Tusentals flygresenärer från Sverige varnas: ”Åk inte”

2024 04 04

Flera tusen personer bryter mot Utrikesdepartementets avrådan om utlandsresor.

För snart två år sedan gick UD ut med en skarp uppmaning till alla svenskar som planerade att resa till Iran: låt bli.

– UD avråder sedan den 23 juni 2022 från alla resor till Iran, framhåller departementet.

Men trots varningen är det tusentals som varje år reser från Sverige till just Iran, rapporterar SR Ekot.

Kanalen har talat med en resebyrå som uppger att man säljer uppemot 500 resor till destinationen – varje månad.

"Med oro vi noterar"

Det uppskattas att flera hundra svenska medborgare för närvarande befinner sig i Iran.

Svante Liljegren, chef för UD:s konsulära och civilrättsliga enhet, är bekymrad över att folk inte följer departementets avrådan.

– Det är förstås med oro som vi har noterat att flera svenskar väljer att resa till Iran, trots den skarpa avrådan som vi har haft sedan ganska länge nu, säger han till radion.

Svenskar fängslade

I Iran sitter flera svenskar frihetsberövade. 

Det gäller bland annat den svensk-iranska akademikern Ahmadreza Djalali som dömts till döden och EU-tjänstemannen Johan Floderus som väntar på dom.

Enligt UD finns det inget skäl som motiverar resor till Iran.

– De stora riskerna gäller framför allt säkerhetsläget som är instabilt. Men det vi sett på senare tid är att flera europeiska medborgare, däribland svenskar, godtyckligt har frihetsberövats, det vill säga fängslats, utan anledning, säger Svante Liljegren.

Dubbelt medborgarskap erkänns inte

Flera av dem som reser till Iran har dubbelt medborgarskap, det vill säga att man är både svensk och iransk medborgare.

Den formen erkänns dock inte av Iran.

– Det innebär att personer med dubbelt svensk-iranskt medborgarskap betraktas som endast iranska medborgare av Irans myndigheter, förklarar UD och tillägger:

– Eftersom Iran inte erkänner dubbelt medborgarskap är ambassadens möjlighet att bistå svensk-iranska medborgare som är i behov av konsulärt stöd ytterst begränsade. Om en person med dubbelt medborgarskap frihetsberövas är det högst osannolikt att iranska myndigheter skulle informera den svenska ambassaden. 

Foto: S. Grochowicz

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har svårt att bygga stridsflyg

2025 07 03

Nya uppgifter pekar på ytterligare utmaningar för Ryssland.

Landet har under de senaste tre åren mött en rad sanktionspaket från många olika länder.

Ryssland har hamnat i en ekonomiskt utmanande situation – och nu kommer uppgifter om att de har svårt att bygga nya stridsflygplan.

Det rapporterar Newsweek.

Sanktionerna påverkar

Rysslands ambitioner att producera fler militära flygplan hindras av en brist på komponenter som orsakas av sanktioner och en växande arbetskraftsbrist. 

Avsaknaden av arbetare och komponenter har hämmat produktionen, enligt tankesmedjan Institute for the Study of War.

Oliver Ruth, en underrättelseanalytiker som fokuserar på kriget i Ukraina, säger att sanktionerna på kort till medellång sikt har ”förlamat” Rysslands produktionskapacitet för flygplan som strategiska bombplan.

“Var redan svårt”

Ruth kommenterar utvecklingen.

– Det var redan svårt för dem att skaffa mycket av det de behövde, men nu har det bromsats ännu mer av säkerhetshänsyn – de vill inte offra fler bombplan, säger han och hänvisar till den ukrainska attack som slog ut flera ryska stridsflyg.

Läs mer: Jättehöjning för ryska folket – Kreml agerar i panik

EU:s lista

EU har sedan starten av kriget infört omfattande sanktioner gentemot Ryssland.

Det rör sig bland annat om kvantdatorer och avancerade halvledare, elektroniska komponenter och programvara.

Det handlar även om specifika varor och teknik som behövs vid oljeraffinering, utrustning, teknik och tjänster inom energiindustrin.

Och flygplan

EU har även infört sanktioner som har med flygindustrin att göra.

Det handlar då om varor och teknik inom flyg- och rymdindustrin som flygplan, flygmotorer, reservdelar och all slags utrustning för flygplan och helikoptrar samt jetbränsle.

– Listan över förbjudna produkter är utformad för att maximera sanktionernas negativa inverkan på den ryska ekonomin och samtidigt begränsa konsekvenserna för EU:s företag och medborgare, framhåller EU.

Foto: Anna Zvereva

Text: Redaktionen