Tre biljettkontrollanter misshandlade

2022 07 28

Ett av problemen med att rekrytera personal till kollektivtrafiken är arbetsmiljön inklusive hot och våld – och i natt skedde det igen.

Det var på en buss i Fyrislund  i Uppsala som inte mindre än tre biljettkontrollanter misshandlades.

Inga giltiga biljetter

När biljettkontrollanten bad två killar i övre tonåren om att visa upp biljetterna reagerade killarna aggressivt.

– De två killarna kunde inte visa upp giltig biljett, rapporterar SR Uppsala.

Flera biljettkontrollanter fanns på plats men det hjälpte inte. Killarna attackerade tre kontrollanter och misshandlade dem enligt SR.

– När misshandeln var igång larmades polisen via bussen överfallslarm, uppger SR.

Sex kontrollanter

Sammanlagt var sex biljettkontrollanter inblandade varav tre utsattes för misshandel.

– Två personer greps för händelsen, enligt SR.

En av killarna misstänks för att ha hotat biljettkontrollanterna och den andra för att ha misshandlat dem.

Såvitt känt ska ingen av biljettkontrollanterna ha drabbats av allvarliga fysiska skador.

– Ingen behövde transporteras med ambulans, säger polisbefäl Mats Länn vid Polisregion Mitt till SVT.

Negativ arbetsmiljö

Trycket på den svenska tågtrafiken har varit stor under våren och sommaren då många vill åka kollektivtrafik. Men samtidigt rådet det så pass stor personalbrist att man tvingats ställa in mängder av tågavgångar och ett av problem som lyfts fram är att personalen på tågen hotas.

Problemet har uppmärksammats under flera års tid.

– Hot, våld och sexuella trakasserier är vardag inom spårtrafiken och det blir värre för varje år som går, rapporterade Sekotidningen i samband med en enkätundersökning 2019.

Hot och våld

3 000 lokförare och tågvärdar svarade på frågorna som gav följande resultat:

- Hälften av tågvärdarna svarade att det förekommer hot varje vecka.

- 19 procent svarade att hot inträffar nästa dagligen

- 20 procent svarade att det sker våld varje vecka

- 16 procent uppgav att det är vanligt med sexuella trakasserier.

Enligt undersökningen var det störst risk att drabbas av hot och våld när man utförde biljettkontroll och när man arbetade ensam.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump rasar mot stor nyhet – “fake news!”

2025 07 18

Donald Trump kommer att stämma Wall Street Journal.

Det meddelar den amerikanska presidenten natten till fredagen svensk tid.

Anledningen är att tidningen publicerat en artikel om ett påstått brev som Trump ska ha skrivit till Jeffrey Epstein, den omtalade finansmannen som 2008 dömdes för köp av sexuella tjänster från en 14-årig flicka och som 2019 anklagades för att ha byggt upp en omfattande sexhandel med minderåriga.

Enligt WSJ innehöll brevet en “maskinskriven text inramad av en naken kvinnas konturer”. 

Brevet påstås avslutas med orden “Grattis på födelsedagen – och må varje dag vara en ny hemlighet”.

Trump: "Det är fejk"

Donald Trump förnekar med emfas brevets äkthet.

– Det här är inte jag. Det här är fejk. Det är en falsk Wall Street Journal-artikel. Jag ritar inte bilder på kvinnor. Det är inte mina ord, säger han till WSJ.

I natt fortsätter Trump sina attacker mot den amerikanska tidningen.

Enligt presidenten varnades Wall Street Journal om att de skulle bli stämda om de publicerade brevet, vilket alltså gjordes.

– Jag ser fram emot att stämma och hålla den en gång så fantastiska Wall Street Journal ansvarig. Tidningen har verkligen bevisat att den är en äcklig och smutsig trasa genom att publicera ärekränkande lögner som denna, framhåller Trump på Truth Social.

– Om det fanns någon sanning alls i Epsteinbluffen, vad gäller president Trump, skulle denna information ha avslöjats av Comey, Brennan, den korkade Hillary och andra radikala vänstergalningar för flera år sedan. Den skulle definitivt inte ha legat i en mapp och väntat på att “TRUMP” skulle vinna tre val. Detta är ännu ett exempel på FALSKA NYHETER!

LÄS MER: Trump hotar stämma alla medier – av samma anledning

Nya ordern: släpper dokument

Även vicepresident JD Vance har ilsknat till av WSJ:s publicering.

– Ursäkta mitt språk, men den här historien är ren och skär nonsens, WSJ borde skämmas, framhåller Vance på X.

Kort efter Trumps attack gav presidenten order om att offentliggöra Epsteins vittnesmål från domstolen.

– Mot bakgrund av den löjliga mängden publicitet kring Jeffrey Epstein har jag instruerat justitieminister Pam Bondi att lägga fram alla relevanta vittnesmål från åtalsjuryn, med förbehåll för domstolens godkännande, deklarerar Trump.

Tog livet av sig i cellen

Fallet kring Jeffrey Epstein väckte enorm uppmärksamhet eftersom flera kända namn kopplades till finansmannen, bland annat prins Andrew, Bill Clinton och Donald Trump. Ingen av dem dömdes.

I augusti 2019 hittade Epstein död i sin cell, vilket spädde på konspirationsteorier om att han dödats för att inte kunna vittna om profilerna.

Den officiella förklaringen är att Epstein begick självmord, vilket har styrkts av dokument som bland annat AP tagit del av. Enligt nyhetsbyrån plågades finansmannen av stora psykiska problem före sin död.

Under vårens storbråk mellan Trump och Elon Musk påstod den senare på X, utan att lägga fram bevis, att Trump förekommer i Epsteindokumenten. Musk raderade senare sitt inlägg. 

LÄS MER: Trump riktigt förbannad – “det här funkar inte längre

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


Sveriges bästa köttbullar har utsetts – säljs bara hos en matkedja

2025 07 18

Marknadens bästa färdigköttbullar säljs på Coop.

Det konstateras efter ett större konsumenttest.

Panelen bestod av både vuxna och barn i varierande åldrar som fick bedöma smaken, utseendet och konsistensen på köttbullarna.

Testet genomfördes som ett blindtest.

På första plats hamnade Coops egna köttbullar.

– Det känns tryggt och glädjande att vi kan erbjuda marknadens bästa färdigstekta köttbullar till en låg prisbild, säger Minna Björklund, chef EVM Coop Sverige, i en kommentar.

Jämförs med Ikea

Testpanelens deltagare fick betygsätta samtliga köttbullar från 1 till 5, där 5 var högst.

Färdigköttbullar från alla de stora matkedjorna, Ica, Coop, Willys och Lidl, ingick i testet.

Med snittbetyget 4,3 var Coops köttbullar de enda som överhuvudtaget tog sig över en fyra i betyg.

– En bra och god köttbulle, som nästan samtliga i panelen gav högt betyg. Den smakade ”som en köttbulle ska smaka” tyckte de flesta, skriver Elin Wrethov om sorten i Falköpings Tidning.

Vinnaren jämfördes till och med Ikeas klassiska köttbullar. Kryddningen och “god stekyta” var också motiveringar till det höga betyget.

LÄS MER: Stort larm om Icas och Coops egna varor – “ingen slump”

Fiasko för Eldorado: "Vidrig"

Även Coops billigare variant av märket Xtra gick hem. Köttbullarna kom tvåa med betyget 3,5 och fick beröm framför allt för sin storlek.

Oväntat svagt gick det möjligen för Mamma Scans köttbullar. Det välkända varumärket charmade inte panelen bättre än ett snittbetyg på 2,3. Smaken beskrevs som pepprig och “sådär” av ett antal deltagare.

Sist på listan hamnade Eldorados köttbullar, som finns på Willys, Hemköp och City Gross.

– En köttbulle som ingen i panelen var särskilt imponerad av, framhålls i testet.

Panelens yngsta deltagare kallade produkten för “vidrig”.

LÄS MER: Läkare varnar för populär sommardryck – ”kan svimma”

Väcker känslor

Att den klassiska maträtten väcker känslor råder det däremot inget tvivel om.

– Köttbullar är ett givet inslag i såväl vardagen för många familjer: till festliga högtider som midsommar, till snabbmakaronerna en måndag, och på en välproppad smörgås med rödbetssallad för en utflykt i naturen. Helt klart en favorit i alla väder och året runt, framhåller Minna Björklund.

Hela listan i testet (snittbetyget anges inom parantes)

  1. Coops köttbullar (4,3)
  2. Xtra köttbullar, Coop (3,5)
  3. Garant färdiglagade köttbullar (3,3)
  4. Ica klassiska köttbullar (3,2)
  5. Mamma Scans köttbullar (2,3)
  6. Härryda Karlssons finaste köttbullar (2,3)
  7. Ica Basic köttbullar (1,8)
  8. Matriket, Lidl, Svenska köttbullar (1,3)
  9. Eldorado köttbullar (1,3)

LÄS MER: Ica-butik i blåsväder – kund har insjuknat

Foto: E. Vittoriosi

Text: Redaktionen