Tremånaders bebis dödad i nya ryska terrorbombningar mot civila

2022 05 06

Vanliga bilister har bränts ihjäl i sina bilar och familjer har dödats i sina bostäder när Ryssland i dag har bombat en rad stora städer i Ukraina.

Den ryska diktaturen går nya till nya hårda angrepp mot flera delar av Ukraina i samband med att Putin gör ett nytt försök att krossa landets demokrati och förvandla Ukraina till en rysk lydstat.

En mängd ryska bombningar

Död och terror har drabbat många invånare i Ukraina idag då såväl Ukrainas näst största stad Kharkiv som den tredje största staden Odesa har bombats av den ryska armén.

Dessutom har Mariupol och Propasna bombats liksom en rad städer i regionerna Luhansk och Donetsk.

Tremånaders bebis dödad

Miljonstaden Odesa som är en sjudande turistmetropol och ett av landets populäraste besöksmål har drabbats av urskillningslösa bombningar

Flera civila bostäder har bombats sönder av ryssarna och en tremånaders bebis finns bland dödsoffren.

Ryssland – en terrorstat

– Det enda syftet med de ryska missilerna mot Odesa är att skapa terror, säger Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba.

– Ryssland måste klassas som en statssponsor av terrorism, säger utrikesministern.

Han vill att Ryssland skärs av helt från omvärlden.

– Inga affärer, inga kontakter, inga kulturella projekt. Vi behöver en mur mellan civilisationen och barbarer som anfaller fredliga städer med missiler, framhåller Ukrainas regering via utrikesministern.

Bilister brändes till döds

Förutom den lilla bebisen dödades ytterligare fyra människor och 18 skadades i de ryska bombningarna mot bostäder i Odesa idag lördag.

– Inget är heligt. Ondskan måste straffas, säger president Zelenskys rådgivare Andriy Yermak.

Förutom folk i lägenheter dödades också bilister när de ryska missilerna tände eld på fordon i Odesa.

På 12:e våningen

För invånarna i Odesa – som till stor del har undkommit kriget så här långt – blev det en fruktansvärd dag.

– En man vi talade med hade varit hos sina föräldrar på 12:e våningen när det hördes en stor explosion. Alla fönster exploderade, rapporterar BBC News korrespondent Caroline Davies i Odesa.

Fick hoppa för att fly

Den drabbade familjen kunde inte ta sig hela vägen ned i trapporna.

– Han och hans mamma tvingades hoppa från första våningen för att fly undan, rapporterar korrespondenten.

Ryssland har inte kommenterat bombningarna.

Knarkare och nazister

Det är förbjudet att nämna i rysk media att det pågår ett krig.

Enligt regimen handlar det om att av-nazifiera Ukraina och att bli av med knarkarna och nazisterna som styr landet.

Text: Redaktionen


Allt fler bilister drabbas av samma problem – bilarna förstörs

2023 12 04

Mekaniker uppmärksammar nu ett växande problem för bilister.

Under den senaste tiden har det varit mycket kallt i Sverige och många håller sig inomhus i den mån det är möjligt.

Samtidigt är det många som uppskattar att de har en bil att ta sig till jobbet med, men nu drabbas allt fler bilister av samma problem.

Problemet gör gällande obehagliga upptäckter under motorhuven, där råttor och möss flyttar in i allt högre grad.

Det rapporterar SVT.

“Klart de drivs”

Mössen och råttorna bosätter sig i motorutrymmet på bilarna och ställer till med problem.

Det är någonting som har blivit allt vanligare, förklarar bilmekanikern Fredrik, som SVT har pratat med.

– Min uppfattning är att de här problemen eskalerat. Klart de trivs här. Här har de ju en varm lägenhet de kan möblera, säger han.

Orsakar problem

Gnagarna orsakar problem för bilister, då de härjar runt i fordonet.

Det är någonting som Fredrik själv vittnar om när bilar har kommit in till hans verkstad.

– Det hade blivit kortslutning. När vi lyfte på huven förstod vi varför.

Kostsamma skador

Försäkringsbolaget Folksam understryker vikten av att hålla koll så att inga omfattande skador orsakas på bilarna.

– Eftersom råttor behöver gnaga för att tänderna inte ska bli för långa äter de gärna på inredning i bilkupén och kablar i motorutrymmet om de tagit sig. Det kan orsaka stora skador och kostsamma reparationer, framhåller Folksam.

Ger tips

Det finns några saker man kan göra för att hålla gnagare borta från bilen, bland annat skaffa en elektrisk råttskrämma som sänder ut ett högfrekvent ljud för att hålla råttorna borta.

– Du bör också se till att du har rent och städat i och runt bilen för att inte locka till sig gnagare. Ett annat tips är att flytta bilen varje dag för att störa råttorna, förklarar Folksam.

– En bil som står still under längre tid blir ett lätt villebråd i ett område där det finns råttor och möss.

Foto: M. Teirlinck

Text: Redaktionen


Flera telefonsamtal kan förbjudas – ”Hårresande granskning”

2023 12 04

Telefonförsäljning av krediter är i dag ett vanligt fenomen i Sverige.

Ihärdiga försäljare från diverse kreditbolag fortsätter att kontakta potentiella kunder via telefon.

Men nu kan samtalen få ett abrupt slut.  

Konsumentverket anser att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter bör införas med omedelbar verkan.

I ett remissvar till utredningen "Ett förstärkt konsumentskydd mot riskfylld kreditgivning och överskuldsättning" konstaterar myndigheten att telefonförsäljning av krediter skapar betydande problem på kreditmarknaden och därför bör förbjudas.

– Det har vi fog för, vill jag påstå. Resultatet av vår granskning var minst sagt hårresande, framhåller Konsumentombudsmannen, KO, Cecilia Tisell.

Stress och uteblivna förklaringar

Cecilia Tisell pekar ut flera faktorer som talar för att ett förbud bör införas.

– Till exempel använder sig kreditförmedlare av flera marknadsföringsåtgärder som är svartlistade enligt marknadsföringslagen, de efterlever inte skriftlighetskravet och stressar konsumenter att så snabbt som möjligt signera kreditavtal.

Tisell tillägger att det även är vanligt förekommande att konsumenter inte får tillräckligt med information i säljsamtalen. Viktiga förklaringar, som krävs för att kunna fatta ett genomtänkt beslut, utelämnas i kommunikationen mellan säljare och kund.

– Av material som Konsumentverket har granskat framgår tydligt att konsumenter har svårt att förstå innebörden av krediterna som marknadsförs, konstaterar KO.

Accepterar inte ett nej

Konsumentverkets granskning visar dessutom att flera kreditförmedlare inte accepterar ett nej från konsumenter.

Flera anmälningar visar samma sak:

- Företagen fortsätter att kontakta konsumenter, trots att de sagt nej och bett om att inte bli kontaktade igen.

- Kreditförmedlare tar fram en kreditupplysning på konsumenten, trots att denne klart och tydligt sagt nej.

Hänvisar till tidigare förbud

År 2018 infördes ett förbud mot telefonförsäljning av premiepensionsprodukter.

Konsumentombudsmannen Cecilia Tissel anser att förbudet har resulterat i att marknadsföring av premiepensionsprodukter i stort sett har blivit kvitt sina problem.

– Detta talar starkt för att ett förbud mot telefonförsäljning av krediter kan vara ett effektivt sätt att minska problemen även på konsumentkreditmarknaden.

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen