14 juli 2026

Tullverket varnar för otäck utveckling – sågs som omöjligt

2026 07 14

Sverige står inför en “oroväckande utveckling” som för bara några år sedan betraktades som omöjlig.

Det framhåller Tullverket på tisdagen, efter att ha bekräftat enorma beslag av narkotika vid gränsen.

Totalt beslagtog tullen omkring 6,3 ton narkotika under årets första sex månader – över 900 kilo mer än motsvarande period 2025.

Smugglingstrycket mot Sverige är högt idag. Vi beslagtar mer narkotika men samtidigt är inflödet mycket stort. Det är en oroväckande utveckling, säger Bodil Taylor, överdirektör på Tullverket, i ett uttalande.

– Dessvärre kommer smugglingen fortsätta så länge människor fortsätter köpa narkotika och göda de kriminella gäng som livnär sig på att smuggla droger.

Tre ton kokain

Tidigare i år beslagtog Tullverket i Helsingborg drygt tre ton kokain vid ett fruktgrossistföretag. 

Det är det största kokainbeslaget någonsin i Sverige. Siffror som man för några år sedan inte kunde föreställa sig.

De kriminella gäng som smugglar narkotika använder allt mer avancerade metoder och skickar allt större partier. Om någon hade sagt för fem år sedan att vi skulle beslagta tre ton kokain vid ett tillfälle hade nog få trott att det var möjligt, säger Bodil Taylor. 

Läs mer: Bottenlöst ras för Putin – sämsta på 21 år

Starkare kontroller

Enligt Tullverket har myndigheten under första halvåret även satt stopp för 2,7 miljoner narkotiska tabletter. Av dessa är över 1,6 miljoner den omtalade och syntetiska opioden tramadol. 

Nu ska kontrollarbetet förstärkas ytterligare.

Fem nya mobila skannrar köps in som kan röntga containrar och lastbilar på blott några minuter. De kommer att användas i Helsingborg, Svinesund, Gävle, Stockholm och Göteborg.

– Nu vässar vi vårt kontrollarbete för att kunna stoppa ännu mer. Redan nästa år ska de nya mobila skannrarna levereras. Det kommer att göra stor skillnad i vårt arbete med att möta det höga smugglingstrycket, säger Bodil Taylor.

Läs mer: Färre svenska bolag går i konkurs

Foto: Mette Ottosson/Tullverket

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen