3 november 2025

Tung uppmaning: Återinför omstridd skatt i Sverige

2023 10 25

En toppekonom vill återinföra en övergiven skatt i Sverige.

Förmögenhetsskatten var i Sverige under en lång tid del av beskattningssystemet fram tills det att Fredriks Reinfeldts regering avskaffade skatteformen år 2007.

Anledningen till att förmögenhetsskatten på 1,5 procent avskaffades handlade bland annat om att företagsledare flyttade till andra länder, däribland Schweiz.

Nu uppmanar toppekonomen Gabriel Zucman att man bör återinföra skatten.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Sverige bör ansluta”

Zucman, som är professor i ekonomi, anser att Sverige bör ansluta sig till en växande rörelse.

– Det finns en växande politisk vilja globalt att beskatta dollarmiljardärer. Sverige borde ansluta sig till den rörelsen, säger han till DN.

Han understryker att de allra rikaste betalar betydligt mindre i skatt än andra grupper.

Betalar väldigt lite

Zucman har lett ett forskningsarbete som har kartlagt bland annat fusk och skatteplanering.

En expertgrupp har föreslagit en global miniminivå för förmögenhetsskatt, och Zucman anser att det behövs.

– Vi har stärkta bevis för att de allra rikaste betalar väldigt lite i skatt, betydligt mindre i procent jämfört med andra grupper i samhället.

Omstridd skatt

Förmögenhetsskatten har varit omstridd i Sverige och motståndare menar att den negativt påverkar företagsklimatet och attraktionskraften.

Det menas även att en kartläggning av svenskarnas förmögenheter kan vara destruktiv, rapporterar tidningen Näringslivet.

– Det är i så fall ett första steg mot att återinföra förmögenhetsskatten, en skatt som skadade Sveriges ekonomi allvarligt. Men bara ett register är problematiskt, säger Skattebetalarnas vd Christian Ekström.

“Skapar oro”

Johan Fall, som är chef på skatteavdelningen vid Svenskt Näringsliv, menar att företagen oroar sig.

– Det skapar naturligtvis en oro för att företag i förlängningen kan komma att flytta hela eller delar av sin verksamhet till andra håll, säger han.

Foto: J. Appel

Text: Redaktionen


UPPMANING: Vinteraktiviteter kan göra dig tillfälligt blind

2025 11 23

En vinterdag i solen kan göra mer skada än nytta.

Att vistas i sol och snö kombinerat kan ge tillfälliga ögonskador.

Detta då starka solreflektioner mot snö kan orsaka tillfällig blindhet.

Experter varnar nu för vinterfaran som många inte känner till, rapporterar Internetmedicin.

LÄS MER: FÖRSLAG: Populära drycker kan stoppas från Systembolaget

Snöblindhet – en dold risk

Fenomenet, som kallas snöblindhet eller fotoelektrisk keratit, uppstår när hornhinnan skadas av stark UV-strålning.

Skadan liknas vid en “solbränna” på ögat och kan uppstå när solens strålar reflekteras mot snö, is eller vatten.

– Snöblindhet beror på flera faktorer. Dels är atmosfären tunnare ju högre upp man kommer vilket gör att UV-ljuset lättare tränger igenom. Dessutom så reflekterar den vita snön UV-ljuset så att man blir exponerad dubbelt, både direkt och via reflection, uppger Internetmedicin.

Alla som vistas i snöiga landskap, fjäll eller skidbackar löper risk, men även promenader på vintern kan orsaka problem.

Symtom som varnar

Vanliga tecken på snöblindhet dyker ofta upp några timmar efter exponering:

  • Brännande eller skarp smärta i ögonen
  • Känsla av sand eller grus i ögonen
  • Rinnande och röda ögon
  • Extrem ljuskänslighet
  • Dim- eller tillfällig nedsatt syn
  • Huvudvärk

Så skyddar du dig

Snöblindhet går ofta över inom 24–48 timmar med smörjande ögondroppar eller salva.

Smärtstillande medel kan lindra obehaget, och kontaktlinser bör undvikas tills ögat återhämtat sig.

Förebyggande åtgärder är avgörande då du alltid bör bära solglasögon eller skidglasögon med 100% UV-skydd.

Välj även omslutande modeller som skyddar även från sidorna och använd glasögon även när det är mulet.

– Fotoelektrisk keratit kan förebyggas med adekvat solskydd. CE-märkta solglasögon med UV-filter hindrar UV-ljuset från att nå ögat, uppger 1177.

Alla kan drabbas, men risken ökar vid hög höjd, stark sol och reflekterande snö.

Fenomenet är vanligast under vårvintern, men även tidig vinter kan ge problem.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Foto: Alexandr

Text: Redaktionen


JUST NU: Moskva attackerat – se videon här

2025 11 23

Moskva är under attack.

Ukrainska styrkor ska ha riktat ett mål mot Shatura kraftverk i Moskva Oblast under natten, enligt ryska medier och cirkulerande videoklipp, rapporterar Kyiv Independent.

Stora explosioner

Videor som delats på sociala medier visar en omfattande explosion och efterföljande brand vid Shatura Thermal Power Plant, beläget cirka 120 kilometer öster om Moskva.

– Vi ser tydliga tecken på en kraftig träff på anläggningen, rapporterar Telegram‑kanalen Exilenova_plus.

Ukrainska militären har ännu inte kommenterat händelsen, och det är ännu oklart vilka skador som uppstått.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Moskvas försvar

Tidigare under natten rapporterade Moskvas borgmästare Sergey Sobyanin att två ukrainska drönare skjutits ner på väg mot huvudstaden.

Rysslands luftfartsmyndighet Rosaviatsiya meddelar också att Zhukovsky flygplats tillfälligt stängts på grund av drönaraktivitet i regionen.

Officiella ryska källor har betonat att man höjt beredskapen för att skydda både kritisk infrastruktur och civilbefolkning, men detaljer kring eventuella skador eller avledda insatser har inte offentliggjorts.

Intensifierade attacker

Senast igår genomfördes en storskalig drönarattack mot det ockuperade Krym, rapporterar Ukrainska Pravda.

Explosioner noterades i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. Där träffades kritisk energiinfrastruktur.

– De första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Smällar hördes från kraftvärmeverket, och en ambulans anlände omkring 00:50, uppger tidningen.

Under de senaste veckorna har både Ukraina och Ryssland ökat attacker mot varandras energiinfrastruktur.

Ukraina har riktat in sig på ryska olje-, gas- och energianläggningar, som finansierar Moskvas fortsatta invasion.

Ryssland har i sin tur försökt slå mot ukrainska energisystem inför vintern.

Tidigare attacker

Tidigare under veckan har flera ukrainska drönarattacker riktats mot industri- och energimål i Ryssland, inklusive anläggningar i Belgorod och Kursk.

Dessa insatser har resulterat i mindre bränder och avbrott i elförsörjningen, men Shatura är ett av de största målen som drabbats nära Moskva på senare tid.

Ingen information finns ännu om omfattningen av skadorna på Shatura-kraftverket eller om några personer skadats.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen