TRUMP FÖRSVARAR PUTIN: ”Jag har gjort samma sak”
2025 03 26
President Trump anklagar sin ryske motsvarighet Vladimir Putin för att förhala fredsförhandlingarna mellan USA, Ukraina och Ryssland.
– Jag tror att Ryssland vill se ett slut på det (kriget, reds.anm.) men det kan vara så att de drar fötterna efter sig, säger Donald Trump till Newsmax.
Presidenten verkar dock inte tycka att den ryska taktiken är problematisk. Han väljer att försvara Putins utdragna förhandlingstaktik. Trump jämför diktatorns agerande med hur han själv betett sig i olika förhandlingar.
– Jag har själv gjort samma sak genom åren. Jag har inte velat skriva på ett kontrakt, jag ville liksom stanna kvar i spelet, säger presidenten och tillägger:
–Jag är inte säker, men jag tror att Ryssland vill se ett slut på kriget.
Trump ger samma svar när han får frågan om Ukrainas strävan efter fred.
– Jag tror att han (Volodymyr Zelenskyj, reds.anm.) skulle vilja se ett slut vid det här laget.
Tusentals döda varje vecka
Enligt Donald Trump förlorar båda sidor 2 500 soldater i genomsnitt varje vecka.
– De är inte amerikaner, men det spelar ingen roll för mig. Jag ser bilderna från slagfältet, även fast jag helst skulle undvikit det. Det ligger armar, ben och huvuden utspridda över hela fältet, säger han.
– Vapnen som används är löjligt effektiva. Det är en enda stor drönaraffär nu. Jag vill bara att det ska ta slut, fortsätter Trump.
Ny överenskommelse
Trumpadministrationen fortsätter att arbeta för ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.
Intensiva förhandlingar pågår i Saudiarabiens huvudstad Riyad.
Än så länge har parterna dock inte kunnat enas om ett fullständigt eldupphör. Men både Ukraina och Ryssland har gett grönt ljus till en partiell vapenvila, som innebär ett eldupphör i Svarta havet och ett stopp för attacker mot energianläggningar.
Samtidigt har USA öppnat för att häva en del av sanktionerna mot Ryssland.
LÄS MER HÄR: USA kommer hjälpa Ryssland – “Ska få tillgång” | Ekonomibladet
Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore
Text: Redaktionen