22 februari 2026

TRUMP: Varför har de inte kapitulerat?

2026 02 22

Donald Trump är förundrad.

Den amerikanske presidenten går hårt fram i utrikespolitiken.

Men nu är han förvånad över att det ändå inte blir som han vill, berättar USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff.

”Presidenten frågade i morse”

USA sätter hård press på Iran, men hittills har det inte gett önskade resultat, medger Steve Witkoff i en intervju med Fox News.

Han uppger att Donald Trump är förvånad över att Iran inte ger med sig, trots USA:s kraftigt ökade militära närvaro i Mellanöstern, och trots hårda hot om amerikanska attacker mot landet.

Trump är inte direkt frustrerad, utan snarare förundrad över detta, berättar Witkoff.

– Presidenten frågade mig om det i morse, säger Trumps särskilda sändebud i intervjun.

– Han undrar varför de inte har, jag vill egentligen inte använda ordet "kapitulerat", men… varför de inte har kapitulerat, säger Steve Witkoff.

 Han understryker att USA har satt den iranska regimen under mycket stor press.

– Varför har de under den här typen av press, med den mängd marin styrka vi har där, inte har kommit till oss och sagt: Vi vill inte ha ett kärnvapen, så här är vad vi är redo att göra, säger Witkoff i intervjun.

LÄS OCKSÅ: USA utlyser nödläge – tusentals flyg inställda

”Det är verkligen farligt”

Trumps särskilda sändebud säger samtidigt att situationen är väldigt allvarlig.

Han hävdar att Iran kan ha kapacitet att producera en atombomb – om bara en vecka.

– Det är verkligen farligt, säger Steve Witkoff till kanalen.

Försök till förhandlingar mellan USA och Iran pågår, samtidigt som Trump-administrationen uppges överväga en storskalig attack mot landet. Enligt uppgifter skulle en militär operation mot Iran kunna pågå i flera veckor.

Det finns också uppgifter om att Trump har en mordplan på sitt skrivbord, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Planen har enligt källor tagits fram av Pentagon, och går ut på att Irans högste ledare ayatollah Ali Khamenei ska dödas.

Även ledarens son Mojtaba, som ses som sin fars potentiella efterträdare, samt andra personer runt diktatorn ska elimineras om planen sätts i verket.

Överväger olika alternativ

Samtidigt försöker USA dock förhandla med Iran, och uppges vilja erbjuda ett avtal som skulle innebära att landet tillåts göra en symbolisk, mycket begränsad kärnanrikning, uppger källor för Axios.

Donald Trump överväger fortfarande olika alternativ, och har enligt vissa källor ännu inte bestämt sig för hur han ska agera mot Iran.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen