Trump tyst inför ”total ockupation”

2025 05 06

USA:s president Donald Trump har ännu inte kommenterat Israels nya plan för Gaza.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu meddelade på måndagen att landet förbereder en ny, omfattande militär offensiv mot Hamas. Landets säkerhetskabinett har godkänt en plan som kan innebära att Gazaremsan helt erövras och att kontrollen över biståndet tas över, rapporterar Reuters.

Gradvis offensiv

Den nya planen beskrivs som stegvis och kan ta flera månader att genomföra. Enligt Israels tv-bolag Kan, börjar de med ett begränsat område och trappar sedan upp. Målet är att slå ut Hamas och säkra kontroll över hela Gazaremsan, enligt nyhetsbyrån.

– De kommer inte bara gå in och ut. Det är inte vår avsikt. Vi utrymmer området och genomför räder, sade Netanyahu i en video på X.

Risk för humanitär kollaps

Israel kontrollerar redan halva Gaza, som redan lider av brist på mat och medicin. FN har varnat för att 2,3 miljoner människor riskerar hungersnöd.

Sedan vapenvilan kollapsade i mars har bistånd blockerats. Lokala myndigheter uppger att över 52 000 palestinier dödats sedan oktober 2023, de flesta civila.

Trump tiger

Många frågar sig om Netanyahu vågar gå vidare utan amerikanskt stöd. Mellanösterexperten Anders Persson säger till TV4 att det är osannolikt.

– Jag har svårt att se att Netanyahu gör detta utan stöd från USA, säger han.

Israel hävdar att planerna är koordinerade med Trumps administration – men än så länge har ingen bekräftelse kommit.

Vapenvilan avfärdas 

Samtidigt som Israel trappar upp förberedelserna för att expandera sin militära närvaro i Gaza, har Hamas meddelat att man inte längre ser några förutsättningar för samtal. Den ökade militära pressen och det eskalerande humanitära läget gör att förutsättningarna för diplomati minskar drastiskt, rapporterar The Guardian.

LÄS MER: Israelisk minister om att ”rensa” Gaza – ”Äntligen”

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


02dec25

JUST NU: Katastroflarm från Ryssland

2025 12 02

Den ryska flygbranschen befinner sig i en historisk kris.

Katastroflarmen fortsätter avlöser varandra, och utvecklingen pekar stadigt nedåt. Under 2025 har antalet flygolyckor och upptäckta funktionsfel fyrdubblats jämfört med fjolåret, rapporterar den oberoende ryska nyhetssajten Novaja Gazeta Europe.

Mellan januari och november har omkring 800 incidenter registrerats som lett till inställda eller avbrutna flygningar, uppger sajten med hänvisning till statistik från Aviaincident – en rysk Telegramkanal som kartlägger flygincidenter i landet.

En av årets mest allvarligaste händelser inträffade i mitten av november. Passagerare på ett ryskt passagerarflygplan av typen Superjet filmade hur ena motorns ytterskal slets av i luften. 

Planet tvingades nödlanda och delar av motorkåpan hittades utspridda på både start- och landningsbanan.

– Det är den tredje liknande incidenten på två år med ett Superjet, rapporterar Novaja Gazeta Europe.

Under hård press

Den ryska flygsektorn är hårt pressad. Västvärldens sanktioner har gjort det svårt för ryska flygbolag att få tag på reservdelar till sina plan, något som har direkt påverkan på både säkerheten och tillgängligheten. 

Kreml har vädjat till FN:s luftfartsorgan om att lätta på sanktionerna mot bland annat reservdelar.

– Ryska myndigheter försöker nu förhandla om lättnader från sanktioner, särskilt mot reservdelar, som de säger är avgörande för flygsäkerheten, har en källa inom den ryska flygsektorn sagt till Reuters.

LÄS MER: Ukraina väntar sig amerikanska vapen – för över 100 miljarder 

En tredjedel försvinner

Dmitrij Yadrov, chef för den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsiya, har uppgett att cirka  309 ryska flygplan kommer att tas ur tjänst 2030.

Beksedet innebär att en tredjedel av Rysslands flygplansflotta kan vara förlorad 2030, eftersom tillverkningen av nya flygplan i princip står helt still. Under 2025 har endast ett av 15 utlovade passagerarflygplan nått marknaden.

LÄS OCKSÅ: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


Fiasko för USA – 100 miljarder dollar saknas

2025 12 02

I april lanserade USA:s president Donald Trump nya handelstullar mot världens länder.

Några månader senare presenterade Vita huset en optimistisk prognos.

I augusti uppgav finansminister Scott Bessent att intäkterna från tullarna skulle uppgå till omkring 500 miljarder dollar på årsbasis.

Nu sågas Vita husets prognos.

Tullarna förväntas generera omkring 400 miljarder dollar i intäkter på årsbasis, enligt Pantheon Macroeconomics – ett oberoende forskningsinstitut specialiserat på makroekonomiska analyser.

Sifran innebär att Vita husets prognos ligger omkring 100 miljarder dollar fel. 

– Tullintäkterna ligger dramatiskt under Vita husets ursprungliga förväntningar och genererar ungefär 100 miljarder dollar mindre än beräknat, fastslår analysen.  

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa 

Trump har tvingats backa

Den kraftiga minskningen förklaras framför allt av president Trumps omsvängning kring vissa tullsatser.

Sedan lanseringen av tullarna i april har presidenten gått med på att sänka flera tullavgifter. Justeringarna innebär att den genomsnittliga aktiva tullsatsen (AETR) ligger på 12 procent – hela 8 procentenheter lägre än den förväntade genomsnittsnivån på 20 procent som beräknades i våras.

Den amerikanska tidskriften Fortune pekar dessutom ut ytterligare tre förklaringar:

1, Importen från Kina har rasat med 30 procent jämfört med 2024.  

2, Mexiko och Kanada följer frihandelsavtalet NAFTA i högre grad än väntat.  Exporten till USA håller sig oftare än väntat inom avtalets ramar och blir därmed tullbefriad. Samtidigt har både Kanada och Mexiko minskat exporten av tullbelagda varor till USA.

3, USA:s import av tullbefriade varor har ökat kraftigt, exempelvis mikrochip till AI. Dessa varor utgör nu 9 procent av landets totala import – en markant ökning från 4 procent förra året. 

LÄS OCKSÅ: “En ekonomisk katastrof” – tung dom om norska oljefonden

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen