Tremånaders bebis dödad i nya ryska terrorbombningar mot civila

2022 05 06

Vanliga bilister har bränts ihjäl i sina bilar och familjer har dödats i sina bostäder när Ryssland i dag har bombat en rad stora städer i Ukraina.

Den ryska diktaturen går nya till nya hårda angrepp mot flera delar av Ukraina i samband med att Putin gör ett nytt försök att krossa landets demokrati och förvandla Ukraina till en rysk lydstat.

En mängd ryska bombningar

Död och terror har drabbat många invånare i Ukraina idag då såväl Ukrainas näst största stad Kharkiv som den tredje största staden Odesa har bombats av den ryska armén.

Dessutom har Mariupol och Propasna bombats liksom en rad städer i regionerna Luhansk och Donetsk.

Tremånaders bebis dödad

Miljonstaden Odesa som är en sjudande turistmetropol och ett av landets populäraste besöksmål har drabbats av urskillningslösa bombningar

Flera civila bostäder har bombats sönder av ryssarna och en tremånaders bebis finns bland dödsoffren.

Ryssland – en terrorstat

– Det enda syftet med de ryska missilerna mot Odesa är att skapa terror, säger Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba.

– Ryssland måste klassas som en statssponsor av terrorism, säger utrikesministern.

Han vill att Ryssland skärs av helt från omvärlden.

– Inga affärer, inga kontakter, inga kulturella projekt. Vi behöver en mur mellan civilisationen och barbarer som anfaller fredliga städer med missiler, framhåller Ukrainas regering via utrikesministern.

Bilister brändes till döds

Förutom den lilla bebisen dödades ytterligare fyra människor och 18 skadades i de ryska bombningarna mot bostäder i Odesa idag lördag.

– Inget är heligt. Ondskan måste straffas, säger president Zelenskys rådgivare Andriy Yermak.

Förutom folk i lägenheter dödades också bilister när de ryska missilerna tände eld på fordon i Odesa.

På 12:e våningen

För invånarna i Odesa – som till stor del har undkommit kriget så här långt – blev det en fruktansvärd dag.

– En man vi talade med hade varit hos sina föräldrar på 12:e våningen när det hördes en stor explosion. Alla fönster exploderade, rapporterar BBC News korrespondent Caroline Davies i Odesa.

Fick hoppa för att fly

Den drabbade familjen kunde inte ta sig hela vägen ned i trapporna.

– Han och hans mamma tvingades hoppa från första våningen för att fly undan, rapporterar korrespondenten.

Ryssland har inte kommenterat bombningarna.

Knarkare och nazister

Det är förbjudet att nämna i rysk media att det pågår ett krig.

Enligt regimen handlar det om att av-nazifiera Ukraina och att bli av med knarkarna och nazisterna som styr landet.

Text: Redaktionen


Ryssland öppnar eld mot Natolands fartyg

2025 12 12

Ryssland har attackerat fartyg ägda av ett Natoland.

Ryssland har utfört attacker mot två ukrainska hamnar på fredagen.

I samband med det har tre fartyg som tillhör Natolandet Turkiet skadats.

Attacken kom bara timmar efter att Putin träffade Turkiets president Erdogan.

Fartyg attackerade

Vladimir Putin har hotat med att hämnas för Ukrainas drönarattacker mot den ryska skuggflottan.

På fredagen har Ryssland attackerat två ukrainska hamnar, rapporterar Reuters.

Men i attackerna skadades tre fartyg ägda av Natolandet Turkiet. Det handlar om fartyg som bland annat fraktar livsmedel, uppger ukrainska källor.

Bara några timmar tidigare hade Turkiets president Tayyip Erdogan bett Putin om en begränsad vapenvila för att skydda energifaciliteter och just hamnar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har lagt upp bilder som visar ett brinnande fartyg i hamnen Chrnomorsk i Odesa-regionen.

– Det här visar återigen att ryssarna inte tar möjligheten till diplomati på allvar, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Ryskt militärplan utslaget

Bekräftas av ägare

Ägaren till det skeppet, Cenk Shipping, bekräftar att deras fartyg har drabbats av en attack klockan 16, lokal tid.

– I det här skedet finns det inga rapporter om döda eller skadade bland besättningen. Skadan tycks vara begränsad, kommenterar företaget i ett uttalande.

