Tre biljettkontrollanter misshandlade

2022 07 28

Ett av problemen med att rekrytera personal till kollektivtrafiken är arbetsmiljön inklusive hot och våld – och i natt skedde det igen.

Det var på en buss i Fyrislund  i Uppsala som inte mindre än tre biljettkontrollanter misshandlades.

Inga giltiga biljetter

När biljettkontrollanten bad två killar i övre tonåren om att visa upp biljetterna reagerade killarna aggressivt.

– De två killarna kunde inte visa upp giltig biljett, rapporterar SR Uppsala.

Flera biljettkontrollanter fanns på plats men det hjälpte inte. Killarna attackerade tre kontrollanter och misshandlade dem enligt SR.

– När misshandeln var igång larmades polisen via bussen överfallslarm, uppger SR.

Sex kontrollanter

Sammanlagt var sex biljettkontrollanter inblandade varav tre utsattes för misshandel.

– Två personer greps för händelsen, enligt SR.

En av killarna misstänks för att ha hotat biljettkontrollanterna och den andra för att ha misshandlat dem.

Såvitt känt ska ingen av biljettkontrollanterna ha drabbats av allvarliga fysiska skador.

– Ingen behövde transporteras med ambulans, säger polisbefäl Mats Länn vid Polisregion Mitt till SVT.

Negativ arbetsmiljö

Trycket på den svenska tågtrafiken har varit stor under våren och sommaren då många vill åka kollektivtrafik. Men samtidigt rådet det så pass stor personalbrist att man tvingats ställa in mängder av tågavgångar och ett av problem som lyfts fram är att personalen på tågen hotas.

Problemet har uppmärksammats under flera års tid.

– Hot, våld och sexuella trakasserier är vardag inom spårtrafiken och det blir värre för varje år som går, rapporterade Sekotidningen i samband med en enkätundersökning 2019.

Hot och våld

3 000 lokförare och tågvärdar svarade på frågorna som gav följande resultat:

- Hälften av tågvärdarna svarade att det förekommer hot varje vecka.

- 19 procent svarade att hot inträffar nästa dagligen

- 20 procent svarade att det sker våld varje vecka

- 16 procent uppgav att det är vanligt med sexuella trakasserier.

Enligt undersökningen var det störst risk att drabbas av hot och våld när man utförde biljettkontroll och när man arbetade ensam.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen