Turkisk ilska mot Erdogan – kan slå hårt mot Sverige

2023 07 14

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan har deklarerat att han kommer att godkänna Sveriges Natoansökan.

Men presidentens ord räcker inte för att Sverige ska bli en medlem av Nato.

Den svenska ansökan måste godkännas av en majoritet av politikerna i det turkiska parlamentet.

Erdogans APK-parti innehar 263 av 600 platser i parlamentet. 

Stödet från samarbetspartierna Nya Välfärdspartiet och Nationella aktionspartiet, MHP, kan därför bli avgörande när omröstningen om den svenska ansökan äger rum.

Erdogan kan dock inte räkna med något stöd.

Fatih Erbakan, ordförande för Nya Välfärdspartiet, dömer ut Erdogans svängning i Natofrågan.

– Vi anser att vår regering bör ompröva beslutet att godkänna Sveriges inträde i Nato, säger han enligt den turkiska nyhetsbyrån DHA.

Erdogans samarbetsparti anser att Sverige inte har uppfyllt kraven i avtalet med Turkiet. 

– Vi ser att attackerna mot islam och våra heliga platser har ökat. Vi ser även att terroristorganisationernas demonstrationer har ökat. De har inte uppfyllt sina åtaganden, säger Erkaban när han ombeds att kommentera utvecklingen i Sverige.

Kritiserar Sverige

Även Devlet Bahceli, ledaren för det högerpopulistiska MHP, kritiserar Erdogans öppning till Sverige.

– Sverige har misslyckats med att ta avstånd från terrorism, säger Bahceli enligt Reuters.

Omröstning i oktober

Erdogan har meddelat att det turkiska parlamentet kommer att rösta om Sveriges Natoansökan till hösten.

Det turkiska parlamentet tar sommarledigt i helgen och kommer inte återuppta allt arbete förrän i oktober.

Det innebär att Sverige kommer att behöva vänta i över två månader på att få sin ansökan ratificerad av Turkiet.

Utrikesministern är förhoppningsfull 

Enligt Sveriges utrikesminister Tobias Billström (M) kan dock en turkisk ratificering ske tidigare än så.

Han framhåller att det turkiska parlamentet har möjlighet att avbryta sommarsemestern för att rösta om den svenska ansökan.

– Jag passade på att prata med min turkiske utrikesministerkollega innan toppmötet i Vilnius tog slut och försäkrade mig om att det turkiska parlamentet kan kallas in för sittningar med kort varsel, även under sommarledigheten som ännu inte är påbörjad, sa Billström till SVT under gårdagen.  

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


06 maj 26

6,5 miljoner svenskar får pengar på kontot – nu på fredag

2026 05 06

Miljontals svenskar får i veckan dela på 8,2 miljarder kronor.

På fredagar kommer pengarna.

Då sätter nämligen Pensionsmyndigheten in 8,2 miljarder kronor till pensionssparares och pensionärers premiepensionskonton.

För de som är nära pensionen blir pengarna tillgängliga inom kort. Redan tre år före riktåldern går det att ta ut premiepension.

Fondrabatter och arvsvinster  

Insättningen omfattas av fondrabatter och arvsvinster. Avdrag har gjorts för premiepensionsavgifter.

– Den som tjänar in allmän pension tjänar också in en del till premiepensionen vars fonder har en rabatterad avgift för att få vara med på fondtorget. Rabatten fördelas nu tillsammans med arvsvinster som betalas ut månadsvis, säger Agneta Claesson, pensionsspecialist på Pensionsmyndigheten.

Över sex miljoner svenskar

Enligt Pensionsmyndigheten finns det omkring 6,5 miljoner premiepensionssparare i Sverige.

Premiepensionen är en del av den allmänna pensionen. Varje år avsätts 2,5 procent av din lön till pensionsformen. De intjänade pengarna placeras i fonder.

– Om du vill kan du göra ett eget val i premiepensionen. Valet innebär att du väljer i vilka fonder dina premiepensionspengar ska placeras. Om du inte gör ett val placeras din premiepension i det statliga förvalsalternativet AP7 Såfa, framhåller Pensionsmyndigheten.  

LÄS MER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

FAKTA: Premiepension när du går i pension

- Du kan tidigast ta ut din premiepension tre år före din riktålder och då som ett månadsbelopp. 

- När du går i pension kan du välja att ha kvar dina premiepensionspengar i fondförsäkring eller byta till traditionell försäkring.

- Du kan välja att bara ta ut premiepensionsbeloppet eller bara inkomstpensionen.

- Storleken på månadsbeloppet kan inte höjas, men du kan ändra din uttagsandel så ofta du vill. Du kan välja mellan att ta ut 100 procent, 75, 50 eller 25 procent av ditt månadsbelopp.

- Premiepensionen får man livet ut, precis som inkomstpensionen.

- I vissa fall kan du lägga till ett efterlevandeskydd. Då betalas din premiepension ut till din make/maka/registrerade partner/sambo om du avlider.

Källa: Pensionsmyndigheten

LÄS OCKSÅ: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kina har lurat världen

2026 05 06

Kinas ekonomi växer, enligt officiell statistik från den kinesiska staten.

Den årliga tillväxttakten uppskattas till 5 procent, rapporterar Finlands Banks forskningsinstitut för tillväxtmarknader (BOFIT) med hänvisning till statistiken.

Siffran förklaras av att Kinas export har ökat, trots handelskriget med USA och energikrisen i Mellanöstern.

Finlands Banks analytiker köper inte prognosen.

Enligt dem är siffrorna uppblåsta.

– Bofit bedömer att den reala ekonomiska tillväxten har varit svagare än vad de officiella siffrorna visar och att tillväxttakten kommer att mattas av ytterligare under prognosperioden, framhåller analytikerna.

Flera frågetecken

Flera osäkerheter kvarstår i Kinas ekonomi. 

Exporten ökar visserligen, men den inhemska konsumtionsviljan är låg.

Rapporten pekar särskilt på att Kina fortfarande brottas med hög arbetslöshet och en utdragen nedgång på fastighetsmarknaden. Dessa faktorer har dämpat den inhemska efterfrågan och fått hushållen att öka sitt sparande.

– Kina producerar betydligt mer än landet konsumerar och de ekonomiska obalanserna har ökat. Underskottet i de offentliga finanserna är alltjämt mycket stort, fastslår analysen.

LÄS MER: 100 miljoner ryssar håller andan – ”kom som en chock”

Tung smäll väntar runt hörnet

Trots att Kinas ekonomi står relativt stark i en orolig omvärld kan den snart påverkas negativt av energikrisen i Mellanöstern. Det menar Riikka Nuutilainen, senior ekonom vid Finlands Bank.

– I egenskap av världens största oljeimportör har Kina skyddat sig relativt väl mot konsekvenserna av energikrisen, men en avmattning i den globala tillväxten skulle trots det också återspeglas i Kinas efterfrågan och ekonomiska tillväxt, säger han.

LÄS OCKSÅ: Varning utfärdas – många semesterfirare lurade

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen