Trump tyst inför ”total ockupation”

2025 05 06

USA:s president Donald Trump har ännu inte kommenterat Israels nya plan för Gaza.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu meddelade på måndagen att landet förbereder en ny, omfattande militär offensiv mot Hamas. Landets säkerhetskabinett har godkänt en plan som kan innebära att Gazaremsan helt erövras och att kontrollen över biståndet tas över, rapporterar Reuters.

Gradvis offensiv

Den nya planen beskrivs som stegvis och kan ta flera månader att genomföra. Enligt Israels tv-bolag Kan, börjar de med ett begränsat område och trappar sedan upp. Målet är att slå ut Hamas och säkra kontroll över hela Gazaremsan, enligt nyhetsbyrån.

– De kommer inte bara gå in och ut. Det är inte vår avsikt. Vi utrymmer området och genomför räder, sade Netanyahu i en video på X.

Risk för humanitär kollaps

Israel kontrollerar redan halva Gaza, som redan lider av brist på mat och medicin. FN har varnat för att 2,3 miljoner människor riskerar hungersnöd.

Sedan vapenvilan kollapsade i mars har bistånd blockerats. Lokala myndigheter uppger att över 52 000 palestinier dödats sedan oktober 2023, de flesta civila.

Trump tiger

Många frågar sig om Netanyahu vågar gå vidare utan amerikanskt stöd. Mellanösterexperten Anders Persson säger till TV4 att det är osannolikt.

– Jag har svårt att se att Netanyahu gör detta utan stöd från USA, säger han.

Israel hävdar att planerna är koordinerade med Trumps administration – men än så länge har ingen bekräftelse kommit.

Vapenvilan avfärdas 

Samtidigt som Israel trappar upp förberedelserna för att expandera sin militära närvaro i Gaza, har Hamas meddelat att man inte längre ser några förutsättningar för samtal. Den ökade militära pressen och det eskalerande humanitära läget gör att förutsättningarna för diplomati minskar drastiskt, rapporterar The Guardian.

LÄS MER: Israelisk minister om att ”rensa” Gaza – ”Äntligen”

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Pansarfordon rullar mot ryska gränsen

2025 05 05

Ukraina har genomfört en överraskande framryckning i Kurskregionen i södra Ryssland.

Under måndagen har ukrainska styrkor forcerat den ryska gränsen med särskilda militära fordon och robotar, rapporterar brittiska The Telegraph.

Enligt tidningen har ukrainarna sprängt broar med raketer under natten innan de inledde ett pansarangrepp på morgonen och utnyttjade det dåliga vädret till sin fördel.

– En numerisk överlägsen fiende kan bara besegras med okonventionella drag, skriver överbefälhavaren för Ukrainas väpnade styrkor, Oleksandr Syrskyj, i ett inlägg på Facebook.

Strategiska mål uppnådda

Ukrainas överbefälhavare framhåller att offensiven syftar till att skapa en buffertzon och förhindra ryska attacker mot de ukrainska städerna Sumy och Kharkiv.

– Ukraina har visat att man är kapabel att gå till motanfall, besegra och driva bort fienden, även på egen mark, skriver Syrskyj.

En rysk Telegram-kanal som rapporterar om kriget uppger att minst 50 ukrainska soldater korsade regionen under morgonen.

"Hård strid vid gränsen"

Den ryska Telegram-kanalen rapporterar:

– Minröjningsfordonen började ta sig fram i minfälten, följt av bepansrade fordon med trupper. Det pågår en hård strid vid gränsen.

Kreml hävdar framgång

Attacken kommer efter påståenden från Rysslands militära ledning om att ukrainska trupper helt har fördrivits från Kurskregionen.

Ukrainska trupper inledde en första invasion av regionen i södra Ryssland i augusti 2024. Attacken beskrevs som den största invasionen av ryskt territorium sedan andra världskriget.

Foto: Sociala medier resp Nato

Text: Redaktionen


USA ställer krav på svenska leverantörer

2025 05 06

Uppgifter gör gällande att USA:s ambassad i Stockholm kräver att svenska leverantörer följer amerikanska bestämmelser – och därmed upphör med arbetet för jämställdhet. Nu hotar den svenska regeringen med påföljder.

Även svenska leverantörer måste intyga att de följer USA:s antidiskrimineringslagstiftning.

Tidigare har internationella medier rapporterat att företag som levererar varor eller tjänster till amerikanska ambassader tvingas skriva på ett papper – där man intygar att man följer de amerikanska bestämmelserna.

– Regeringen Trump har varnat leverantörer till amerikanska ambassader och konsulat samt mottagare av amerikanska bidrag över hela världen om att de måste följa förbudet mot program för mångfald, rättvisa och inkludering (DEI) eller riskera att förlora betalningar, skriver nyhetsbyrån Reuters.

Detta gäller nu även den amerikanska ambassaden i Stockholm, rapporterar DN under måndagen.

Läs mer: USA förlorar gigantisk affär – går till Sverige i stället

Svenska hotet: “Kan bli påföljder”

Enligt jämställdhets- och arbetslivsminister Nina Larsson (L) har den svenska regeringen redan gjorts informerad om den amerikanska ambassadens krav.

Svensk lagstiftning gör dock gällande att företag är skyldiga att arbeta förebyggande och aktivt för att motverka diskriminering, vilket ministern också hänvisar till.

Larsson understryker även vikten av att företag känner trygghet i att det är svensk rätt som gäller.

– Annars kan det komma att bli påföljder. Det är viktigt att vi, både politiskt och från branscherna, är tydliga med detta gentemot utländska uppdragsgivare, säger Nina Larsson till DN.

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: Ninni Andersson – Regeringskansliet

Text: Redaktionen