Tre personer angripna vid McDonald’s

2024 02 11

En mycket otäck händelse har inträffat intill en av McDonald’s restauranger.

Flera personer har blivit angripna vid den populära snabbmatskedjans restaurang utanför Östersund.

Flydde från platsen

Dådet inträffade i morse och personer i omgivningen larmade SOS. Flera polispatruller ryckte ut till platsen som ligger vid Odenskogs industriområde där McDonaldsrestaurangen Lillänge är beläget.

En misstänkt gärningsman har gått till våldsam attack mot inte mindre än tre andra personer enligt uppgifter till polismyndigheten.

Förutom misshandel så drabbades offren även av hot som våldsmannen vräkte ur sig.

Den misstänkte flydde emellertid från platsen innan polisen hann fram.

– [Han har] lämnat platsen i bil, ,förklarar Jämtlandspolisen.

Två olika brott

Alla de utsatta offren transporterades för att få sjukvård efter attacken.

– En person förs med ambulans till sjukvård. Två ytterligare personer får skjuts av patrull till sjukvård för kontroll, rapporterar polisen.

Gärningsmannen är nu anmäld för två olika brott.

– Misshandel och olaga, förklarar polisen som dock inte har någon avgörande ledtråd kring vem det är.

– Det finns ingen misstänkt i ärendet, berättar polisen.

Polisen vädjar

Nu sätter polisen sitt hopp till allmänheten och vill att man tar kontakt med polisen om man har något att delge.

– Om du har sett eller hört något som kan kopplas till händelsen, som skett vid McDonalds Lillänge, vill polisen gärna komma i kontakt med dig.

– Ring 114 14 eller hör av dig via tipsformuläret på polisens webbplats, understryker polisen.

Polisen har haft en hektisk morgon i Jämtland och Härjedalen.

Våld på hotell

Bland annat har våldsyttringar ägt rum på ett hotell i Härjedalen.

– Polis larmas till ett hotell där det varit någon typ av slagsmål med flera personer inblandade, uppger polisen.

Två personer var så illa däran att de var tvungna att transporteras med ambulans till sjukhus efter slagsmålet.

– Förhör hålls med de inblandade. Två anmälningar gällande misshandel kommer att upprättas, rapporterar polisen.

Under natten har Jämtlandspolisen även utfört bilkontroller i regionen.

– Vid stopp och kontroll av en personbil i centrala Östersund framkommer det att föraren, en man, inte har behörighet att köra bil.

– Förhör hålls och en anmälan gällande olovlig körning upprättas, förklarar polisen.

Foto: V. Karsa

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2025 09 14

Ett nytt alternativ till Rusta och Clas Ohlson kommer till den svenska marknaden.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore fortsätter att breda ut sig i Sverige.

Samtidigt kommer nu besked om att en ny lågpriskedja kommer till den svenska marknaden.

Det handlar om den finska jätten Puuilo, uppger Hufvudstadsbladet.

Puuilo till Sverige

Clas Ohlson och Rusta får alltså ny konkurrens.

I samband med kedjans delårsrapport framhåller Puuilo att de ämnar etablera sig på den svenska marknaden.

– Puuilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelar bolaget.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

Oklart var

Det är i nuläget oklart var och när och hur många butiker som kommer att öppna i Sverige.

Vd Juha Saarela bekräftar dock ambitionen.

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, säger han i ett pressmeddelande.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

I dagsläget finns omkring 40 butiker i hemlandet, men som framgår av pressmeddelandet finns planer på att öka det till uppemot 90 stycken.

Det säljs där

Till Puuilos sortiment ingår bland annat byggmaterial, verktyg, biltillbehör, trädgårdsredskap, djurfoder och samt ett brett urval av hushållsvaror.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Läs mer: Arbetsförmedlingen: Här finns jobben i höst

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen


Efterlängtad dryck till Sverige

2025 09 13

Det havrebaserade varumärket Oatly lanserar en ny latte i Sverige.

Drycken Matcha Oat Drink har fått stor uppmärksamhet globalt på sociala plattformar.

På TikTok hyllas Oatlys matcha-latte av miljontals användare, men i Sverige har drycken lyst med sin frånvaro, fram tills nu.

Från och med denna vecka går det att köpa drycken i svenska butiker, där den nu introduceras.

Hög efterfrågan

Matcha Oat Drink kombinerar företagets populära iKaffe-havredryck med finmald Tencha-matcha och en hint av vanilj.

Den kan drickas både varm och kall och ses som ett naturligt steg för företaget då efterfrågan har varit hög.

– Matcha-trenden har fullkomligt exploderat på kort tid och vi är glada att lansera en drickfärdig matcha för alla som är nyfikna att prova, säger Ilse Siekkinen, VD för Oatlys verksamhet i Norden, till Vegomagasinet.

Drycken är helt växtbaserad och gjord på svensk havre.

Matchan framställs genom att Tencha-bladen ångas varsamt och torkas vid hög temperatur innan de mals till ett fint pulver.

– Havredrycken passar fantastiskt bra med matchans smakprofil. Med vår nya dryck tar vi matcha-trenden ut i landet och in i vardagen, säger Siekkinen.

Viral trend 

Matcha har blivit en favorit på TikTok och Instagram, där allt från iskaffe till bakverk fått en grön twist.

Oatly hoppas nu att deras färdiga latte ska göra drycken ännu mer tillgänglig för trendkänsliga konsumenter.

Matcha Oat Drink lanseras i två förpackningsstorlekar - en liter för hemmabruk och en smidig 250 ml-förpackning med sugrör för den som vill ha en snabb dryck på språng.

Matchas framgång

Matcha är ett japanskt grönt te gjort på finmalda teblad som vispas ut i vatten eller mjölk för en intensiv smak och vacker grön färg.

Drycken har blivit en global trend tack vare sina hälsofördelar, sin unika smak och sin fotogeniska färg – och syns idag överallt.

De senaste åren har intresset för det gröna tepulvret skjutit i höjden, och matcha i olika former har blivit en trend att visa upp på sociala medier.

I Storbritannien steg försäljningen av matcha med över 200 procent häromåret, uppger SvD.

Foto: T Stokpic

Text: Redaktionen