Turistorter i kris – besöks av tiotusentals svenskar varje år

2024 02 19

Den här tiden på året brukar svenska folket flockas ned till södra delarna av Europa.

Det råder sportlovstider i Sverige och många utnyttjar ledigheten genom att åka på skidsemester – faktum är att omkring två miljoner svenskar åker skidor, enligt Skiistar.

Många nöjer sig dock inte med de svenska backarna utan söker sig istället till de stora och populära skidorterna i Alperna.

I år är det dock kris på flera av turistanläggningarna. Det finns ingen snö.

– Vi har aldrig haft en säsong som den här, det är tufft, säger Domenico Cerza som bor nära den italienska skidanläggningen Terminillo, enligt Reuters.

Kan inte producera konstsnö

Omkring 90 procent av Italiens pister är helt beroende av konstsnö för att skapa förutsättningar för skidåkning.

Men det är alldeles för varmt för att det ska ens ska vara möjligt att producera.

– Att omvandla vatten till snö kräver en temperatur som är minst nära noll grader. Förra veckan hade vi tolv grader, säger Vinzenzo Regnini, vd för den lokala skidliftsanläggningen, till nyhetsbyrån.

"Är dödsdömt"

Tiotusentals svenskar reser mot Alperna varje vinter och skidindustrin omsätter hisnande 600 miljarder kronor varje år.

Och det är inte bara Italien som är beroende av konstsnö – det är likadant för Österrike, Schweiz och Frankrike.

Nu är det bara en tidsfråga innan skidanläggning efter skidanläggning slår igen, larmar Italiens största klimatorganisation Legambiente.

Alla skidorter måste vakna, säger dess vicepresident Vanda Bonardi.

– Konstsnön är konstgjord andning. Stora delar av skidåkningen i södra Europa är dödsdömd, säger hon till SVT som rapporterar på plats från Italien.

Rapport: Går inte att rädda

Enligt Legambiente kräver konstsnön “enorma mängder energi och vatten” samtidigt som det råder torka i södra Europa i allmänhet och Italien i synnerhet.

Nyligen konstaterade en rapport från Cour des Comptes, Frankrikes högsta revisionsorgan, att snökanoner och konstsnö inte kommer att kunna rädda de franska skidorterna då de enbart utgör ett "relativt och tillfälligt skydd”.

– Investeringar är alltför ofta okorrelerade med klimatprognoser, och snöproduktionens inverkan på vattenresurserna verkar vara underskattad i många områden, framhålls i rapporten enligt The Telegraph.

Foto: M. Duineveld

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen