Tre biljettkontrollanter misshandlade

2022 07 28

Ett av problemen med att rekrytera personal till kollektivtrafiken är arbetsmiljön inklusive hot och våld – och i natt skedde det igen.

Det var på en buss i Fyrislund  i Uppsala som inte mindre än tre biljettkontrollanter misshandlades.

Inga giltiga biljetter

När biljettkontrollanten bad två killar i övre tonåren om att visa upp biljetterna reagerade killarna aggressivt.

– De två killarna kunde inte visa upp giltig biljett, rapporterar SR Uppsala.

Flera biljettkontrollanter fanns på plats men det hjälpte inte. Killarna attackerade tre kontrollanter och misshandlade dem enligt SR.

– När misshandeln var igång larmades polisen via bussen överfallslarm, uppger SR.

Sex kontrollanter

Sammanlagt var sex biljettkontrollanter inblandade varav tre utsattes för misshandel.

– Två personer greps för händelsen, enligt SR.

En av killarna misstänks för att ha hotat biljettkontrollanterna och den andra för att ha misshandlat dem.

Såvitt känt ska ingen av biljettkontrollanterna ha drabbats av allvarliga fysiska skador.

– Ingen behövde transporteras med ambulans, säger polisbefäl Mats Länn vid Polisregion Mitt till SVT.

Negativ arbetsmiljö

Trycket på den svenska tågtrafiken har varit stor under våren och sommaren då många vill åka kollektivtrafik. Men samtidigt rådet det så pass stor personalbrist att man tvingats ställa in mängder av tågavgångar och ett av problem som lyfts fram är att personalen på tågen hotas.

Problemet har uppmärksammats under flera års tid.

– Hot, våld och sexuella trakasserier är vardag inom spårtrafiken och det blir värre för varje år som går, rapporterade Sekotidningen i samband med en enkätundersökning 2019.

Hot och våld

3 000 lokförare och tågvärdar svarade på frågorna som gav följande resultat:

- Hälften av tågvärdarna svarade att det förekommer hot varje vecka.

- 19 procent svarade att hot inträffar nästa dagligen

- 20 procent svarade att det sker våld varje vecka

- 16 procent uppgav att det är vanligt med sexuella trakasserier.

Enligt undersökningen var det störst risk att drabbas av hot och våld när man utförde biljettkontroll och när man arbetade ensam.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Här är Sveriges nya talman

2026 09 16

Andreas Norlén (M) har varit riksdagens talman sedan 2018.

Nu väntas han få träda åt sidan.

Allt tyder på att Norlén kommer att få lämna posten, rapporterar SvD med hänvisning till källor med insyn.

När det slutgiltiga valresultatet är fastställt väntas S göra anspråk på talmansposten i enlighet med den etablerade praxisen om att talmannen hämtas från riksdagens största parti. Den nya talmannen kan väljas redan måndagen den 28 september.

Att Norlén blir omvald beskrivs som osannolikt. 

– Det finns ingen rörelse för Norlén, den är obefintlig, säger en S-källa.

Han väntas ta över

Flera socialdemokrater har pekats ut som möjliga efterträdare till Norlén – däribland veteranerna Morgan Johansson, Peter Hultqvist och Anders Ygeman.

Enligt SvD:s uppgifter ligger Anders Ygeman bäst till för att ta över talmansposten. Han uppges vara den kandidat som har störst möjligheter att få brett stöd i riksdagen.

Ordern till nya talmannen

S vill inte att riksdagens nästa talman lägger sig i regeringsbildningen mer än nödvändigt. Partiet anser att processerna under Norlén varit alltför långdragna, rapporterar DN.

Från socialdemokratiskt håll kritiseras Norlén även för att ha gett sonderingsuppdrag till kandidater som saknat möjlighet att väljas till statsminister.

LÄS OCKSÅ: Halverar priset – alla filmer blir billigare

FAKTA: Talmannen

- Talmansämbetet är den högsta post en person kan väljas till i Sverige. I formell rang kommer talmannen efter statschefen, alltså kungen, men före statsministern. 

Talmannens uppdrag kan delas in i tre delar:

- Talmannen leder kammarens sammanträden och planerar riksdagens arbete. Talmannen samråder i många frågor med partiernas gruppledare och har även återkommande möten med utskottens ordförande respektive presidierna i riksdagens delegationer till internationella församlingar.

- Talmannen är ordförande i riksdagsstyrelsen som framför allt är styrelse för myndigheten Riksdagsförvaltningen, vars uppgift är att stödja riksdagens och ledamöternas arbete.

- Talmannen företräder riksdagen och tar emot många besök, bland annat internationella gäster såsom presidenter, talmän och premiärministrar. Talmannen gör även själv besök såväl utomlands som i Sverige.

Källa: Riksdagen

ANDRA LÄSER: USA öppnar dörren för Putinallierad 

Foto: Alessandro Raffaele Berellini Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


16 september 2026

Butikskedja i konkurs – har 46 butiker i Sverige

2026 09 16

Butikskedjan Life går i konkurs – igen.

För lite mer än ett år sedan kom besked om att Life Europe AB ansökt om konkurs i Sverige och Finland.

Anledningarna till konkursen förklarades av ökade kostnader och ett förändrat konsumentbeteende.

Sedan återuppstod kedjan under Life Stores AB – men nu går de i konkurs igen, rapporterar Market.

I konkurs – igen

Det var den 11 juli 2025 som Life Europe AB ansökte om konkurs i Sverige och Finland.

79 svenska butiker påverkades då.

Norska Life Norden AS köpte dock upp konkursboet, de flesta butiker räddades och Life i Sverige återuppstod under namnet Life Stores AB.

Men nu går Life i konkurs igen. Bolaget har enligt konkursansökan 46 butiker i Sverige.

Skulderna till Kronofogden uppgår till totalt 5,8 miljarder kronor.

“Tillfälligt stängd”

Life har ännu inte kommenterat konkursen.

– Bolaget saknar förmåga att betala sina klara och förfallna skulder, står det dock i konkursansökan.

På kedjans hemsida står det att “Lifebutiken.se är tillfälligt stängd på grund av tekniska problem på lagret”.

Om det finns några intressenter för att ta över kedjans tillgångar och skulder är i nuläget oklart. Det är också oklart hur många anställda som drabbas.

Läs mer: USA redo – laddar för storsmäll mot Putin

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med fem procent under augusti månad jämfört med samma period föregående år. 

– UC noterar en minskning av konkurser inom byggbranschen om nio procent, inom hotell- och restaurang syns en minskning om 33 procent, framhåller UC.

“Positivt tecken”

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar utvecklingen.

– Att konkurserna minskar totalt är ett positivt tecken och kan tyda på att fler företag börjar få fäste i ett något stabilare ekonomiskt läge, säger hon.

– Även utvecklingen inom hotell och restaurang går i rätt riktning. Senaste årets minskningar talar för att vi förhoppningsvis börjar återgå till mer historiskt stabila nivåer.

Läs mer: Halverar priset – alla filmer blir billigare

Foto: L. Bresler

Text: Redaktionen