Turkiets ambassadör uttalar sig positivt om Natoprocessen

2023 02 21

Den turkiska ambassadören tror på en stark relation mellan länderna framöver.

Efter att Turkiet riktat stark kritik mot Sverige gällande bland annat den koranbränning som tog plats utanför ambassaden i Stockholm tycks situationen nu se något ljusare ut.

Turkiets utrikesminister Mevlut Cavusoglu menar att fler möten kommer hållas mellan länderna angående ett medlemskap.

Nu uttalar sig dessutom landets ambassadör Yönet Can Tezel på ett lovande sätt.

– Den har alltid varit bra i grunden. Det är en temporär grej nu, om Natoprocessen, som förr eller senare förhoppningsvis och helt säkert kommer att lösa sig. Det handlar om att leverera. Vi har aldrig tvivlat på Sverige, säger han till DN angående ländernas relation.

Uttrycker tacksamhet

Ambassadören uttrycker även tacksamhet över den hjälp som Sverige skickade till Turkiet efter den katastrofala jordbävning som skedde tidigare i februari.

– Hur smärtsamma och tragiska de än är har sådana här tragedier en ödmjukande effekt på oss. Vi får aldrig tillbaka dem vi har förlorat, men vi försöker läka såren hos dem som finns kvar, säger Yönet Can Tezel.

Jordbävningen som tog plats i Turkiet och Syrien har tagit över 50 000 liv hittills.

Fler möten

Under måndagen meddelade Turkiets utrikesminister Mevlut Cavusoglu att fler möten kommer att hållas med Sverige och Finland om Natomedlemskap.

Även den svenska regeringen är redo för nya samtal, men det står inte klart när nästa möte ska ske ännu.

– Vi är naturligtvis helt redo att fortsätta de här diskussionerna. Det är ett välkommet och bra besked från Turkiet, säger utrikesminister Tobias Billström (M) enligt SVT.

Hoppas på båda

Turkiet har ställt sig mer positiva till ett finskt medlemskap i Nato än ett svenskt.

Finlands utrikesminister Pekka Haavisto menar att länderna har regelbunden kontakt och att han har förhoppningar om att både Finland och Sverige kommer accepteras.

– Det är mycket viktigt att Sverige och Finland har tätt samarbete och hela tiden koordinerar. Resultatet borde bli att båda länderna blir medlemmar innan toppmötet i Vilnius, säger han.

Foto: M. König resp M. Dagli

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen