TV-anställda får sparken – kom till jobbet ovaccinerade

2021 08 06

Allt fler företag och arbetsgivare i USA kräver att de anställda har vaccinerat sig och tre personer får nu sparken från CNN för att de kom till jobbet ovaccinerade.

Smittspridningen ökar snabbt i många länder runt om i världen och likaså i USA där antalet nya smittfall ökat med 119 % på två veckor och antalet dödsfall har ökat med 74 % rapporterar New York Times. I samband med deltavirusets framfart i USA har allt fler företag infört krav på vaccination om man är på sin arbetsplats och det rör en lång rad branscher.

Från Disney till Walmart

Nöjesbolaget Disney, techjätten Google, varuhandelskedjan Walmart, finansgiganten Morgan Stanley och tidningen Washington Post är bara några exempel på företag som kräver vaccinering bland sina anställda. Och statligt anställda är inget undantag när det gäller de ökade kraven. USA:s regering har presenterat krav på att de fyra miljoner statsanställda måste antingen vaccinera sig eller säga ja till munskydd, återkommande tester varje vecka och specifika distansregler med mera. Det ska helt enkelt bli väldigt krångligt för de statsanställda som inte vaccinerar sig och det gäller även företag som har kontakt med statliga företag, uppger NPR.

Nolltolerans

Att USA:s näringsliv menar allvar har nu blivit tydligt hos CNN som sparkar tre anställda som dök upp på jobbet utan att vara vaccinerade.

– Låt mig vara tydlig – vi har nolltolerans gällande denna policy, betonar CNN-chefen Jeff Zucker i ett meddelande som sänts till CNN:s anställda igår torsdag där alla påmindes om att vaccinering är obligatoriskt om man är på arbetsplatsen eller om man har kontakt med andra anställda uppger amerikanska medier.

ANALYS

Budskapet inom USA:s näringsliv blir allt tydligare – vaccinera dig punkt slut. Listan på företag där det endast går bra att vara ovaccinerad om du jobbar hemifrån blir allt längre och man kan inte jobba hemifrån för alltid. Med andra ord måste man vaccinera sig om man ska ha kvar sitt jobb.

Betydande stöd

Stödet för arbetsgivarnas krav rapporteras i media vara stort vilket beror på att coronaviruset redan har kostat över 615 000 amerikaner livet. De flesta känner någon som dött eller blivit allvarligt sjuk vilket gör att man inser allvaret även på ett personligt plan. På sin arbetsplats vill man känna sig så säker som möjligt och risken för smitta är större bland ovaccinerade.

Foto: CNN

[yop_poll id="454"]

07 april 26

Jättebesked för svenska kronan

2026 04 08

Kronan kan vara på väg att stärkas rejält.

Under 2025 stärktes kronan rejält. På senare tid har ”kronrallyt” dock tappat fart.

Men det är långt ifrån över, menar Bank of America – som förutspår att den svenska valutan kommer att stärkas ytterligare.

Tror på stark krona

Kronan kommer att stärkas mot euron och dollarn till slutet av 2026.

Den bedömningen gör Bank of America, rapporterar EFN.

Enligt bankens bedömning kommer kronan fortsätta stärkas under hela det återstående året.

Prognosen gör gällande att en euro kommer att kosta 10,5 kronor i slutet av 2026.

Dollarn kommer att kosta 8,40 kronor i slutet av året, enligt banken.

– Svenska kronan har varit den bäst presterande valutan bland G10-länderna i år, men vi tror inte att dess uppgång är över. Vi räknar med gynnsamma utvecklingar både i och utanför hemmaplan, skriver banken, enligt kanalen.

Starkare än euroområdet

Banken spår också att Sverige kommer att ha en starkare tillväxt än länderna i euroområdet.

Bland annat kommer EU:s stora försvarssatsningar att gynna svensk ekonomi.

– På hemmaplan förväntar vi oss en starkare tillväxt i Sverige jämfört med euroområdet, givet Sveriges svagare utgångsläge, högre räntekänslighet och en mer konsumtionsinriktade finanspolitik, skriver banken, enligt kanalen.

Bank of America tror också att svenska Riksbanken kommer att vara mer ”hökaktig” än ECB och prioritera att hålla inflationen låg.

Riksbanken lämnade styrräntan oförändrad på 1,75 procent i sitt senaste räntebesked.

Samtidigt framhöll man tydligt att penningpolitiken kommer att anpassas om inflations- och konjunkturutsikterna kräver det.

LÄS OCKSÅ: Pensionärer lockas med rabatt - banken varnar

Två scenarier för räntan

I uttalandet i samband med räntebeskedet uppgav Riksbanken att det å ena sidan finns ett scenario där man kan tvingas höja räntan, till följd av effekterna av kriget i Mellanöstern.

– Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, skrev Riksbanken i sitt uttalande.

Men det finns också ett scenario där man kan behöva sänka räntan.

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet, enligt Riksbanken.

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa sparkonton utsedda - flera har sänkt

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 08

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen