26 februari 2026

Trump svarar på ryska drönarangreppet: ”Nu kör vi!”

2025 09 10

Ryssland har avfyrat flera drönare mot Polen.

Nu kommenterar USA:s president Donald Trump den ryska kränkningen av Polens luftrum.

– Vad händer med Ryssland som kränker Polens luftrum med drönare? Nu kör vi! skriver presidenten.

Trump specificerar inte vad han menar med orden ”nu kör vi”.

Enligt uppgift ska den amerikanske presidenten samtala med sin polske motsvarighet Karol Nawrocki under onsdagskvällen. Det är oklart när samtalet kommer att äga rum, rapporterar BBC med hänvisning till en källa i Vita huset.

”Redo att försvara varje centimeter”

USA:s Natosändebud Matthew Whitaker har också kommenterat det ryska drönarangreppet.

– USA står med sina allierade i Nato. Vi kommer försvara varje centimeter av Natos territorium, skriver han på X.

Ryssland förnekar

Kreml förnekar att man avsiktligt kränkt Polens luftrum.

– Det fanns ingen avsikt att attackera några mål på polskt territorium, framhåller det ryska försvarsdepartementet i ett uttalande.

Vidare uppger departementet att Ryssland är redo att inleda en dialog med Polen om incidenten.

LÄS MER: USA ställer ultimatum: Då slår vi till mot Putin

Polen: ”Ingen olyckshändelse”

Polen köper inte den ryska förklaringen.

– Det råder ingen tvekan om att det här inte var en olyckshändelse, säger landets utrikesminister Radoslaw Sikorski på en pressträff.

Ministern kallar händelsen för en oberättigad attack mot Nato och EU.

Polen har åberopat Natos artikel 4, vilket försvarsalliansen har accepterat. Artikel 4 innebär att medlemsländerna ska samråda om det säkerhetshot som uppstått.

 LÄS OCKSÅ: Stormakt trotsar Trump – Putin jublar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen