TRUMP: – Anklagelserna har ökat stödet för mig

2024 02 27

Den tidigare amerikanska presidenten Donald Trump hävdar att brottsanklagelserna mot honom har ökat hans stöd bland vissa amerikaner.

Detta eftersom de, enligt Trump, ser honom som ett offer för diskriminering.

Politisk förföljelse

Trump hävdar att han är offer för politisk förföljelse.

Han jämför sina tidigare rättsliga erfarenheter med det historiska arvet av fördomar mot färgade i USA:s rättssystem, enligt AP.

Något som kan locka afroamerikaner att rösta på honom.

Jämför sig med Navalnyj

Även om det inte finns några bevis för att den sittande presidenten Joe Biden eller Vita husets politiker påverkat inlämnandet av 91 anklagelser mot honom, anser Trump att så är fallet.

Trump jämför nu sig själv med Aleksej Navalnyj, som dog i ett arktiskt fängelse efter att ha fängslats av Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Jag blev åtalad för ingenting, för något som inte är någonting, säger Trump vid ett evenemang för afroamerikanska konservativa i South Carolina inför lördagens republikanska primärval, uppger AP.

Trump fortsätter.

– Och många sa att det är därför de svarta gillar mig, eftersom de har blivit så illa sårade och diskriminerade, och de såg mig faktiskt som att jag diskriminerades.

Vacklande opinionssiffror

Under fredagen höll Donald Trump ett anförande vid Black Conservative Federations gala i South Carolina, USA.

Trump sa bland annat att han känner många färgade eftersom hans fastigheter byggdes av mörka byggnadsarbetare.

Många i publiken jublade under hela talet.

Uppförsbacke

Republikanerna står inför en uppförsbacke när det gäller att få med sig färgade väljare, vilka till övervägande del stöder det demokratiska partiet.

Medan afroamerikanska väljares entusiasm för Biden har svalnat under det senaste året, säger bara 25 procent av afroamerikaner att de har en positiv syn på Trump i en ny undersökning enligt AP. 

Mycket kritik

Trump har genom åren fått mycket kritik för sina uttalanden gentemot afroamerikaner.

Från sin tid som fastighetsmagnat i New York har Trump mött anklagelser om rasistiska affärsmetoder.

1989 tog han ut helsidesannonser i tidningen som uppmanade staten New York att återinföra dödsstraffet eftersom fem mörka ställdes inför rätta efter att ha misshandlat och våldtagit en vit kvinna.

Trump ägnade år åt att sprida lögnen att Obama inte var berättigad att inneha ämbetet.

Foto: A. Geralt

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen