Turister varnas för populära resmål – hela listan

2025 01 03

Här finns hela listan över populära resmål som turister avråds från att resa till under 2025.

Resemagasinet Fodors har sammanställt en lista över populära resmål som man bör undvika att resa till under 2025.

Att resa är härligt, men turism är också förknippat med problem och kontroverser.

I somras förekom stora protester mot massturism på flera populära turistorter, och det finns en stor oro över hur dessa orter ska klara trycket, enligt tidningen.

Eftertraktade destinationer

På listan över resmål att undvika finns mycket eftertraktade destinationer.

Enligt Fodors rör det sig dock om platser som ”kollapsar under bördan av sin egen prominens”. Massturismen leder bland annat till ständig överbefolkning, miljöproblem och problem för den lokala befolkningen.

Här är några av de turistorter som Fodors avråder från att besöka under 2025:

Barcelona

Barcelona är ett av Europas absolut mest populära besöksmål.

I somras genomfördes dock stora protester där tiotusentals människor demonstrerade mot massturismen i staden. Demonstranter gick till och med till angrepp mot turister som satt på uteserveringar och åt middag.

Invånarna har fått nog, och därför menar Fodors att det är bäst att undvika Barcelona under 2025.

Venedig

Venedig har varit en av världens mest populära turistdestinationer ända sedan den moderna turismen uppstod som företeelse.

Men staden har enorma problem med massturism, och även här har invånarna fått nog.

För att åtgärda problem har staden bland annat infört en lokal turistskatt.

Även Venedig är därför ett resmål som man kanske vill undvika 2025.

Detsamma gäller en annan stad i Italien – Agrigento på Sicilien, enligt Fodors. Även denna stad har massturism och har bland annat ett allvarligt vattenproblem, enligt tidningen.

Mallorca

Mallorca är ett av svenska folkets favoritresmål.

Men även här har lokalbefolkningen genomfört stora demonstrationer mot massturismen och krävt kraftfulla åtgärder för att motverka problemet genom bland annat mer reglering.

I ett fall har demonstranter till och med stormat ett strandparty och sagt åt turisterna att ”åka hem”, enligt tidningen.

Även Kanarieöarna finns på Fodors lista över destinationer som man kanske bör undvika under 2025.

Här är hela listan över resmål som Fodors avråder turister från att besöka under 2025:

Barcelona (Spanien)
Mallorca (Spanien)
Kanarieöarna (Spanien)
Lissabon (Portugal)
Venedig (Italien)
Scotland North Coast 500 (Skottland)
Tokyo (Japan)
Kyoto (Japan)
Bali (Indonesien)
Koh Samui (Thailand)
Mount Everest
Oaxaca (Mexiko)
Brittiska Jungfruöarna
Kerala (Indien)

Foto: D. Gold resp E. Jong

Text: Redaktionen


JUST NU: Regeringen skärper kontroller – angrips av S

2025 07 04

Regeringen angrips av S efter besked om skärpta kontroller.

Regeringen meddelar på fredagen att de kommer att skärpa kontrollerna av svenskt bistånd.

Samtidigt angrips regeringen av Socialdemokraterna, som anklagar Tidöpartierna för ett ”präktigt självmål”.

Angrips av S

Biståndsminister Benjamin Dousa (M) meddelar att Sida nu har ombetts att stärka kontrollen av svenskt bistånd, rapporterar TV4.

Man ska bland annat stärka arbetet mot jäv och penningtvätt, samt motverka terrorfinansiering.

Detta mot bakgrund av uppgifter om korruption i så mycket som åtta procent av biståndsprojekten, enligt kanalen.

Men regeringen angrips nu av S.

Partiet är kritiskt till regeringens hantering av bistånd och menar att åtgärderna är otillräckliga. Dessutom anklagar de regeringen för att ha påverkat Sida att bevilja pengar till SD:s biståndsstiftelse Hepatica.

– Här har regeringen precis tvingat Sida att betala ut 14 miljoner kronor till Sverigedemokraternas stiftelse Hepatica, trots att den egentligen inte skulle ha haft pengar, för den kvalificerar sig inte för de krav som finns, säger Morgan Johansson (S).

”Ljuger oblygsamt”

Benjamin Dousa anklagar i sin tur S för att ljuga.

– Det är som vanligt med Socialdemokraterna. De ljuger helt oblygsamt och sprider felaktigheter, säger Dousa, enligt kanalen.

Biståndsministern understryker att inga pengar ska betalas ut till organisationer som inte använder dem ansvarsfullt, och menar att S, snarare än SD, länge har haft en priviligierad ställning.

Bråket om SD:s biståndsstiftelse Hepatica har pågått en längre tid.

Bråket har uppstått efter att Sida ändrat sitt beslut att neka Hepatica pengar, vilket DN har rapporterat. Enligt uppgifter till tidningen har Sida ändrat sig efter att Björn Söder (SD) klagat hos Benjamin Dousas statssekreterare.

Detta har lett till anklagelser åt båda håll.

I samband med bråket om Sida och Hepatica gick Björn Söder ut och krävde att Sida skulle läggas ned.

– Det vore bra om Sida lades ner, så man kan bygga upp en ny myndighet. Sida är full av aktivistiska tjänstemän och för stort också, har Björn Söder tidigare sagt till tidningen.

Foto: Niklas Forsström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband tar avsked imorgon

2025 07 04

Ett världskänt rockband återförenas imorgon.

Ett av världens mest kända rockband genom tiderna kommer att återförenas på lördagen.

Det handlar om heavy metal-bandet Black Sabbath, som gör en unik spelning som sägs bli bandets sista.

Många band medverkar

Black Sabbath, med frontfiguren Ozzy Osbourne i spetsen, kommer att göra en spektakulär sista spelning på Villa Park i Birmingham på lördagen, rapporterar BBC.

På spelningen kommer bandets originalmedlemmar att uppträda tillsammans för första gången på 20 år, med en enda avskedskonsert.

Spelningen blir ett heldagsevent där inte bara Black Sabbath medverkar, utan även andra band som har inspirerats av gruppen. Bland dessa finns Metallica, Slayer, medlemmar ur Guns N’ Roses och Rage Against the Machine.

Showen har titeln ”Back to the Beginning”, och kommer enligt uppgifter att livesändas.

Nära barndomshemmet

Frontfiguren Ozzy Osbourne har sagt att han ska lägga av flera gånger tidigare, men nu tycks det vara allvar, enligt kanalen.

Den 76-åriga rocklegenden kämpar med stora hälsoproblem.

Spelningen hålls i närheten av Osbournes barndomshem.

– Det är dags för mig att ge tillbaka till den plats där jag föddes. Hur välsignad är jag inte att få göra det med hjälp av människor som jag älskar. Birmingham är det sanna hemmet för metal, har Osbourne tidigare sagt om avskedsspelningen.

Förutom Osbourne själv medverkar alltså de andra originalmedlemmarna i Black Sabbath som är Geezer Butler på bas, Toni Iommi på gitarr och Bill Ward på trummor.

Kommer livesändas

Black Sabbaths stora avskedskonsert, tillsammans med andra rocklegender, kommer dessutom att livestreamas globalt, vilket NME har rapporterat.

Det kommer att ske på pay-per-view-basis, på webbsidan för Back to the Beginning, enligt tidningen. Man måste alltså betala för att få tillgång till streamen.

Biljetterna till Black Sabbaths sista konsert uppges ha sålt slut på en kvart när de släpptes i februari.

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen