Tunga republikaner pressar Trump – Vita huset vägrar svara

2025 03 25

USA:s regering måste vidta en hårdare linje mot Ryssland.

Det framhåller flera republikanska och demokratiska senatorer i ett brev som skickats till USA:s utrikesminister Marco Rubio.

Brevet har bland annat undertecknats av de högt uppsatta republikanerna Todd Young och Lindsey Graham, rapporterar Reuters som tagit del texten.

Politikerna försöker pressa Trumpadministrationen att vidta hårdare åtgärder mot Ryssland.

– Hur ser administrationen på att använda alla finansiella verktyg som står till dess förfogande för att öka trycket på Ryssland att avsluta kriget? skriver de bland annat.  

Senatorerna frågar också om frysta ryska tillgångar i USA och EU bör utnyttjas i förhandlingar med Moskva.  

Vägrar svara

Enligt Reuters är brevet ett sällsynt exempel på hur högt uppsatta republikaner försöker pressa USA:s ledning att inta en hårdare linje mot Ryssland.

Vita huset vägrar att kommentera innehållet.

Hittills möts brevet av tystnad från president Trump och hans regering. 

Pressat Ukraina

President Trump har hotat att införa nya sanktioner och tullar mot Ryssland om landet inte undertecknar ett fredsavtal. Än så länge har dock presidenten inte vidtagit några konkreta åtgärder mot diktaturen. 

Trump har däremot pressat Ukraina hårt. Han har tillfälligt stoppat vapenleveranser och delning av underrättelseinformation till det krigsdrabbade landet.

Den amerikanske presidenten har även krävt att Ukraina ska förse USA med sällsynta jordartsmetaller och andra naturresurser som ”betalning” för det amerikanska militära och ekonomiska stödet till landet.

Inom ramen för dessa diskussioner har man bland annat planerat ett mineralavtal mellan Ukraina och USA. Avtalet skulle ge USA tillgång till stora mängder ukrainska naturresurser. I utbyte kan Ukraina få ett fortsatt stöd av USA och säkerhetsgarantier.

Foto: Official Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


25 sep 26

USA säger ja – jubel i Ukraina

2026 09 25

Ukraina har länge vädjat om att USA:s president Donald Trump ska ge landet tillstånd att tillverka robotar till luftvärnsystemet Patriot.

Ett sådant beslut har beskrivits som avgörande för Ukrainas framtida försvarsförmåga mot luftattacker.

Nu uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Trump gett klartecken.

– Vid vårt senaste möte underströk president Trump att han nu har fattat ett slutgiltigt beslut. Ukraina kommer att få licenser för att tillverka Patriotrobotar, säger Zelelenskyj enligt AP.

Efter gårdagens glädjebesked

Beskedet kommer kort efter att Ukraina fått grönt ljus för en ny leverans av Patriotrobotar.

Under torsdagen bekräftade Zelenskyj att Ukraina snart kommer att få de eftertraktade robotarna. Han uppgav inte vilket land som kommer att leverera dem.

– Det är ett viktigt beslut, ett mycket viktigt sådant. Vi har uppnått ett mål, sade Zelenskyj enligt ukrainska medier.

Samtal med Trump

De efterlängtade beskeden når Ukraina efter att Zelenskyj och Trump träffats i samband med öppnandet av FN:s generalförsamling i New York.

De två ledarna uppges ha diskuterat Ukrainas akuta behov av fler Patriotrobotar inför vintern.

President Zelenskyj har tidigare framhållit att Ukraina behöver fem procent av de Patriotrobotar som USA har i lager för att ”ta sig igenom vintern”.

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt 

FAKTA: Luftvärnssystemet Patriot

- Patriot, eller Luftvärnssystem 103 som är den svenska benämningen, innehåller världens mest avancerade luftvärnsrobotar.

- Det består av radarstationer som söker efter och följer fientliga plan och robotar, stridsledningscentraler, fordon och lavetter samt robotar.

- Det är utrustat med en datalänk som gör att flygplan, fartyg och markfordon kan dela på taktiska bilder och kartor med väldigt liten fördröjning.

- Man kan också skicka textmeddelanden, bildinformation och tala över två olika röstkanaler.

Källa: Försvarsmakten

Läs också: PENSIONSBESKED: Flera tusenlappar mer i månaden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPMANING: Tanka inte bilen full

2026 09 25

De senaste dagarna har larmen avlöst varandra om att bensin- och dieselpriserna är på väg att skjuta i höjden.

Under hösten försvinner två skattesänkningar på drivmedel, vilket leder till fyra kronor dyrare literpris vid pump. Dessutom har störningar av trafiken genom Hormuzsundet bidragit till högre priser under större delen av året, inte minst nu.

Av det skälet kanske många av ekonomiska skäl drar sig från att fylla tanken. Men det finns ytterligare en anledning att låta bli att tanka bilen helt full. Det menar åtminstone mekanikern Juan José Ebenezer, som varnar just för att låta pumpen ticka på.

– Du ska aldrig köra med full tank, säger han till tidningen Melty.

Oväntade rådet: tre fjärdedelar

Skälet till uppmaningen är att en helt fylld bensintank kan påverka bilens totala prestanda kraftigt. I en full tank riskerar flytande bensin att ta sig in i områden avsedda för ångor, vilket kan orsaka skada på komponenter om det sker regelbundet.

Istället har mekanikern följande uppmaning.

– Helst rekommenderar jag att man alltid håller tanken på tre fjärdedelar och minst en fjärdedel. 

Andra läser: Omtalad skattesänkning kan bli kvar

Toyotas rekommendation

Biljätten Toyota har en stående varning om samma sak. Biltillverkaren är dock inte lika petig i sin rekommendation om att hålla tanken på drygt tre fjärdedelar, men flaggar desto mer för att inte fylla på med en extra dos bensin efter att det automatiska stoppet aktiverats.

– De automatiska avstängningsventilerna finns där av en anledning. Bensin behöver utrymme för att expandera inuti tanken, så när du fyller förbi den automatiska avstängningsventilens "klick" kan du fylla på för mycket bensin i tanken, framhåller Toyota och tillägger:

– Detta kan leda till för mycket tryck inuti tanken och därmed en läcka när bensinen expanderar. Fyll tills du hör klicket och stanna sedan.

Läs mer om bränsle- och dieselpriserna här:

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen