TURKIET: Erdogan uppges ha slagit till mot oppositionen

2023 04 25

Under tisdagsmorgonen greps ett hundratals personer i Turkiet.

De gripna anklagas för att ha en koppling till terrorklassade PKK.

Flera kurder greps under tisdagsmorgonen i 21 olika turkiska regioner.

Enligt mediekällor ska turkisk polis ha gripit 110 personer, men den kurdiska advokatorganisationen Diyarbakir Bar Association menar att det kan ha handlat om upp till 150 personer.

Bland annat greps flera i kurdiska majoritetstaden Diyarbakir och av de som gripits ska flera varit politiker, journalister, advokater och konstnärer.

Tayyip Temel är oppositionspolitiker för prokurdiska Folkets Demokratiska Parti (HDP).

Enligt honom ska ett tiotal politiker ha gripits.

På Twitter anklagar Tayyip Temel Turkiets president Recep Teyyip Erdogan för att ha beordrat aktionen med syfte att stärka sina aktier inför det närliggande turkiska valet.

– På tröskeln till valet höll han sig återigen fast vid interneringsoperationer av rädsla för att förlora makten. På morgonen greps dussintals av våra vänner, journalister, konstnärer och advokater i Amed. Du kommer inte att kunna undvika att förlora, framhåller han.

På grund av valet

Utöver Tayyip Temel har flera andra oppositionspolitiker påpekat att gripandena kom bara några veckor innan presidentvalet i Turkiet, som hålls 14 maj.

Flera menar att president Erdogan går till hårdare attack mot kurder och PKK för att vinna valet. Bara senaste veckan har Turkiet utfört räder mot kurdiska grupper i Syrien och Irak.

Senaste året har Erdogan exempelvis krävt att Sverige ska lämna ut flera kurder och efter explosionen i Istanbul för ungefär ett halvår sen, anklagade Erdogan kurder för att ligga bakom attentatet.

Förbjudna partier

Turkiet har sedan Osmanska rikets fall varit en sekulär stat som tagit inspiration från europeiska länder.

Men sedan Erdogans parti Rättvise- och Utvecklingspartiet (AKP) tog över i början av 2000-talet har landet utvecklats i mer auktoritär och islamistisk riktning.

Erdogan har bland annat förbjudit partier som anses hota landets sekulära ställning eller som har ett marxistiskt program, som exempelvis PKK, rapporterar UI.

Under året har det också rapporterats om att Erdogan försökt kriminalisera landets tredje största parti HDP.

Foto: President of Russia office

Text: Redaktionen


JUST NU: Jomshof (SD) till attack – ”bör slängas ut med huvudet före”

2025 06 29

I sitt tal under Almedalsveckan bad SD-ledaren Jimmie Åkesson om ursäkt till svenska judar.

Ursäkten gavs i samband med lanseringen av SD:s vitbok om partiets mörka historia. I boken framkommer det att SD har haft stora problem med antisemitism och annan rasism.

– Jag beklagar djupast, och jag ber om ursäkt, personligen och på Sverigedemokraternas vägnar, att det har funnits en tid då mitt parti huserade människor med antisemitiska föreställningar, sade Åkesson i sitt tal.

SD-ledaren bad dock inte ursäkt till någon annan grupp som drabbats av den utbredda rasismen.

Det fick imamen Mahmoud Khalfi att reagera.

Khalfi, som är verksam vid Stockholms moské, krävde ytterligare en ursäkt från Åkesson.

– Jag kräver en offentlig ursäkt till Sveriges muslimer för de upprepade islamofobiska uttalanden som framförts av företrädare för Sverigedemokraterna. Dessa uttalanden har bidragit till att sprida hat, misstänkliggöra en hel religion och dess utövare samt skapat otrygghet bland muslimer i vårt land, sade Khalfi till Dagens ETC.

Richard Jomshof till attack

Nu svarar Sverigedemokraterna genom riksdagsledamoten Richard Jomshof.

SD-toppen anser att det är Mahmoud Khalfi som borde be om ursäkt.

– Om det är någon som ska be om ursäkt så är det Mahmoud Khalfi och alla andra vidriga islamister. Det är dags för dem att be om ursäkt för allt hat som genomsyrar koranen, skriver Jomshof i ett inlägg på X.

I samma inlägg kräver SD-politikern att Mahmoud Khalfi ska utvisas från Sverige.

– För övrigt bör Stockholms moské på Södermalm stängas och Mahmoud Khalfi slängas ut ur Sverige, med huvudet före.

Kopplas till Muslimska brödraskapet

Doktoranden och debattören Sameh Egyptson har kopplat både Mahmoud Khalfi och Stockholms moské till Muslimska brödraskapet – en organisation som är terrorklassad av Egypten och Saudiarabien.

Säpo har beskrivit Muslimska brödraskapet politiska mål som ”oförenligt med svenska grundläggande fri- och rättigheter”.

Mahmoud Khalfi har förnekat uppgifterna, men har framhållit att han ”inspireras” av Muslimska brödraskapets tolkning av islam.

– För mig är Brödraskapets inriktning bland de mest balanserade och demokratiska i den muslimska världen. Jag är stolt över att säga att jag är inspirerad av Muslimska brödraskapet, och jag har aldrig dolt det för journalister eller för svenska vänner, har han sagt till DN.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump slår till mot Ryssland – har gett order

2025 06 29

USA är redo att införa ”benkrossande sanktioner” mot Ryssland.

Det hävdar den republikanske senatorn Lindsey Graham.

Enligt Graham kommer senaten att rösta ja till ett nytt sanktionspaket mot Ryssland efter att ha diskuterat frågan med Donald Trump.

– I går sade presidenten för första gången till mig att det ”är dags att lägga fram lagförslaget”, säger Graham till ABC News.

Graham har tidigare framhållit att över 80 senatorer ställer sig bakom de nya sanktionerna.

Nu bedömer senatorn att även Trump kommer att ge grönt ljus.

– Ja, jag tror det. Vi ligger bra till. Men det är upp till honom att bestämma hur det ska införas, säger Graham till kanalen.

Pekar ut Kina och Indien

Lindsey Graham har beskrivit de föreslagna åtgärderna som ”benkrossande sanktioner mot Ryssland”.

Enligt senatorn innehåller lagförslaget tullar på 500 procent på alla importvaror från länder som handlar med Moskva. Länder som exempelvis köper rysk olja och gas kan drabbas av de skyhöga tullarna.

– Om du köper produkter från Ryssland och inte stödjer Ukraina, då läggs en tull på 500 procent på alla varor som exporteras till USA, säger Graham till ABC News och pekar ut två stormakter som kan drabbas av sanktionerna. 

– Indien och Kina köper 70 procent av Putins olja. De håller i gång hans krigsmaskin.

Ukraina vädjar om hjälp

Uppgifterna om amerikanska sanktioner kommer under en kritisk tid för Ukraina.

I ett inlägg på X skriver landets president Volodymyr Zelenskyj att Ryssland har avfyrat 114 robotar, 1 270 drönare och 1 100 glidbomber mot Ukraina under den senaste veckan.

Nu ber Zelenskyj världen om hjälp.

– Moskva kommer inte att sluta så länge de har kapacitet att genomföra massiva attacker. Putin bestämde sig för länge sedan för att fortsätta kriget, trots världens krav på fred. Detta krig måste få ett slut – och angriparen måste sättas under hård press, skriver presidenten.

I samma inlägg framhåller Zelenskyj att Ukraina är redo att köpa nya luftförsvarssystem från USA.

– Vi behöver kunna skydda oss mot ballistiska robotar, drönare och terror.

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen