Turkiet bombar grannland – 12 döda

2022 11 20

12 personer uppges ha dödats och flera skadats efter att Regeringen Erdogan beordrat bombningar mot kurdiska posteringar.

Turkiska flygvapnet utförde flygattacker mot flera orter i norra Syrien under natten mot söndagen uppger ABC News.

Attackerar kurder

Turkiska försvarsdepartementet har även släppt en bild som visar ett stridsflygplan med rubriken ”Skurkarnas förrädiska attackerna hålls ansvariga”.

Bildbudskapet syftar på bombdådet mot en gata i Istanbul nyligen där sex personer dödades och 80 skadades. President Erdogans myndigheter beskyller terrorstämplande Kurdiska Arbetarpartiet PKK och kurdiska grupperingar i Syrien för dådet.

De anklagade har dock nekat.

Besegrade terrorsekten IS

Såväl USA och EU som Turkiet klassar PKK som en terrorgrupp men synen på de kurdiska grupperna i Syrien skiljer sig åt. Väst är mer positivt inställda och samarbetade med grupperingarna YPG och SDF i kriget mot terrorsekten IS.

Turkiets flygattacker riktade in sig på bland annat orten Kobane i norra Syrien.

– Kobane, staden som besegrade IS, drabbas av bombningar utförda av Turkiska ockupanter, framför SDF:s talesperson Farhad Shami.

25 olika flyganfall

Kurdiskledda SDF står för Syrian Demokratic Forces vars huvudgrupp är YPG, Kurdiska Folkets Försvarsgrupper.

– Omkring 25 olika flyganfall har utförts mot av turkiska krigsplan mot platser nära Aleppo, Raqqa och Hasakah, uppger brittiskabaserade Syriska Observatoriet för Mänskliga Rättigheter till ABC News.

Observatoriet uppger att minst 12 personer har dödats inklusive både SDF-soldater och soldater från Syriens armé.

USA uppger

USA:s konsulat i Erbil i grannlandet Irak uppger att trovärdiga öppna källor rapporterar att ytterligare turkiska anfall kan väntas kommande dagar på två platser:

- Norra Syrien

- Norra Irak

Kurdiska myndigheter i norra Syrien reagerar skarpt.

– Om Turkiet anfaller så har soldaterna i området rätt att göra motstånd och försvara regionen kraftfullt på ett sätt som drar in regionen i ett långvarigt krig.

Sedan 2016 har Syrien genomfört tre större militära operationer in i Syrien och kontrollerar redan delar av regionen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 01

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 01

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen