TRUMP: – Anklagelserna har ökat stödet för mig

2024 02 27

Den tidigare amerikanska presidenten Donald Trump hävdar att brottsanklagelserna mot honom har ökat hans stöd bland vissa amerikaner.

Detta eftersom de, enligt Trump, ser honom som ett offer för diskriminering.

Politisk förföljelse

Trump hävdar att han är offer för politisk förföljelse.

Han jämför sina tidigare rättsliga erfarenheter med det historiska arvet av fördomar mot färgade i USA:s rättssystem, enligt AP.

Något som kan locka afroamerikaner att rösta på honom.

Jämför sig med Navalnyj

Även om det inte finns några bevis för att den sittande presidenten Joe Biden eller Vita husets politiker påverkat inlämnandet av 91 anklagelser mot honom, anser Trump att så är fallet.

Trump jämför nu sig själv med Aleksej Navalnyj, som dog i ett arktiskt fängelse efter att ha fängslats av Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Jag blev åtalad för ingenting, för något som inte är någonting, säger Trump vid ett evenemang för afroamerikanska konservativa i South Carolina inför lördagens republikanska primärval, uppger AP.

Trump fortsätter.

– Och många sa att det är därför de svarta gillar mig, eftersom de har blivit så illa sårade och diskriminerade, och de såg mig faktiskt som att jag diskriminerades.

Vacklande opinionssiffror

Under fredagen höll Donald Trump ett anförande vid Black Conservative Federations gala i South Carolina, USA.

Trump sa bland annat att han känner många färgade eftersom hans fastigheter byggdes av mörka byggnadsarbetare.

Många i publiken jublade under hela talet.

Uppförsbacke

Republikanerna står inför en uppförsbacke när det gäller att få med sig färgade väljare, vilka till övervägande del stöder det demokratiska partiet.

Medan afroamerikanska väljares entusiasm för Biden har svalnat under det senaste året, säger bara 25 procent av afroamerikaner att de har en positiv syn på Trump i en ny undersökning enligt AP. 

Mycket kritik

Trump har genom åren fått mycket kritik för sina uttalanden gentemot afroamerikaner.

Från sin tid som fastighetsmagnat i New York har Trump mött anklagelser om rasistiska affärsmetoder.

1989 tog han ut helsidesannonser i tidningen som uppmanade staten New York att återinföra dödsstraffet eftersom fem mörka ställdes inför rätta efter att ha misshandlat och våldtagit en vit kvinna.

Trump ägnade år åt att sprida lögnen att Obama inte var berättigad att inneha ämbetet.

Foto: A. Geralt

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen