12 juli 2026

Trendig produkt kastas på marken – hundar riskerar att dö

2026 07 12

Hundar utsätts för livsfara på grund av en populär produkt.

Hundar riskerar att dö av en produkt som har blivit allt mer populär på senare år och som ofta kastas på marken.

Nedskräpningen höll nyligen på att ta död på en liten valp.

”Kan ta kål på en liten hund”

Den tre månader gamla hundvalpen Juno i Umeå höll på att dö efter att ha ätit upp en påse vitt snus som låg kastad på marken, rapporterar SR.

Nu vädjar Junos matte Anna Karlsson om att folk ska sluta kasta vitt snus på marken.

– Jag tror inte att någon vill att någons djur ska råka illa ut, men jag tror att man faktiskt inte är medveten om hur dåligt det kan bli, säger Anna Karlsson till radiokanalen.

Lilla Juno färdades i ilfart till veterinären.

Där fick valpen ögondroppar som hjälpte henne att kräkas tio gånger, tills den vita snusen kom upp igen.

Juno klarade sig, men andra hundar riskerar att dö när människor kastar snus på marken.

Det gäller inte minst små valpar.

– Mycket handlar ju om hur mycket kroppen kan ta, men hon väger bara 4,7 kilo. Så det som finns i en vit snus, det är ju tillräckligt för att faktiskt ta kål på en sån här liten hund, säger Anna Karlsson.

Är olagligt – ger böter

Det bör också påpekas att nedskräpning är olagligt i Sverige.

– Den som skräpar ner kan få böter eller fängelse, beroende på hur allvarlig och omfattande nedskräpningen är. Vid mindre allvarliga fall kan polisen direkt skriva ut en bot på 800 kronor, uppger Naturvårdsverket på sin hemsida.

Även om man ”bara” kastar en snus eller en fimp på marken så kan man straffas.

– Från 1 januari 2022 gäller även boten för den som slänger småskräp på marken, som till exempel cigarettfimpar, tuggummin eller godispapper, enligt Naturvårdsverket. 

Både vitt snus, vanligt snus, cigarettfimpar och annat småskräp kan bli farligt för hundar om de äter upp det när de hittar det på marken. Och även om hunden klarar sig, kan besöket hos veterinären bli kostsamt för hundägaren.

Just vitt snus har blivit en allt vanligare syn, eftersom 23 procent av männen och 26 procent av kvinnorna i åldern 17-29 år använder den trendiga produkten, vilket TV4 har rapporterat.

Foto: B. Kannan resp M. Anderson 

Text: Redaktionen


11 juli 2026

Rysslands militär slår larm – attackeras på helt oväntat sätt

2026 07 12

Ryssland tvingas erkänna att Ukraina gör stora framsteg.

Ukrainas militära förmåga utvecklas i snabb takt.

Nu rapporterar Kremls eget försvarsdepartement om någonting som är på väg att bli ett växande problem för den ryska sidan.

Kreml tvingas erkänna

Ukrainas robotarmé blir allt mer avancerad.

Nu medger Rysslands försvarsdepartement för första gången att Ukraina har använt markgående stridsrobotar i offensiva operationer.

– Ukrainas väpnade styrkor har börjat använda markbaserade robotsystem inte bara i försvar, utan även i offensiva operationer. Det uppger det ryska försvarsdepartementet, rapporterar The Moscow Times.

Rysslands försvarsdepartement uppger att Ukraina använt två markgående stridsrobotar utrustade med kulsprutor i en offensiv aktion mot ryska styrkor i Zaporizjzja-regionen.

Departementet hävdar att ryska drönarenheter upptäckte och förstörde de två markrobotarna som avancerade mot ryska ställningar, och att de därefter förstörde dem.

Men Ukrainas utveckling av en robotarmé är ett allvarligt problem för Ryssland, som fortfarande är långt ifrån att uppnå sina mål med kriget och halkar efter i den tekniska utvecklingen.

LÄS MER: Kaos i Sibirien – ”stanna hemma”

Snabb utveckling

Ukraina har inte kommenterat uppgifterna från Rysslands försvarsdepartement.

Det är dock känt sedan tidigare att Ukraina utvecklar en robotarmé.

Redan i december 2024 uppgav ISW (Institute for the Study of War) att ukrainska styrkor genomfört en stridsoperation med obemannade marksystem istället för infanteri.

Och nu talar alltså även Kreml allt mer öppet om hotet från Ukrainas robotarmé – och erkänner att den används offensivt mot Ryssland, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har tidigare uppgett att Ukraina med hjälp av markbaserade robotsystem och drönare hade erövrat en rysk position samt tagit ryska soldater till fånga.

Även chefen för Ukrainas första enhet med markrobotar, Mykola Zinkevytj, har bekräftat att markrobotar används av ukrainska förband.

Enligt Zinkevytj räknar Ukraina med att kunna ersätta upp till 30 procent av sina styrkor på de mest riskfyllda delarna av fronten, med tekniska system.

Utvecklingen går alltså mycket snabbt, vilket skapar allt större oro i Kreml.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: Rysslands försvarsministerium

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen