Tre partiledare portas från Natomöte

2023 02 28

Statsminister Ulf Kristersson (M) bjuder in fem av riksdagens partiledare till ett gemensamt möte med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Tre partiledare är inte välkomna.

Vänsterpartiets Nooshi Dadgostar och Miljöpartiets språkrör Märta Stenevi och Per Bolund lämnas utanför eftersom de inte är för ett svenskt Natomedlemskap, rapporterar SVT Nyheter.

Nästa vecka

Mötet med Stoltenberg kommer att äga rum i Stockholm nästa vecka.

Tisdagen den 7 mars ska Natochefen träffa statsministern och inbjudna partiledare.

– Syftet med mötet är att informera om och samtala med Stoltenberg om Natoprocessen, framhåller SVT.

Även den nationelle säkerhetsrådgivaren Henrik Landerholm och regeringens Natoförhandlare Oscar Stenström kommer att delta på mötet.

På besök i Finland

I dag, tisdag, besökte Jens Stoltenberg Sveriges grannland Finland.

I Helsingfors deltog han på den nordiska arbetarrörelsen SAMAK:s årsmöte.

Stoltenberg passade på att kommentera Sverige och Finlands Natoansökningar.

Han betonar att de nordiska grannländerna kan känna sig trygga.

– Finland och Sverige är i en starkare position nu än innan de ansökte om medlemskap och har varit med som observatörer på Natos toppmöten - Sverige och Finland är därför tryggare nu än tidigare. Det är otänkbart att Nato-allierade inte skulle ingripa ifall er säkerhet skulle vara hotad, säger Natochefen på en pressträff enligt Svenska Yle.

Goda tecken

Stoltenberg upprepade också att det är upp till varje medlemsstat att ratificera medlemskapen, men underströk att mycket tyder på ett ja från Ungern de kommande veckorna.

Att Turkiet har valt att återuppta samtalen med Finland och Sverige kallar Stoltenberg för ”ett gott tecken”.

– Natoprocessen går framåt, och Turkiet, Sverige och Finland fortsätter diskussionerna i Bryssel nästa vecka, säger Stoltenberg och betonar att både Sverige och Finland har uppfyllt villkoren för ett medlemskap.

– Det är hög tid att länderna ratificeras.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


22 mars 2026

Svenskars internet kan slås ut – ”aldrig hänt tidigare”

2026 03 23

Kriget i Mellanöstern kan riskera att slå ut internet i Sverige.

Striderna i Mellanöstern utgör ett direkt hot mot världens internet, eftersom undervattenskablar som förbinder världens datacenter passerar genom farliga områden som Röda havet och Hormuzsundet.

Om dessa kablar skadas kan stora delar av internettrafiken påverkas globalt, rapporterar RBC Ukraine.

Digital infrastruktur i riskzonen

Kriget i Iran har inte bara satt energirutter i riskzonen, utan också hotat en av de viktigaste byggstenarna för globalt internet – undervattenskablarna i Röda havet och Hormuzsundet.

En stor del av all datatrafik mellan Europa, Asien och Afrika passerar genom dessa smala och strategiskt viktiga sjöleder.

Skador på dessa kablar kan omedelbart störa internettrafik, även i Sverige, eftersom en betydande del av vår internationella data passerar genom samma rutter.

– Att stänga ner båda dessa flaskhalsar samtidigt skulle vara ett globalt störande evenemang. Jag känner inte till att det någonsin har hänt tidigare, säger Doug Madory, direktör för internetanalys på Kentik.

Hittills betraktas kablarna i Röda Havet själva inte som direkta mål.

Den största risken är istället att de skadas av misstag eller som en konsekvensskada.

LÄS MER: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”

Hela samhället drabbas

Enligt en rapport från GlobalConnects om den digitala infrastrukturen i Norden visar det sig tydligt hur snabbt ett avbrott kan slå igenom i flera sektorer.

Vid korta avbrott på upp till fyra timmar påverkas telefoni och internet direkt, men systemen kan ofta återställas snabbt.

Vid avbrott som sträcker sig från ett till sju dygn kan hela samhället påverkas – kommunikation, energi, transporter och finanssektorn kan lamslås.

– Rapporten visar att Sverige behöver se sin digitala infrastruktur på samma sätt som el och vatten. När uppkopplingen faller blir hela samhället mer sårbart, meddelar GlobalConnects.

Svenska förberedelser

Sverige förbereder sig redan för hur ett avbrott i internet kan påverka vardagen, inklusive möjligheten att betala för varor och tjänster.

Riksbanken och aktörer inom betalningsmarknaden har beslutat att införa ett system där det ska vara möjligt att genomföra kortbetalningar offline – utan datakommunikation – för livsnödvändiga varor senast den 1 juli 2026.

Detta för att stärka landets betalningsberedskap vid störningar i det digitala systemet.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


”Blackouts” i Ryssland – har nått St. Petersburg

2026 03 22

Kreml intensifierar restriktionerna mot ryska medborgare.

Under den senaste tiden har många rapporter kommit om Kremls restriktioner gällande Rysslands populäraste meddelandeapp – Telegram.

Samtidigt kommer uppgifter om internet-blackouts i landet.

Nu framgår att de omfattande internetproblemen har nått Rysslands näst största stad, St. Petersburg, rapporterar Kyiv Independent.

Har nått St. Petersburg

Mobila internetavbrott ökade kraftigt i staden på söndagen.

Detta enligt spårningstjänster på nätet och rapporter från lokala invånare.

Rapporterna kommer i samband med att Kreml infört ett nytt ”vitlistesystem” som endast tillåter åtkomst till regeringsvänliga sociala medier, nyhetskanaler och officiella statliga webbplatser.

“Betydande ökning”

Webbplatsen Downdetector, som spårar avbrott i internettjänster världen över, har registrerat en “betydande ökning” av rapporterade störningar i St. Petersburg.

Ryssland har angett ukrainska drönarattacker som den officiella orsaken till de pågående internetavstängningarna. 

Kremls kampanj för censur på nätet har intensifierats de senaste veckorna, med avbrott rapporterade i regioner över hela landet.

Läs mer: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Även Telegram

Kremls fortsatta ansträngningar gällande censur syns även i restriktionerna för landets populäraste app för kommunikation, Telegram.

– Ryssland begränsar åtkomsten till Telegram för att tvinga sina medborgare att använda en statskontrollerad app som är utformad för övervakning och politisk censur, säger Telegrams medgrundare Pavel Durov enligt NBC News.

“På grund av oss”

Dmitrii Zair-Bek från Pervy Otdel, ett människorättsprojekt som hjälper personer som står inför politiskt motiverade åtal i Ryssland, kommenterar.

– De vill blockera Telegram på grund av organisationer som oss — oberoende informationskällor som inte kontrolleras av Kreml.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen