är värt, är att Trump i slutändan, förmodligen om två år, vinner Nobels fredspris, säger Piers Morgan till The Telegraph.

– Han kommer att ha löst Mellanösternfrågan och fått slut på kriget mellan Ukraina och Ryssland på något sätt som inte ger Putin en uppenbar seger, men som ger Ukraina mer säkerhet framöver.

Nått överenskommelse

I dagarna har uppgifter kommit från flera håll om att Israel och Hamas har nått en överenskommelse om vapenvila och överlämnande av gisslan.

Situationen i Mellanöstern är alltjämt mycket spänd, och det återstår att se i vilken utsträckning vapenvilan respekteras - och vilka långsiktiga överenskommelser som kan nås därefter.

LÄS MER: Trump påbörjar stor insats – redan på tisdag

Fortsatta strider

Samtidigt fortsätter intensiva strider att rasa mellan ryska och ukrainska soldater.

Där finns det i nuläget ingenting som pekar på att en vapenvila eller ett slut på kriget är inom räckhåll.

Ett möte planeras dock in mellan Vladimir Putin och Donald Trump, och hela Europa inväntar vad som blir av det mötet.

Avancerar

Tankesmedjan Institute for the Study of War uppger att ryska styrkor nyligen avancerat kring byn Velyka Novosilka, belägen i Donetsk Oblast i östra Ukraina.

– Ryska styrkor intog Vremivka den 17 januari som en del av sina ansträngningar att omsluta Velyka Novosilka och tvinga ukrainska styrkor att dra sig tillbaka från bosättningen, uppger ISW.

Foto: Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Rusta: Blås aldrig ut lågan när du ska släcka ljuset

2026 09 26

Det blir mörkare och mörkare utomhus, och många svenskar tänder levande ljus.  

När mörkret faller tänder många svenskar ljus för att skapa värme och stämning – både i hemmet och på kyrkogårdar.

När det kommer till levande ljus finns det vissa saker att tänka på, understryker Rusta.

En av dessa saker är att inte blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset. 

Rusta: Blås inte ut 

En bra regel är att aldrig lämna levande ljus obevakade, någonting som många svenskar vet om.

Men Rusta har även en annan uppmaning till hushållen – att aldrig blåsa ut lågan när det är dags att släcka ljuset.

– Blås inte ut lågan, konstaterar butikskedjan.

Detta eftersom att den heta flytande stearinen kan stänka eller börja rinna.

– Då riskerar du att ljuset droppar eller sotar, och värmeljus kan flamma upp. Kväv lågan i stället med en ljussläckare.

Låt det inte brinna ner

Rusta avråder även från att låta ljusen brinna ner helt. 

– Vid användning av block- och kronljus är det en god idé att släcka ljusen innan de har brunnit ner för långt. Kväv lågan när det är ungefär 2 centimeter kvar till ljushållaren eller ljusstaken, menas det.

Det är också viktigt att inte flytta ett levande ljus. Detta eftersom risken finns att veken ändrar läge och flammar upp.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Dödsfall varje år

Varje år omkommer cirka 90 personer av skador orsakade av rök eller värme från en brand. 

Brandskyddsföreningen framhåller att det finns flera saker man kan göra för att förebygga bränder i hemmet.

Viktigast av allt

Främst handlar det om att införskaffa brandvarnare, brandsläckare och brandfilt om det inte redan finns i hemmet.

– Det absolut viktigaste när det handlar om brand är att du blir uppmärksammad i ett tidigt skede så att du hinner agera innan situationen blir farlig, framhåller föreningen.

– Det är när du sover som du är som mest försvarslös mot rök och brand. 

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: Rusta resp D. Tomaseti

Text: Redaktionen