Den ryska attacken mot ukrainska hamnar kommer alltså efter att Ukraina i sin tur genomfört flera attacker, bland annat mot den så kallade ”skuggflottan” och mot fartyg i Kaspiska havet som fraktade militär utrustning.

Zelenskyj bekräftar Erdogans krav

Volodymyr Zelenskyj har också bekräftat att Turkiets president Erdogan vill se ett ”begränsat eldupphör” för att skydda energianläggningar och hamnar, och att han har tagit upp det med Putin.

– President Erdogan nämnde detta för mig. Jag sade till honom att vi skulle stödja det, säger Zelenskyj.

– Såvitt jag förstår sade ryssarna helt enkelt till dem att de inte skulle gå med på någon tillfällig vapenvila om inte ett avtal undertecknas, tillade Ukrainas president, vilket Ekonomibladet har rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Erdogans uppmaning till Putin - träffades idag

Text: Redaktionen


11 dec 2025

Bidraget sänks “radikalt” – “orimligt att man ska leva på det”

2025 12 13

Tidigare i år infördes nya regler för såväl a-kassan som bidraget aktivitetsstöd.

Sedan den 1 oktober baseras arbetslöshetsförsäkringen på inkomst istället för arbetad tid.

Aktivitetsstödet, som är ett bidrag finansierat av staten, trappas även ned var hundrade dag. En arbetslös kan till slut behöva leva på 8 030 kronor i månaden före skatt om man inte får jobb, rapporterar Aftonbladet. Förändringen beskrivs av tidningen som “radikal".

Både från oppositionen och arbetslösa svenska individer har kritiserat ändringen.

Nu svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) på kritiken.

Han försvarar timingen och menar att Sverige tidigare har haft ett system som “passiviserat” människor.

– Vi har länge haft en situation där människor kunnat leva utan att försörja sig själva och ändå få ganska höga ersättningar – ersättningar som ligger i nivå med lönerna för flera av de lägst avlönade jobben enligt kollektivavtal. Så kan vi inte ha det, säger Johan Britz till Aftonbladet.

"Orimligt"

En uppmärksammad del i frågan har varit äldre personer som står utanför arbetsmarknaden och kan behöva samla på sig nya studieskulder vid 60 års ålder för att utbilda sig till ett nytt yrke.

En rimlig åtgärd, menar Johan Britz.

Ja, det är orimligt att man ska leva på bidrag till dess att man blir pensionär. Det tycker jag är oacceptabelt.

Antalet inskrivna minskar

Den senaste siffran från Arbetsförmedlingen visade att 356 000 personer var inskrivna som arbetslösa, vilket motsvarar en arbetslöshet på 6,7 procent.

Andelen har minskat i fyra månader i rad. Även antalet varsel har minskat.

Det är fortfarande en hög nivå av arbetslöshet. Men det är självklart positivt att se att antalet inskrivna minskar och har gjort det under några månader. Färre varsel rimmar med färre nyinskrivna, säger Lars Lindvall, prognoschef på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare förbannad – ”Förvånad och bestört”

Här är nya reglerna

I korthet innebär de nya reglerna alltså att a-kassan baseras på inkomst istället för hur länge du har arbetat.

För att få ersättning ska du nu ha tjänat minst 120 000 kronor de senaste tolv månaderna, varav minst 11 000 kronor under fyra av de månaderna.

Undantaget är om du har haft en inkomst på minst 11 000 kronor i fyra månader i rad, vilket dock enbart ger ersättning i 66 dagar.

I det gamla systemet skulle du ha jobbat minst sex månader under den senaste tolvmånadersperioden och minst 60 timmar varje månad för att få a-kassa, alternativt 450 timmar under en sammanhängande period på sex månader med minst 45 timmar i varje enskild månad.

Även aktivitetsstöd påverkas

Utöver att a-kassan ska baseras på inkomst ändras även reglerna om ersättning för deltagare i Arbetsförmedlingens program, vilket påverkar aktivitetsstödet.

– Du som deltar i Arbetsförmedlingens program kan efter den 1 oktober få aktivitetsstöd som är baserat på dina tidigare inkomster. Försäkringskassan får uppgifter från a-kassan om din ersättningsgrundande inkomst. Den kan vara högst 34 000 kronor i månaden före skatt, förklarar Försäkringskassan.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen