TRUMP RASAR: ”Det är därför MAGA hatar er”

2025 06 20

Donald Trump riktar sin ilska mot ett oväntat håll.

President Donald Trump är en politiker som väcker starka känslor både för och emot.

I det konservativa lägret i USA har han överlag ett starkt stöd.

Men nu rasar Trump mot en tung konservativ aktör.

”Korkade – hade FEL”

I ett inlägg på Truth Social går Trump till angrepp mot tv-bolaget Fox News, rapporterar Newsweek.

Det kan tyckas överraskande eftersom Fox News är en konservativ kanal där man ofta talar positivt om Trump och hans politik.

Fox News har dock nyligen gjort en opinionsmätning som har väckt Trumps ilska – och fått presidenten att meddela att MAGA-rörelsen ”hatar Fox News”.

Detta efter att Trump blivit besviken över siffrorna i kanalens senaste mätning.

– De korkade Fox News-opinionsmätningarna hade FEL i valet, jag vann med mycket mer än de sade att jag skulle göra, och har varit partiska mot mig i åratal, dundrar Trump.

Presidenten fortsätter:

– De har alltid fel och är negativa. Det är därför MAGA HATAR FoxNews, trots att deras nyhetsankare är UTMÄRKTA. Detta har pågått i åratal, men de ändrar aldrig det inkompetenta opinionsföretaget som gör deras arbete, menar Donald Trump.

Svaga siffror för Trump

I mätningen som har väckt Trumps vrede svarar 54 procent att de ogillar Trumps arbete som president hittills, medan 46 procent svarar att de gillar det.

I frågan om immigrationen svarar 46 procent att de gillar Trumps agerande medan 53 procent svarar att de ogillar det. När det gäller gränssäkerhet svarade dock en majoritet, 53 procent, att de gillar Trumps agerande medan 46 procent ogillar det.

När det gäller inflationen svarar hela 65 procent att de ogillar Trumps politik, medan bara 34 procent svarar att de gillar den.

Men Donald Trump anser alltså att Fox News mätningar ofta är felaktiga.

– Jag hatar FALSKA opinionsundersökare, en av de värsta, men Fox kommer aldrig att ändra sina misskrediterade opinionsmätningar, menar Trump.

Trumps resultat i opinionsmätningar har svängt fram och tillbaka, men den från Fox News sticker ut, just för att den kommer från en konservativ kanal.

– Fox-undersökningen kommer att få rubriker delvis för att det är Fox där man har många Trump-anhängare, delvis för att siffrorna är så tydliga och delvis på grund av Trumps arga reaktion på sociala medier, säger Scott Lucas, professor i internationell politik vid University College Dublin, till tidningen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


JUST NU: Stålföretag går i konkurs

2025 08 08

Ett svenskt stålföretag går i konkurs efter 36 år.

På fredagsförmiddagen kommer besked om nästa konkurs i Sverige.

Den här gången är det Tingsrydsföretaget Jitech som tvingas tacka för sig efter 36 år, rapporterar Smålandsposten.

Går i konkurs

Förra året omsatte Jitech 122 miljoner kronor.

Bolaget arbetar inom metallindustrin och tillverkar produkter i stål, rostfritt och aluminium.

Anledningen till konkursbeslutet är en allvarlig likviditetskris i form av skatteanstånd på omkring 20 miljoner kronor.

– Den huvudsakliga orsaken är att finansieringen av återbetalning av tidigare beviljat skatteanstånd har misslyckats, framhåller bolaget i ett pressmeddelande.

84 påverkas

Konkursen drabbar bolagets 84 anställda.

Personalmöten kommer att hållas på fredagen för att informera de anställda om situationen.

– Trots upprepade försök att lösa situationen genom extern finansiering, samt kontakter med banker och privata finansiärer, har ingen lösning kunnat uppnås, förklarar Jitech.

Läs mer: Byggbolag går i konkurs

Det är Jitech

Jitech grundades för 36 år sedan och har bland annat haft kunder i gruvindustrin.

Jitechs affärsidé bestod i att tillverka produkter i stål, rostfritt och aluminium samt att erbjuda montering och ytbehandling till industriföretag i olika branscher.

Minskar generellt

I ett bredare perspektiv minskar konkurserna i Sverige.

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med hela 30 procent under juli jämfört med samma period föregående år. 

– Vi har sett minskningar de senaste tre månaderna och det verkar vara en trend som tycks fortsätta, säger UC:s analytiker Amanda Aldestam.

– Att vi den här månaden ser en så stor minskning kan tolkas som att återhämtningen redan har påbörjats i viss mån. Det blir särskilt intressant att följa utvecklingen framöver.

Läs mer: Batteribolag går i konkurs

Foto: K. Bhatia

Text: Redaktionen


“Unikt köpläge” för svenska villaägare

2025 08 08

Priset på solceller rasar.

Under det senaste årtiondet har allt fler solceller satts upp på taken hos svenska villaägare.

På sistone har dock intresset svalnat.

Nu kommer besked om att priset på solceller rasar – någonting som beskrivs som ett “unikt köpläge” för svenska villaägare.

“Unikt köpläge”

75 procent av svenska solcellsinstallatörer har sänkt sina priser under 2025.

Solpanel- och växelriktarpriserna fortsätter att falla.

– Hemsols färska marknadsundersökning visar att det nu råder ett unikt köpläge för svenska villaägare, framhåller företaget Hemsol, som bland annat jämför priser, i ett pressmeddelande.

Majoriteten sänker

Undersökningen visar att 75 procent av företagen har sänkt priserna, 22 procent håller oförändrade priser och tre procent har höjt priserna.

– Detta är en av de mest dramatiska prissänkningar vi sett på den svenska marknaden. När tre av fyra installatörer sänker priserna samtidigt skapas ett unikt tillfälle för husägare som funderat på solceller, säger Elias Bülow, medgrundare av Hemsol.

Bland de bidragande anledningarna till prisfallet finns pressade marginaler, ökad konkurrens, lagerfyllnad och överkapacitet.

Globalt prisras

Den globala överproduktionen av solpaneler har skapat vad Hemsol beskriver som “en köparens marknad utan motstycke”, vilket nu syns tydligt i de svenska installatörernas prissättning. 

Sedan september förra året har priserna fallit konsekvent månad för månad.

– Med våra enkätresultat som visar att 75 procent av installatörerna sänkt priserna ser vi hur de globala pristrenderna nu verkligen slår igenom på hemmamarknaden. För konsumenten betyder det fantastiska möjligheter, fortsätter Elias Bülow.

“Följer samma mönster”

För en typisk 440W solcellspanel innebär detta att grossistpriset sjunkit från cirka 563 kr (september 2024) till 497 kr (juni 2025) för en N-typ monokristallin solpanel. 

Detta innebär en prissänkning på 66 kr per panel eller nästan 12 procent på bara nio månader.

– Växelriktarmarknaden följer samma mönster som panelerna, med kontinuerliga prissänkningar över hela linjen, förklarar Hemsol.

Foto: F. Öhlander

Text: Redaktionen